Najczęstsze zimowe problemy kierowców

Podczas zimowych mrozów ponad połowa kierowców ma problemy z akumulatorem. 36 proc. boryka się z zamarzniętymi zamkami. Jak przygotowujemy się do zimy?

Ignorujemy ograniczenia prędkości | Dlaczego?

Jak wynika z badań agencji IPSOS na zlecenie Link4 coraz więcej kierowców przygotowuje swoje auto do trudnych zimowych warunków. Zdecydowana większość, ale nie wszyscy, zmienia opony na zimowe (81%). Część dostosowuje płyn do spryskiwaczy do panujących temperatur - robi tak60%, a 31% kupuje zimowe akcesoria (odmrażacz, skrobaczkę, łańcuchy).

Chociaż najczęściej w czasie zimy mamy kłopoty z akumulatorem, tylko co czwarta osoba sprawdza jego stan przed tą porą roku. Natomiast, aby uchronić akumulator przed rozładowaniem już w czasie zimy, kierowcy stosują proste rozwiązania. Blisko połowa (45%) gasi światła przed wyłączeniem silnika, a 26% wyłącza także radio. Natomiast 6% zabiera akumulator na noc do domu.

Wśród innych najczęściej wymienianych czynności przygotowujących pojazd do zimy, uczestnicy badania Link4 wymienili wymianę oleju (19%), sprawdzenie oświetlenia (17%), przegląd w serwisie (12%) oraz wymianę filtrów kabinowych (6%).

Akumulator | Jak pożyczać prąd?

Obok kłopotów z akumulatorem, kierowcy najczęściej skarżą się na zamarzanie zamków (36%) oraz płynów (19%), awarię silnika (15%), poślizg (13%) i zasypanie pojazdu (12%). Rozwiązaniem większości tych problemów może być ubezpieczenie assistance, które gwarantuje pomoc na drodze w tego typu przypadkach.

Zgodnie z danymi Europ Assistance Polska, do najczęstszych interwencji drogowych w ramach ubezpieczeń assistance zaliczamy usługi holowania (58% przypadków), naprawy na miejscu (23%) oraz organizację samochodu zastępczego (16%) - mówi Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy Europ Assistance Polska.

Jak wynika z badań Link4 w ramach przygotowań do zimy, tylko 3% kierowców wykupuje dodatkowe ubezpieczenie assistance.

Źródło: Link4

ZOBACZ TAKŻE:

Nadeszła zima. A co z autem?

Tańszych nie znajdziesz. Oto 10 najtańszych nowych aut dostępnych w polskich salonach

Za jedną pensję też da się kupić samochód. Sam zobacz

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.