Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Od połowy stycznia egzaminy na prawo jazdy stały się zmorą kursantów. Nie zdaje ich zdecydowana większość potencjalnych kierowców. Co zrobić, by zdać? Podpowiadamy, co może pomóc w zdobyciu prawa jazdy oraz szczegółowo opisujemy, jak wygląda nowy egzamin

Czy tak gigantycznemu odsetkowi niezdających winne są nowe testy na prawo jazdy, które zaczęły obowiązywać od stycznia tego roku? A może to zły system szkoleń w ośrodkach egzaminacyjnych albo nieodpowiedni sposób nauki prawa drogowego przez kandydatów na kierowców? Bez względu na przyczyny, egzaminu na prawo jazdy w pierwszych dniach po zmianach nie zdawała zdecydowana większość potencjalnych kierowców. Co robić, by zdać egzamin na prawo jazdy? Czego się na nim spodziewać i jak wystrzec się błędów? W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz się ubiegać o prawo jazdy.

Prawo jazdy 2013, czyli co się zmieniło w egzaminach na prawo jazdy

19 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami. To właśnie przez nią (albo dzięki niej) dotychczasowy kształt egzaminu na prawo jazdy uległ zmianie - nowela wprowadziła m.in. nowe kategorie prawa jazdy, nowy system egzaminów i elektroniczny obieg dokumentów.

testy na prawo jazdy 2013, prawo jazdy, prawo jazdy testy, prawo jazdy b, testy na prawo jazdy, egzamin na prawo jazdyCo tak naprawdę daje kurs na prawo jazdy?

Największe zmiany objęły część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy. Dawniej, by uzyskać prawo jazdy kategorii B, odpowiadało się na 18 wylosowanych pytań. Było ich w sumie 500, a podchodzący do egzaminu kursant miał do nich wgląd już na kursie przygotowawczym. Teraz egzaminowany odpowiada na 32 pytania z puli, która docelowo ma zawierać około 3 tys. pytań. To wymusza na ubiegających się o prawo jazdy rzetelnego przygotowania się do egzaminu.

Najważniejszą zmianą nie jest jednak liczba pytań, a ich forma. Po części zastąpiły je klipy wideo z symulacją konkretnych zdarzeń, które mogą się przytrafić przyszłemu kierowcy. Mają one lepiej odzwierciedlać sytuacje na drodze. Obecnie na egzamin teoretyczny składa się:
- 20 pytań multimedialnych, na które odpowiadamy TAK lub NIE; czas na każde z pytań: 45 sekund (20 sekund na zapoznanie się z pytaniem, 10 sekund na wyświetlenie filmu i 15 sekund na udzielenie odpowiedzi),
- 12 pytań z odpowiedziami A, B i C; Każde pytanie ma tylko jedną poprawną odpowiedź; czas odpowiedzi do 50 sekund.

Co ważne, nie ma możliwości powrotu do pytania, na które się wcześniej odpowiedziało. Raz udzielona odpowiedź nie może być już zmieniona.

W przypadku prawa jazdy kategorii B, część praktyczna w dalszym ciągu składa się z zadań na placu manewrowym (m.in. włączenie odpowiednich świateł, wskazanie płynów eksploatacyjnych, jazda po łuku, ruszanie na wzniesieniu) oraz jazdy po mieście łączonej z parkowaniem.

Nowości na egzaminie praktycznym dotyczą głównie kategorii motocyklowych - pojawiły się nowe zadania na placu manewrowym, takie jak slalom ze średnią prędkością 30km/h czy ominięcie przeszkody przy prędkości 50km/h. Zmieniły się też motocykle używane do szkolenia i egzaminowania.

Jak się przygotować do egzaminu na prawo jazdy

Przed zmianą przepisów wystarczyło "wykuć na blachę" 500 odpowiedzi, które znajdowały się w książkach wliczonych w cenę kursu przygotowawczego. Zdanie egzaminu teoretycznego nie oznaczało wcale, że ubiegający się o prawo jazdy kursant zna przepisy. I to właśnie miała zmienić nowa forma egzaminu i obszerniejsza baza pytań.

testy na prawo jazdy 2013, prawo jazdy, prawo jazdy testy, prawo jazdy b, testy na prawo jazdy, egzamin na prawo jazdyPrawo jazdy 2013 - co na temat nowych egzaminów na prawo jazdy sądzą eksperci? "Bałagan i niekompetencja"

By zdanie egzaminu na prawo jazdy przyszło łatwo, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, powtarzanych przez samych instruktorów. Wydają się banalne, ich realizacja nie przysporzy problemów, a - jak powtarzają egzaminatorzy - są skuteczne.

1) Żeby zdać egzamin, musisz zrezygnować z założenia, że na kurs prawa jazdy idziesz po to, by zdać egzamin. Brzmi dziwnie? Nie do końca. Kierowanie pojazdem w ruchu drogowym to odpowiedzialne zadanie. Właśnie dlatego Twoja nowa dewiza powinna brzmieć: "Idę na kurs, żeby poznać przepisy i nauczyć się jeździć jak najlepiej". Egzamin na prawo jazdy zweryfikuje jedynie, czy Ci się to udało. Jeśli nie zdasz, to najprawdopodobniej masz jeszcze jakieś braki, które musisz uzupełnić przeglądając książkę z przepisami ruchu drogowego lub biorąc kilka godzin jazd doszkalających. A może po prostu miałeś pecha?

2) Nie przejmuj się niepowodzeniami. Nie jesteś jedynym, któremu nie udało się zdać za pierwszym razem. Liczba prób, które musisz podjąć, by zdobyć upragnione prawo jazdy, nie zawsze świadczy o Twoich umiejętnościach. To tak jak z maturą - nie zawsze ten, kto zdaje ją wzorowo, jest geniuszem. I nie zawsze ten, kto ledwo przekroczył próg zaliczeniowy, nie jest inteligentny.

3) Bądź zrelaksowany i pewny swoich umiejętności. Uda Ci się to, jeśli naprawdę dobrze przygotujesz się do egzaminu na prawo jazdy. Podchodzenie pod presją do próby zdobycia wymarzonego dokumentu jest znacznie trudniejsze. Dlatego warto pamiętać o podpunkcie nr 2.

4) Pamiętaj o radach instruktora nauki jazdy. On wie, na co zwracają uwagę egzaminatorzy. Późniejsze doświadczenie pozwoli Ci odpowiednio przefiltrować wiedzę, ale na egzaminie nie staraj się udowodnić, że wiesz coś lepiej. Podczas parkowania nie korzystaj z techniki "mydełka" - to wygodne, ale egzaminatora takie wyjaśnienia nie będą interesować.

5) Wyświetlane na monitorze klipy wideo zawsze oglądaj do końca. Nie udzielaj odpowiedzi wcześniej. Nie wiesz, jak rozwinie się przedstawiona sytuacja. To bardzo ważne, bo wielu kursantów w pośpiechu zaznacza błędne odpowiedzi, a do wcześniejszych pytań nie ma już powrotu. I to bez względu na to, jak szybko rozwiążesz test na prawo jazdy.

Egzamin na prawo jazdy - ile to kosztuje?

- Część teoretyczna egzaminu państwowego - 30 zł
- Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii AM - 140 zł
- Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii A1, A2 lub A - 180 zł
- Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii B - 140 zł
- Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii B1, C1, D1 lub T - 170 zł
- Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii C, D lub B+E - 200 zł
- Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii C1+E, C+E, D1+E lub D+E - 245 zł

Zdjęcie Czujnik parkowania Y2612-N08 (przód-tył) Zdjęcie Smart Electronic AG22 - Czujnik parkowania, cofania 4 punktowe Zdjęcie Enterprise Car Parking Sensor System - Komplet
Czujnik parkowania Y2612-N0... Smart Electronic AG22 - Czu... Enterprise Car Parking Sens...
Więcej o:
Komentarze (39)
Jak zdać egzamin na prawo jazdy?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: przemo475

  Oceniono 18 razy 14

  Dokładnie, ja będę podchodził już chyba 6 raz. Nie wiem, ale nie mogę opanować nerwów. W domu wszystkie testy rozpierdzielam, często nawet mam max pkt, ale gdy przychodzi do egzaminów, to zawsze mi brakuje 2-3 pkt. Z każdym razem jest coraz gorzej, coraz większe nerwy.

 • Artek Ste

  Oceniono 14 razy 10

  Ja jadę kolejny 10 raz zdawać teorię i co chwile brakuje pkt jak gość: przemo 475. Mam przeważnie 65,64, ostatnio miałem 67 i to wzbudziło we mnie największe nerwy co do stresu to już nie występuje prze egz bo jestem w wordzie nie 1 raz . Mam pytanie ile mam jeszcze płacić państwu za te testy ? Miała zaistnieć zmiana na 64 pkt i co egz miał bym zaliczony 4 razy !
  Śmiech co robią ...

 • Gość: kat.b

  Oceniono 9 razy 7

  tak ja poszedłem na e. teoretyczny i nie wiedziałem np. co zrobić jak jadę za wózkiem inwalidzkim na pytanie było mniej więcej czy przed wyprzedzeniem go mam się zatrzymać czy nie jeśli taka sytuacja jest na drodze to raczej rzadkość więc nie wiem o co chodzi

 • Liliana My

  Oceniono 4 razy 2

  No cóż, ja niestety o prawku mogę tylko pomarzyć - znowu nie zdałam. Na pocieszenie kupiłam sobie na fastidcard kolekcjonerskie prawko - zawsze coś :D

 • Oceniono 1 raz 1

  Tere fere, tak naprawdę KAŻDY może się nauczyć jeździć tak, aby zdać za 1-2 razem, to wszystko jest kwestią tego, by trafić na odpowiednia szkołę, a nie na krętaczy, których jedynym celem jest wyłudzenie kasy. Ja tam, jeśli chodzi o Kraków, polecam szkołę Albar, nauczyli mnie w kilkanaście godzin więcej, niż moja pierwsza szkoła w całe 40 i niedługo potem w końvu udało mi się zdać. Do tego fajna, bezstresowa atmosfera.

 • kurt wallandr

  Oceniono 3 razy 1

  ja już dawno sobie odpuściłem i na razie poprzestaje na dokumencie kolekcjonerskim. sprawa jest w koncu całkowicie legalna i robi ostatnio furorę , polecam zajrzeć na clubcard.com.pl

 • Gość: Misia

  0

  Ja na szczęście zdałem egzaminy (teoria i praktyka) za pierwszym razem. Ale uważam że duża zasługa mojego instruktora. Wszystko dokładnie mi tłumaczył każdy manewr dlatego nie miałam problemów na egzaminach. Dlatego uważam że podstawa to dobry instruktor. Ja mogę poecić pana Andrzeja Dyląga

 • Gość: luisia

  0

  Jeśli trafimy na porządną szkołę jazdy, która dba o wysoki poziom świadczonych usług, to nauka dobrze idzie. W Szczecinie z pewnością mogę polecić www.alien.szczecin.pl. Fajnie przygotowują, instruktorzy bardzo fachowi i jednocześnie sympatyczni. Uczulają na trudne sytuacje na drodze i uczą sobie z nimi radzić.

 • Gość: Michał

  0

  Kwestia odpowiedniego przygotowania.
  Ja chodziłem na kurs do ABC Szkolenia Warszawa.
  Egzamin zdałem za pierwszym razem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX