Zimowy taryfikator mandatów

Zimą powodów do wlepienia mandatu jest więcej niż w inne pory roku. Policjant może ukarać kierowcę m.in. za nieczytelne tablice, nieodśnieżone auto, a nawet brudne szyby i... "nieuzasadnione grzanie silnika w aucie" [x]

Za co grozi mandat

- Oddalanie się od pojazdu, gdy jego silnik pracuje - 50 zł. - Używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości (nadmierna emisja spalin do środowiska lub nadmierny hałas) - do 300 zł. - Pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym - 100 zł. - Poruszanie się samochodem zaśnieżonym i zmrożonym - od 20 zł do 500 zł. - Używanie auta z brakującym wyposażeniem - mandat od 20 do 500 zł lub na zasadach ogólnych od 20 do 5 tys. zł jako grzywna.

Mandaty bez tajemnic | Poradnik

To jednak nie wszystko. Policjant ma prawo zatrzymać samochód, jeśli uzna, że jego szyby są brudne. Wówczas może nakazać kierowcy ich wyczyszczenie. W tym czasie ma prawo do sprawdzenia poziomu płynu do spryskiwaczy i skuteczności działania wycieraczek. Jeśli okaże się, że płynu już nie ma lub wycieraczki są niesprawne, wówczas policjant może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości do 500 zł. Nie musi on jednak przyjmować mandatu. Wówczas sprawa trafia do sądu, który może nałożyć na kierowcę grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.

Należy również pamiętać, aby podczas postoju w terenie zabudowanym wyłączać silnik. W innym wypadku grozi nam mandat do 100 zł. Jeśli jednak kierowca włączy silnik, aby rozgrzać  auto, bo zamierza usunąć z niego śnieg czy lód, policjant nie powinien interweniować (choć teoretycznie ma do tego prawo). Pamiętajmy też, aby nie oddalać się od samochodu, którego silnik pozostaje włączony - grozi za to mandat w wysokości 50 zł.

A czy Wam zdarzyło się otrzymać mandat za jedno z powyższych przewinień? Zapraszamy na forum.

Źródło: Rzeczpospolita

ZOBACZ TAKŻE:

Szukasz samochodu do 10 tys. zł? Tu znajdziesz prawie 10 tys. ofert

Uwaga! Będą robić zdjęcia od tyłu

Arabia Saudyjska | Kara śmierci dla nielegalnego driftera

Więcej o: