Umweltzone

Planujecie podróż do jednego z niemieckich miast i nie jesteście pewni, czy będzie można tam legalnie wjechać waszym samochodem? Oto wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Umweltzone, a nie wiecie gdzie znaleźć informacje

Umweltzone to nic innego jak wyznaczona (dosł.) strefa ekologiczna (ang.: Low Emission Zone), do której nie mają wstępu samochody uznane za mniejszych lub większych trucicieli. Jak rozpoznać niechcianych śmierdzieli? Za pomocą specjalnych nalepek w jednym z trzech kolorów: zielonym, żółtym i czerwonym. Przyznawane są one w zależności od daty pierwszej rejestracji i spełnianej normy emisji spalin w momencie produkcji.

Zielona nalepka -  przysługuje wszystkim autom z silnikiem o zapłonie iskrowym (benzynowym) spełniającym normę Euro 1 lub nowszą, których pierwsza rejestracja odbyła się nie wcześniej, niż 01.01.1993 roku, a także autom z silnikiem wysokoprężnym zarejestrowanym nie wcześniej, niż 01.01.2006, spełniającym normę Euro 4 lub nowszą.

Żółta nalepka - przysługuje autom z silnikiem wysokoprężnym zarejestrowanym w latach 2001-2005, spełniającym normę Euro 3.

Czerwona nalepka - przysługuje autom z silnikiem wysokoprężnym zarejestrowanym w latach 1997-2000 (nie wcześniej, niż 01.01.1997 dla aut osobowych i 01.10.1996 dla aut ciężarowych), spełniającym normę Euro 2.

Strefy zaczęły obowiązywać na początku 2008 roku i są wprowadzane sukcesywnie w coraz większej ilości miast niemieckich (lista poniżej). Oznaczone są znakiem strefy z napisem "UMWELT ZONE" pod którym znajduje się tabliczka pokazująca, pojazdy z jakimi kolorami plakietek mają do niej wstęp.

Dlaczego warto ją kupić?

Naklejki są czymś w rodzaju podatku ekologicznego, więc sam fakt spełniania obu warunków: normy emisji spalin i daty pierwszej rejestracji nie zwalnia właściciela od jej posiadania. Konieczność umieszczenia nalepki spoczywa tak na samochodach zarejestrowanych w Niemczech, jak i za granicą. Za brak plakietki grozi mandat w wysokości 40 euro (164 zł wg śr. kursu z dnia 6.01.2010).

Jak ją zdobyć?

Nalepkę można zdobyć na terenie Polski. Prawo do bezpośredniej dystrybucji nalepek ekologicznych posiada DEKRA Polska oraz jej partnerzy - Stacje Kontroli Pojazdów (SKP) Partner DEKRA oraz Partnerskie Biura Rzeczoznawcze DEKRA.

Nalepkę można uzyskać kontaktując się z Partnerami DEKRA Polska (Stacje Kontroli Pojazdów PARTNER DEKRA oraz Partnerskie Biura Rzeczoznawcze) lub zamówić poprzez stronę internetową Dekry (formularz zgłoszeniowy znajdziesz tutaj). Koszt jej przyznania wynosi 79 zł.

Gdzie i kiedy obowiązuje?

Lista niemieckich miast z wyznaczonymi strefami niskiej emisji: Augsburg, Berlin, Bochum, Bonn, Botrop, Brema (Bremen), Dortmund, Duisburg, Düsseldorf, Essen, Frankfurt nad Menem, Freiburg, Gelsenkirchen, Hannover, Heidelberg, Heilbronn, Herrenberg, Ilsfeld, Karlsruhe, Kolonia (Köln), Lipsk (Leipzig), Leonberg , Ludwigsburg , Mannheim , Mühlacker , Mühlheim , Monachium (München), Münster, Nordrhein-Westfalen, Neu-Ulm, Neuss, Oberhausen, Osnabrück, Pfinztal, Pforzheim, Pleidelsheim, Recklinghausen, Regensburg, Reutlingen, Schwäbisch-Gmünd, Stuttgart, Tübingen, Ulm i Wuppertal.

Nalepka ekologiczna zielona jest ważna bezterminowo na terenie całych Niemiec. Plakietka żółta i czerwona ważne są tak długo, jak długo pozwalają na to uregulowania stref ochrony środowiska w poszczególnych miastach.

Marcin Lewandowski                                                                               Jesteśmy też na Facebooku i Blipie
źródło: Dekra, lowemissionzones


ZOBACZ TAKŻE:

Koniec z automatami - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Ford Mondeo diesel - ogłoszenia

Więcej o: