Parkingowa etykieta

Osoby krążące po parkingu w poszukiwaniu miejsca parkingowego blisko wejścia w rezultacie nie parkują bliżej niż kierowcy zajmujący przypadkową przestrzeń. Takie zachowanie utrudnia za to ruch na parkingu

Badania pokazują, że osoby, które jeżdżą po parkingu w poszukiwaniu najlepszego miejsca znajdującego się blisko wejścia spędzają w sumie więcej czasu na dostanie się do sklepu niż ci, którzy parkują na pierwszym wolnym miejscu.

Kilkakrotne przejeżdżanie po terenie parkingu jest uzasadnione jeśli nie ma wolnych miejsc i ma na celu szukanie pustej przestrzeni parkingowej. Natomiast jeśli jeździmy po to, aby znaleźć miejsce najbliżej wejścia do budynku, podczas, gdy dalej są wolne miejsca, możemy utrudniać ruch i tracimy paliwo - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Parkowanie może być stresujące, może prowokować agresywne zachowanie oraz doprowadzić do stłuczki. Jak uniknąć przykrych sytuacji?

Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy nasz samochód zmieści się na wybranym miejscu parkingowym, lepiej zaniechać manewru. Natomiast, aby ułatwić innym zajęcie miejsca parkingowego obok, należy ustawić pojazd jak najbardziej na środku względem zaznaczonych krawędzi bocznych - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor SJR.

Ważną kwestią jest także zapewnienie odpowiedniej widoczności.

Jadąc po parkingu, należy zwracać uwagę na miejsca, gdzie zaparkowane są duże pojazdy, bowiem za nimi może stać mniejszy samochód, którego kierowca w czasie opuszczania miejsca parkingowego ma ograniczoną widoczność i musi wyjechać zza przeszkody zwykle nie widząc sytuacji na drodze. Z tego względu należy także parkować tak, aby auto nie wystawało poza linię innych samochodów i nie blokowało widoczności. Dzięki temu pozostawiamy też miejsce dla przejeżdżających pojazdów - podpowiadają trenerzy

Codzienne parkowanie nie musi być walką o przetrwanie. Wystarczy, byśmy znali i stosowali Zasady uprzejmego parkowania. Oto one:

- parkuj tak, aby samochód zajmował tylko jedno miejsce i stał na środku względem krawędzi bocznych
- zawsze używaj kierunkowskazów
- nie zajmuj miejsca dla inwalidów, jeśli Ci ono nie przysługuje
- ostrożnie otwieraj drzwi
- uważaj na przechodniów - w szczególności na dzieci
- parkując, np. koło supermarketu, nie zastawiaj przejść i dostępu do wózków
- jeśli widzisz, że inny kierowca czeka na zajęcie danego miejsca parkingowego, nie próbuj tam wjechać przed nim
- zwracaj uwagę na oznaczenia - limity masy i wysokości pojazdu, trasy jednokierunkowe na parkingu, wjazdy oraz wyjazdy.

oprac. Bartosz Sińczuk. Źródło: Renault

ZOBACZ TAKŻE:

Parkowanie - chamstwo czy bezmyślność?

Mistrzyni parkowania | Wideo

Audi - ogłoszenia motoryzacyjne