Tydzień Dobrego Ciśnienia

W dniach 22-26 października trwa "Tydzień Dobrego Ciśnienia". W tym czasie w ramach akcji "Ciśnienie pod kontrolą" kierowcy mogą w wybranych punktach za darmo zbadać stan swoich opon i dowiedzieć się jak dbać o ciśnienie oraz kiedy należy zmienić opony na zimowe
Opony zimowe | Azot bieżnik i dobre składowanieOpony zimowe | Azot, bieżnik i dobre składowanie

Wiedza na temat prawidłowej eksploatacji opon jest wśród kierowców niezadowalająca. Tak przynajmniej uważa Michelin. Nie jest to twierdzenie bezpodstawne. Jak wynika z badań TNS Polska tylko nieco ponad 1/4 badanych znała prawidłową odpowiedź na pytanie kiedy należy zmieniać opony z letnich na zimowe. Odpowiedzi były następujące:

- w listopadzie (33%)
- kiedy średnia temp. spadnie poniżej 7 st. C (27%)
- w październiku (25%)
- kiedy spadnie pierwszy śnieg (12%)
- w grudniu (1%)

>>> Potrzebujesz nowych opon? Znajdziesz je tutaj <<<

Znacznie lepiej jest ze świadomością co dają nam opony zimowe. 72% badanych wskazała większe bezpieczeństwo jazdy, a 45% lepszą przyczepność w warunkach zimowych.

Ciśnienie w oponach | PoradnikCiśnienie w oponach | Poradnik

Opony zimowe stosuje już 91% kierowców, a połowa z tych, którzy jeszcze się na nie nie zdecydowali używają opon całosezonowych.

Ciśnienie pod kontrolą

Kierowcy, którzy zdecydują się na odwiedzenie punktów objętych akcją "Ciśnienie pod kontrolą" dowiedzą się wszystkiego o aktualnym stanie swoich opon. Specjaliści zbadają m.in. głębokość bieżnika. W Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego oponę o głębokości bieżnika minimum 1,6 mm. Należy jednak pamiętać, że tak płytki bieżnik nie jest już tak skuteczny w odprowadzaniu wody, jak nowy mający ok. 8 mm. W przypadku opon zimowych uważa się, że ze względów bezpieczeństwa graniczna wartość dla bieżnika to 4 mm. Poniżej tej wartości opony zimowe tracą prawie całkowicie swoje parametry na śniegu i lodzie.

Sprawdź, ile można zaoszczędzić kupując właściwe opony

Przy okazji badania kierowcy dowiedzą się także jak dbać o prawidłowe ciśnienie. Ma ono kluczowe znaczenie zarówno dla żywotności opon, jak i dla ekonomii jazdy. Okazuje się bowiem, że aż 65% polskich kierowców jeździ na oponach z nieprawidłowym ciśnieniem.

Ciekawi jesteście jak wypadło ubiegłoroczne badanie? Zobaczcie wyniki tutaj.

Listę punktów serwisowych Euromaster objętych tegorocznym programem "Ciśnienie Pod Kontrolą" znajdziecie tutaj.


ZOBACZ TAKŻE:

Czy już czas na nowe opony? | Poradnik

Jak szybko starzeją się opony?

Potrzebujesz nowych opon? Znajdziesz je tutaj