LPG | Możesz już tankować samodzielnie

W Polsce można już samodzielnie tankować gaz LPG, przynajmniej teoretycznie. Odpowiednie przepisy już obowiązują, powoli przystosowują się do nich stacje paliw, jednak na niższe ceny raczej nie mamy co liczyć
LPG Instalacja gazowa | Plusy i minusy

Nowe przepisy wprowadzają u nas rozwiązania, które już od jakiegoś czasu obowiązują w krajach Europy Zachodniej. Z punktu widzenia kierowcy proces tankowania autogazu niewiele różni się od tankowania pozostałych paliw, benzyny czy oleju napędowego.

Proces udostępniania stanowisk do samodzielnego tankowania LPG przez kierowców rozpoczął już m.in. Lotos. Stanowska muszą posiadać odpowiednie oznaczenie o możliwości i informację o sposobie samodzielnego tankowania LPG. Nowe wymagania dotyczą również dodatkowych zaworów zwiększających bezpieczeństwo procesu tankowania. Zgodnie z nowymi przepisami pistolet nie może uwolnić chmury rozprężonego LPG większej niż 1 cm3, poza tym budowa pistoletu niemal całkowicie eliminuje niewłaściwy sposób podłączenia przewodu doprowadzającego LPG do pojazdu. Niezależnie od tego każdy klient może zawsze poprosić o pomoc pracownika stacji.

Z przeprowadzonego niedawno badania przez TNS Polska wynika, że tylko co czwarty kierowca i co trzeci tankujący LPG słyszał o planach wprowadzenia zmian odnośnie tankowania autogazu. Ponad połowa ma obawy, czy potrafiłaby samodzielnie zatankować swój samochód. Oznacza to, że działania komunikacyjne w obszarze bezpieczeństwa jak i edukacji klientów w tym temacie są konieczne.

Obawy związane z samodzielnym tankowaniem, w większym stopniu dotyczą kobiet (85%), które w sytuacji pojawienia się na ich stacji samoobsługi deklarują, że i tak będą prosić o pomoc pracownika stacji - 69%. Tak więc, pomimo planów Ministerstwa, ograniczenie zatrudnienia na stacjach wynikające z nowych przepisów jest raczej mało prawdopodobne, szczególnie w krótkim okresie.

Co ciekawe, kierowcy uważają, że mimo zmian przepisów ceny gazu nie zmienią się (74%). Można powiedzieć, że intuicyjnie zdają sobie sprawę z tego, że zmiana przepisów nie wpłynie diametralnie na obniżenie kosztów stacji lub też czują, że nie wpłynie to na zmianę ich nawyków i postaw odnośnie tankowania, a co zatem idzie sieci paliw będą musiały zachować dotychczasowy standard obsługi na podjeździe w odpowiedzi na potrzeby swoich klientów.

*** Badanie realizowane było metodą omnibusową w sierpniu 2013 roku na terenie całego kraju. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie kierowców (N=676).

Samodzielne tankowanie LPG Samodzielne tankowanie LPG | Wideo

Więcej o:
Komentarze (9)
LPG | Możesz już tankować samodzielnie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pijak.i.zlodziej

  Oceniono 34 razy 30

  Znając polską pazerność, ceny raczej ulegną PODNIESIENIU, ze względu na tłumaczeniach o "inwestycjach wynikających z konieczności dostosowania......."

 • Gość: LPG od 1997r

  Oceniono 4 razy 4

  Co stacja Lotosu to inny pistolet. Oczywiscie na potrzeby filmu edukacyjnego pistolet optymalny w praktyce kazda stacja ma inne dziwne "udogodnienia" w postaci wszelakiej maści blokady pistoletu.
  Zmiana potrzebna chociazby ze wzgledu na ślamazarną obsługę na stacjach BP przez którą nigdy już nie będę tankować LPG dlatego preferuje wolnosc i swobode na innych stacjach konkurencyjnych.

 • Gość: łuki hindenburg

  Oceniono 3 razy 3

  cena w żadnym stopniu nie jest zależna od ilośc obsługi stacji-gó... będzie z tego powodu taniej,naiwniacy niech na to nie liczą,konkurencja robi cenę nic innego nie ma tak wielkiego wpływu na nią,pzdr.Gliwickie AU..AN a tam gaz za 2,51-

 • Gość: dekadenta

  Oceniono 8 razy 2

  taa jasne juz to widze polska ciemnota sama tankuje gaz...trzeba przeciez laskawie czekac az jasnie pan pani ze stacji laskawie podejdzie zanim znajdzie otowor do tankowania itp etc
  wiadomo sam bym to szybciej zrobil i zaoszczedzil cenne minuty...

 • Gość: szesnastusynowbenka

  Oceniono 9 razy 1

  jestem lekko zszokowany czytajac ten artykol

  to w polsce nie mozna tankowac samemu lpg ??

  zastanawiam sie dlaczego, w europie mozna.....

  samowolnie cisna mi sie na usta powiedzenia:

  '' wpusc takiego do biura , to atrament wypije ''
  '' daj malpie brzytwe....''

  itp

 • Gość: leszcz

  Oceniono 2 razy 0

  jak sobie łapy jeden z drugim odmrozi to sie oduczy wyręczanie pracownika :P

 • Jared Letti

  Oceniono 1 raz -1

  Zdarzyło mi się ostatnio jak jechałem do Wrocka właśnie od strony Środy tankować na BP w Krępicach. Miła obsługa, przyzwoite stawki za benzynę. Jest też do dyspozycji dobrze zaopatrzony sklep, także można kupić jakieś picie, coś słodkiego, gazetkę itp.

 • Gość: PI=tylko3

  Oceniono 6 razy -6

  pracownicy używają gumowych rękawic, żeby iskry nie było z paluszka - jak się w wełnianym sweterku elektryzuje to może być:>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX