Klimatyzacja także zimą

Klimatyzacja zimą? Przecież nie ma potrzeby schładzać wnętrza, poza tym przy niskich temperaturach sprężarka się nie załącza. Nieprawda, klima pozwoli zimą odparować szyby. Podpowiadamy też co zrobić, by przy mrozie na zewnątrz włączyć klimatyzację
Nadeszła zima, a co z autem? PoradnikNadeszła zima, a co z autem?

Klimatyzacja nie znosi bezczynności. Nawet sprawny, szczelny układ traci rocznie 10-15% czynnika chłodzącego. Wydajność klimatyzatora samochodowego spada do 25%, gdy w układzie krąży połowa wymaganej ilości czynnika chłodniczego. Mniej czynnika to także ryzyko uszkodzenia mechanizmów klimatyzacji, ponieważ jednocześnie smaruje on układ. Nawet gdy nie korzystamy z klimy, warto przynajmniej raz w tygodniu uruchomić ją na 10 minut (także zimą). Pamiętajmy, że jeśli czynnik całkowicie "uciekł", układ klimatyzacji w ogóle się nie uruchomi. Od tego i sprawdzenia elektryki warto zacząć ewentualną naprawę.

Serwis

Co 2 lata należy udać się do specjalistycznego serwisu na przegląd układu klimatyzacji. Profesjonalny warsztat w ramach usługi powinien: wypompować i uzupełnić czynnik chłodniczy oraz olej, przedmuchać układ klimatyzacyjny, skontrolować wszystkie elementy, sprawdzić szczelność układu i w razie konieczności wymienić filtr osuszający oraz filtr powietrza. Nie wszystkie stacje autoryzowane dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, ale nie ma problemów ze znalezieniem zakładów specjalizujących się tylko serwisowaniem klimatyzacji samochodowych.

Koszty

Nabicie czynnika i serwis to od 50 (w większych miastach od 120 zł) do 200 zł. Uwaga! W upały czas oczekiwania na serwis to nawet 2 tygodnie. Za przeróbkę układu klimatyzacji z czynnika R12 na bardziej ekologiczny R134a (stosowany od połowy lat 90.) zapłacimy ok. 250-500 zł. Dodatkowy wydatek to naprawy wszelkich nieszczelności, elektroniki sterującej rozdziałem nadmuchu oraz wymiana uszkodzonych podzespołów mechanicznych układu klimatyzacji.

O czym trzeba pamiętać zimą? | PoradnikO czym trzeba pamiętać zimą?

Nie tylko latem

Klimatyzacja nie tylko służy do obniżania temperatury powietrza wewnątrz auta. Doskonale radzi sobie z osuszaniem zaparowanych szyb. Gdy po uruchomieniu układu nadal na szybach pozostaje wilgoć, to znak, że czas na serwis. Inną przyczyną zaparowania szyb mogą być zatkane kanały odpływowe wody z przedniego podszybia, brudne szyby od wewnątrz lub wilgoć na wykładzinie i tapicerce.

Niekiedy pojawiają się głosy, że klimatyzacja nie włącza się przy niskich temperaturach (poniżej ok. 4 st. C). Może tak się dziać, gdy nasze auto wyposażone jest w zabezpieczenie przed oblodzeniem parownika. Aby to obejść i korzystać w mroźne dni z układu klimatyzacji trzeba zamknąć obieg powietrza i poczekać aż wnętrze nieco się nagrzeje. Wtedy sprężarka powinna ruszyć bez problemu.

> Zobacz temat na forum: Klimatyzacja - czy przy niskich temperaturach się nie włączy? <

tekst: Marcin Sobolewski, Marcin Lewandowski


ZOBACZ TAKŻE:

Zimowy poradnik | Auto na zimę

Zimowy poradnik | Pod górkę

Honda Legend - ogłoszenia

Więcej o:
Komentarze (20)
Klimatyzacja także zimą
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: mosfet29

  Oceniono 20 razy 20

  "Praktycznie układ auto klimatyzacji nie powinien się załączyć jeśli temperatura spadnie poniżej 3-5 stopni - są to granice pracy parownika zabezpieczone czujnikiem szronienia parownika. Okres zimowy to ogólne pojęcie a obiegowe opinie o konieczności załączania układu klimatyzacji nie wspominają o temperaturze zewnętrznej. Wielu kierowców w okresie odwilży używa opcji odparowania szyb ale nikt nie zwraca uwagi na temperaturę otoczenia w tym czasie. Załączenie klimatyzacji w takim przypadku pozwala na osuszenie powietrza a łączy się to z pracą klimatyzacji. Załączenie sprawnego układu klimatyzacji w temperaturach poniżej 0 nie jest możliwe - dbają o to czujniki- a czy szukać innego sposobu załączenia układu klimatyzacji ? nie radzę, jeśli nie chce się Pan narazić na jego uszkodzenie. "

  To wypowiedz fachowca w klimatyzacje-samochodowe.net
  Jak to sie ma do waszych porad?
  Dodam tylk o że w moim Audi czujniki odpowiedzialne za systemowe blokowanie klimatyzacji w temp poniżej 5 stopni znajdują się w kompresorze i 3 niezależnych od siebie czujnikach (w tym czujnik temp zewnetrznej ) więc w żaden sposób, bez ingerencji w elektronike, nei da rady oszukania zabezpieczeń

 • Gość: driver

  Oceniono 4 razy 4

  Jak zwykle - artykuł profesjonalny inaczej.

 • Gość: Xcom

  Oceniono 1 raz 1

  Rany ale bzdurny artykul, kogo wy tam zatrudniacie. Czy to ma byc reklama jakis konkretnych serwisów samochodowych co by tam kase wydac na tak czeste przeglady? W szczelnym układzie znika 10-15% czynnika to gdzie sie on podzial - teleportowal sie do SERWISU?

 • Gość: michaelAza

  0

  Jak trzeba to i zimą, ale ważne żeby klima była sprawna. Raz w roku zawsze robię ogólny przegląd i ewentualny serwis w razie usterek. Teraz jak robiłem w serwisie autoryzowanym forda ten roczny przegląd to zdziwiłem się, że tak tanio - 99 pln. wszystko mnie osztowało. Pierwszy raz robiłem to w ASO forda i zdziwiłem się, że tak tanio.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 15 razy -5

  "Klimatyzacja nie znosi bezczynności. Nawet sprawny, szczelny układ traci rocznie 10-15% czynnika chłodzącego."

  Brednie. Jeśli układ jest SZCZELNY, to nie ma FIZYCZNEJ możliwości, by coś z niego WYCIEKŁO (wyparowało, zniknęło itp.).
  To jest po prostu niemożliwe...
  ;>>>

 • myip

  Oceniono 8 razy -6

  "Nawet sprawny, szczelny układ traci rocznie 10-15% czynnika chłodzącego. Wydajność klimatyzatora samochodowego spada do 25%, gdy w układzie krąży połowa wymaganej ilości czynnika chłodniczego. Mniej czynnika to także ryzyko uszkodzenia mechanizmów klimatyzacji, ponieważ jednocześnie smaruje on układ. Nawet gdy nie korzystamy z klimy, warto przynajmniej raz w tygodniu uruchomić ją na 10 minut (także zimą)."

  Kochani, dalej nawet nie czytam. I dziękuję wszelkim bogom, że nie mam klimatyzacji, a więc związanych z nią kłopotów. A przez 10 miesięcy w Polsce i tak samochód trzeba raczej ogrzewać niż oziębiać.

 • lukarm

  Oceniono 9 razy -9

  w zeszłym roku przed latem nabyłem klimatyzację w www.thermotechnica.pl i starałem się ją trochę używać zimą, mam nadzieję, że klimatyzacja będzie się sprawować świetnie przez długi czas

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX