Samochód i upał

Prognozy przewidują, że najbliższe dni przyniosą wzrost temperatury do ponad 30 st C. Jak podnieść poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy w upalne dni?  

Badania dowiodły, że nagrzewanie się wnętrza nie zależy od koloru karoserii. Tak samo szybko nagrzewa się wnętrze czarnego i białego samochodu. Dzieje się tak ponieważ ciepło do wnętrza przedziera się przez okna. Kiedy latem zaparkujemy samochód z zamkniętymi szybami na słońcu już po 20 minutach temperatura wzrasta do 50, a po 40 minutach do 60 st. C. Nawet w nowoczesnych i drogich samochodach, w których montowane są przyciemniane szyby z filtrami UV, nagrzewanie się wnętrza wciąż jest poważnym problemem. Słońce może nagrzać wnętrze samochodu do temperatury zagrażającej życiu w ciągu trzydziestu minut nawet przy stosunkowo chłodnej pogodzie.

newspress

Małe dzieci, w szczególności niemowlęta, są najbardziej narażone na negatywne skutki wahań temperatur i gorzej znoszą upał, ponieważ szybciej się odwadniają. Dlatego pozostawianie ich nawet na chwilę bez opieki w samochodzie zaparkowanym na słońcu może skończyć się tragedią. Wysoka temperatura panująca w samochodzie jest niebezpieczna również dla zwierząt. Gdy w upalne dni jedziemy ze zwierzęciem, warto zaplanować trasę i miejsca postoju tak, abyśmy nie byli zmuszeni pozostawiać go w aucie samego - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Wysoka temperatura w czasie jazdy ma natomiast negatywny wpływ na koncentrację oraz samopoczucie kierowcy, co zwiększa ryzyko wypadku.

Wysoka temperatura w aucie stanowi problem również w czasie jazdy. Kierowcy powinni zatem pamiętać o odpowiednim chłodzeniu wnętrza samochodu, gdyż ma to wpływ na komfort jazdy, a co za tym idzie - na bezpieczeństwo. Kierowca, który jest zmuszony prowadzić przy bardzo wysokiej temperaturze panującej wewnątrz auta szybciej odczuwa zmęczenie oraz ma obniżoną koncentrację - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W autach wyposażonych w klimatyzację wskazane jest jej używanie w czasie jazdy w upale, tak aby temperatura wewnątrz była kilka stopni niższa od temperatury otoczenia.

- Jeśli to możliwe, parkujmy samochód w cieniu, ponieważ nagrzewa się nie tylko powietrze w samochodzie, ale również tapicerka, a ta bardzo długo oddaje ciepło - Przed wejściem do rozgrzanego samochodu najpierw powinno się otworzyć wszystkie drzwi i odczekać kilka minut aż temperatura spadnie - W czasie dłuższych podróży powinniśmy zwiększyć spożycie wody i dobrze zaplanować postoje - W upalne dni jeśli ktoś zauważy w samochodzie dziecko pozostawione bez opieki, powinien jak najszybciej powiadomić o tym fakcie policję lub straż miejską

Zbyt duża różnica może doprowadzić do przeziębienia. Po wejściu do rozgrzanego wnętrza powinniśmy stopniowo obniżać temperaturę, szczególnie kiedy poruszamy się w mieście i często wsiadamy i wysiadamy z samochodu. W niektórych autach można wybierać pomiędzy trzema opcjami pracy trybu automatycznego. Najzdrowszy jest ten najbardziej delikatny. Dobrze jest również kierować powietrze na nogi i szybę, a unikać nawiewu na twarz. W ten sposób oszczędzimy nasze drogi oddechowe.

Z wewnętrznego obiegu powietrza, który pomaga szybko schłodzić wnętrze powinniśmy korzystać tylko na krótkich odcinkach. Ponieważ już po kilku minutach brak nawiewu świeżego powietrza powoduje wyraźny spadek zawartości tlenu we wnętrzu samochodu. A zdarza się, że kiedy zobaczymy dymiącą ciężarówkę zamykamy dopływ powietrza, a później zapominamy go ponownie otworzyć.

Szczepan Mroczek, źródło: Stanford University, Szkoła Jazdy Renault

ZOBACZ TAKŻE:

Nie zapominaj o dziecku w aucie

Jak zadbać o wyjątkowych pasażerów

Mercedes SLR McLaren - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.