Tydzień Dobrego Ciśnienia

W dniach 22-26 października trwa "Tydzień Dobrego Ciśnienia". W tym czasie w ramach akcji "Ciśnienie pod kontrolą" kierowcy mogą w wybranych punktach za darmo zbadać stan swoich opon i dowiedzieć się jak dbać o ciśnienie oraz kiedy należy zmienić opony na zimowe
Opony zimowe | Azot bieżnik i dobre składowanieOpony zimowe | Azot, bieżnik i dobre składowanie

Wiedza na temat prawidłowej eksploatacji opon jest wśród kierowców niezadowalająca. Tak przynajmniej uważa Michelin. Nie jest to twierdzenie bezpodstawne. Jak wynika z badań TNS Polska tylko nieco ponad 1/4 badanych znała prawidłową odpowiedź na pytanie kiedy należy zmieniać opony z letnich na zimowe. Odpowiedzi były następujące:

- w listopadzie (33%)
- kiedy średnia temp. spadnie poniżej 7 st. C (27%)
- w październiku (25%)
- kiedy spadnie pierwszy śnieg (12%)
- w grudniu (1%)

>>> Potrzebujesz nowych opon? Znajdziesz je tutaj <<<

Znacznie lepiej jest ze świadomością co dają nam opony zimowe. 72% badanych wskazała większe bezpieczeństwo jazdy, a 45% lepszą przyczepność w warunkach zimowych.

Ciśnienie w oponach | PoradnikCiśnienie w oponach | Poradnik

Opony zimowe stosuje już 91% kierowców, a połowa z tych, którzy jeszcze się na nie nie zdecydowali używają opon całosezonowych.

Ciśnienie pod kontrolą

Kierowcy, którzy zdecydują się na odwiedzenie punktów objętych akcją "Ciśnienie pod kontrolą" dowiedzą się wszystkiego o aktualnym stanie swoich opon. Specjaliści zbadają m.in. głębokość bieżnika. W Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego oponę o głębokości bieżnika minimum 1,6 mm. Należy jednak pamiętać, że tak płytki bieżnik nie jest już tak skuteczny w odprowadzaniu wody, jak nowy mający ok. 8 mm. W przypadku opon zimowych uważa się, że ze względów bezpieczeństwa graniczna wartość dla bieżnika to 4 mm. Poniżej tej wartości opony zimowe tracą prawie całkowicie swoje parametry na śniegu i lodzie.

Sprawdź, ile można zaoszczędzić kupując właściwe opony

Przy okazji badania kierowcy dowiedzą się także jak dbać o prawidłowe ciśnienie. Ma ono kluczowe znaczenie zarówno dla żywotności opon, jak i dla ekonomii jazdy. Okazuje się bowiem, że aż 65% polskich kierowców jeździ na oponach z nieprawidłowym ciśnieniem.

Ciekawi jesteście jak wypadło ubiegłoroczne badanie? Zobaczcie wyniki tutaj.

Listę punktów serwisowych Euromaster objętych tegorocznym programem "Ciśnienie Pod Kontrolą" znajdziecie tutaj.


ZOBACZ TAKŻE:

Czy już czas na nowe opony? | Poradnik

Jak szybko starzeją się opony?

Potrzebujesz nowych opon? Znajdziesz je tutaj

Więcej o:
Komentarze (2)
Tydzień Dobrego Ciśnienia
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: 1mississauga

    Oceniono 2 razy 2

    Moim zdaniem lepiej jest kupic dobre opony caloroczne i nie zawracajac sobie glowy zimowkami .Jesli kogos stac na zmiane na dobre nowe zimowe gumy to OK ,wszystko zalezy od portwela.Wiadomo od lat, firmy oponiarskie maja swoje lobby ,klient kupi bo propaganda jest silniejsza od rozumu .Znajduja je przewaznie w magazynach motoryzacyjnych TV ,czasopismach motoryzacyjnych , reklamach telewizyjnych lub innych popularnych tygodnikach .Jak przeczytalem o normie glebokosci bieznika 1,6 mm ,to przypomina gladkie kolo ratunkowe ,to dajcie sobie spokoj.Lepiej wylozyc na dobre markowe caloroczne, niz bujac sie z starymi letnimi i lipnymi zimowkami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX