Rosja podnosi cło na LPG. Jaka cena na stacji?

Według ostatnich prasowych doniesień, nieoczekiwana rosyjska podwyżka cła eksportowego na LPG spowodować ma skokowy wzrost ceny autogazu. Nikogo to nie cieszy, ale czy warto drzeć szaty? Policzmy
LPG - napęd nowej eryLPG - napęd nowej ery

Jeździmy autem, które pali 10 l benzyny lub 11,5 l LPG na 100 km. Przyjmijmy najgorszy scenariusz, w który notabene wątpią nawet analitycy rynku. Jeśli dziś płacimy za autogaz 2,72 zł/l (zaś za Pb95 5,85 zł/l), a płacić mamy ponoć o 40 gr/l więcej (3,12 zł), to pokonanie 100 km na LPG będzie droższe o 4,6 zł, czyli równowartość tabliczki dobrej czekolady. Nie wiadomo, o ile wzrośnie w międzyczasie cena benzyny, więc przyjmijmy, że pozostanie na tym samym poziomie. Koszty przejechania 1000 km przedstawiają się następująco:

 

Dystans Koszt Pb Koszt LPG dziś Koszt LPG po podwyżce
1000 km 585 zł 312,8 zł 358,8 zł


A jak może być naprawdę? Prawa rynku są twarde: masz drogi produkt - kupimy go taniej u kogoś innego. Dziś z Rosji sprowadzamy prawie 50% całego importowanego propanu-butanu (z Kazachstanu 25%, z Białorusi 10,5%), sądzić więc można, że w przypadku wprowadzenia nieakceptowalnych podwyżek więcej gazu płynnego na polskim rynku pochodzić będzie z innych źródeł. Warto przypomnieć, że LPG jest transportowany przy pomocy cystern, zatem zmiana kierunku importu nie stanowi żadnego problemu z logistycznego punktu widzenia. Rosji (a konkretnie rosyjskim firmom produkującym i sprzedającym LPG) nie powinno zatem zależeć na sprzedawaniu nam gazu po wyższych cenach, spowodowanych wzrostem opodatkowania, bo może stracić odbiorców. Bardziej prawdopodobny jest scenariusz, że wytwórcy i dystrybutorzy wezmą przynajmniej część podwyżek na siebie, a my odczujemy je tylko w minimalnym stopniu.

Tekst pochodzi z portalu Gazeo.pl


ZOBACZ TAKŻE:

Wybieramy najlepszą stację LPG w Polsce

Tańsze LPG? Już niedługo klienci zatankują sami

Więcej o:
Komentarze (22)
Rosja podnosi cło na LPG. Jaka cena na stacji?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: asd(r)

  Oceniono 21 razy 15

  "Prawa rynku są twarde: masz drogi produkt - kupimy go taniej u kogoś innego."
  Jasne, że kupią go taniej od kogoś innego.... ale ceny na stacjach będą liczone jakby kupowali go drożej. Tak samo jest w przypadku paliw. Kiedy tanieją na rynkach światowych u nas niekoniecznie (bo maja zapasy itp) ale kiedy drożeją to podwyższki na stacjach są momentalnie.

 • Gość: gość

  Oceniono 6 razy 6

  Polska jest jest najbardziej niezależnym krajem na świecie – nic od niej nie zależy.

 • kkaammiill85

  Oceniono 5 razy 5

  co za głupi artykuł lpg zdrożeje to każdy będzie musiał wydać więcej z i tak bardzo często najniższej krajowej i nic tego nie zmieni, co to za porównanie że i tak będzie taniej niż na PB95 to tak jak byście napisali że jeżeli energia elektryczna drożeje to i tak będzie taniej ją kupić niz postawić sobie na podwórku elektrownie wiatrową...

 • americanmoto

  Oceniono 8 razy 4

  Bo Polska nie może kupować gazy np. z Kuwejtu, gdzie jest on lepszej jakości i z transportem wyjdzie nawet taniej, tylko musi kupić od rusków....
  Ale cóż to wszystko zdziałał nasz "kochany rząd, który dba o dobre stosunki z ZSRR i w dodatku wstrzymał budowę polskiego gazoportu!!! dzięki czemu nie możemy przyjmować tankowców!!!!

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 3 razy 3

  wszystko ok, nie liczac tego ze Kazachstan i Bielorussia sa w zwiazku celnym z Rosja. Gdzie cla i akcyzy sa jednakowe.

 • the_michal

  Oceniono 6 razy 2

  Ja czegoś nie rozumiem. Dlaczego Rosja ma cło na gaz , który eksportuje?
  Cła przecież nakłada się na importowane towary, żeby się nie okazało, że to Polska podniosła cło haha.

 • pro-contra

  Oceniono 5 razy -1

  Uuuu, bzydkie kacapy.
  Za nasz patriotyzm i ruskie grzechy, powinni dawać Polakom wszystko za darmo, chlip, chlip ;-]]]
  PS:
  Jako niedouczony malkontent przyznaję, że nigdy nie słyszałem o cłach eksportowych.

  Podobnie nie wiedziałem o nieurodzaju zbóż, który jst powodem kolejnej podwyżki cen pieczywa, przetworów mącznych i kasz.
  Bo gdzież te zboża miałyby rosnąć, skoro na setkach tysięcy hektarów ziemi rolnej uprawiane jest...siano?
  A za te "uprawy" KRUS sypie gotóweczką, aż miło.

 • 1sizeer1

  Oceniono 5 razy -1

  A nie taniej będzie zniszczyć ruską dzicz przez NATO i samemu wydobywac paliwa? Nie dość że byśmy się zemścili to mieli tańsze paliwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX