Przystępując do mycia auta, najpierw należy dokładnie je obejrzeć, sprawdzić stan karoserii, zidentyfikować rodzaje zabrudzeń oraz przygotować potrzebne środki. Najlepiej myć auto w cieniu i w możliwie osłoniętym od wiatru miejscu.
Podstawa pielęgnacji samochodu to jego umycie, które zaczynamy od spłukania samochodu wodą w celu usunięcia brudu i kurzu. Jeśli mamy do tego odpowiednie warunki i sprzęt, dobrze jest zacząć mycie wstępne od nałożenia piany aktywnej. Aplikujemy ją od dołu do góry karoserii, po czym spłukujemy wodą dokładnie w taki sam sposób.
Następnie przystępujemy do mycia auta zwykłym szamponem samochodowym. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia piany na pojeździe, a preparat myjący nie tylko dokładnie wypłucze jej pozostałości, ale też zneutralizuje zasadowy odczyn piany.
Gdy ten etap mamy już za sobą możemy skupić się na trudniejszych zabrudzeniach, takich jak żywica z drzew czy ślady po owadach. Szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym przednia część samochodu często jest zabrudzona owadami. Ślady te mogą być trudne do wyczyszczenia, zwłaszcza jeżeli są stare i zaschnięte. W celu ich usunięcia warto użyć specjalistycznego środka do zmywania insektów.
Taki preparat należy nanieść bezpośrednio na zabrudzenie i odczekać chwilę, aż substancje czynne w nim zawarte zaczną działać. Pamiętajmy żeby nie zostawiać produktu na oczyszczonej powierzchni za długo, tak aby zapobiec jego zaschnięciu. Po upływie około 3-5 minut od nałożenia środka zabrudzenie jest już gotowe do zmycia
– mówi Krzysztof Wyszyński, Product Manager Würth Polska.
W przypadku ubrudzenia auta żywicą konieczny będzie preparat, przeznaczony do zmywania tłustych plam. Najtrudniejsze do usunięcia są jednak ślady asfaltu i smoły, szczególnie z jasnych karoserii i elementów takich jak progi, felgi czy drzwi. Do ich likwidacji również warto wybrać odpowiedni produkt.
Oprócz odpowiednich środków do likwidacji różnego rodzaju plam na karoserii, istotne są same akcesoria, którymi czyścimy auto. Do usuwania wtrąceń z lakieru po myciu wstępnym najlepsze są ścierki, gąbki, czy pady pokryte glinką polerską. Doskonale zastępują dotychczas stosowane ręczne glinki do lakieru i pozwalają szybko przygotować powierzchnie do polerowania.
Najważniejszą kwestią w korzystaniu z produktów pokrytych glinką polerską jest używanie ich na mokro, najlepiej z niewielkim dodatkiem specjalnego detergentu dla zapewnienia odpowiedniego poślizgu
– informuje Krzysztof Wyszyński.
Do mycia szyb najlepiej sprawdzi się środek z aktywną pianą. Skoncentrowane produkty powierzchniowo-czynne działają najintensywniej podczas pękania pęcherzyków uformowanej piany. Zapewnia to dużą skuteczność mycia i jest bezpieczne dla szyb.
Po rozprowadzeniu środka bezpośrednio na szybie, zbieramy go gumową ściągaczką lub osuszamy powierzchnię ściereczką z mikrofibry czy irchy.
Uporczywy pył z klocków hamulcowych jest najczęstszym zabrudzeniem na felgach. Warto użyć specjalistycznego zmywacza do ich czyszczenia, najlepiej takiego, który nie zawiera kwasów, dzięki czemu nie spowoduje uszkodzeń powierzchni wrażliwych na produkty o kwaśnym odczynie. Większość preparatów do czyszczenia felg zmienia kolor po aplikacji na na bordowy. Pokazuje to optymalny czas, przez jaki produkt powinien być pozostawiony na feldze, by skutecznie usunąć brud.
Przed polerowaniem lakieru bardzo ważne jest pozbycie się z niego starych wosków. Samo mycie nie wystarcza, dlatego do usuwania pozostałości wosków należy użyć czystego alkoholu izopropylowego (IPA). Środki polerskie powinno zawsze dobierać się do stanu lakieru auta. Polerowane powierzchnie muszą być czyste, suche i dokładnie odtłuszczone.
Bez względu na używany produkt, polerować należy równomiernymi ruchami, metodą na krzyż. Jeśli zabieramy się za polerowanie po raz pierwszy, dobrze jest skorzystać z poradników lub obejrzeć w internecie film pokazujący jak należy to robić poprawnie
– podpowiada Krzysztof Wyszyński.
Jeśli lakier jest w dobrym stanie i nie wykonywaliśmy polerki, dobrze jest go zabezpieczyć. Najlepszy efekt uzyskamy stosując preparat z zawartością wosku Carnauba, który zapewnia ochronę przed niesprzyjającą pogodą czy zarysowaniami w myjniach automatycznych. Wosk można nakładać ręcznie przy użyciu czarnej gąbki lub maszynowo gąbką ryflowaną.
Po kompletnym umyciu samochodu warto zadbać o opony. Specjalne pianki czy spraye nie tylko poprawią ich wygląd, ale także zakonserwują je, dzięki czemu posłużą na dłużej. Takie preparaty chronią gumę przed niszczeniem także podczas składowania, przez co bardzo dobrze sprawdza się jako preparat do konserwacji opon po sezonowej wymianie.
Może się wydawać, że tak duża ilość różnego rodzaju specyfików jest zbędna przy zwykłym myciu samochodu. Rzeczywiście, jeśli chcemy tylko przywrócić autu czystość to zadowalający efekt możemy osiągnąć już po samym myciu pianą aktywną i szamponem. Jednak jeśli chcemy by auto lśniło przez długi czas, warto poświęcić domowemu detailingowi nieco więcej uwagi.
Źródło: Würth Polska