Kompetencje straży miejskiej i gminnej | Pytania i odpowiedzi

Straże miejska i gminna to jedne z najbardziej kontrowersyjnych narzędzi władzy wykonawczej w naszym kraju. Po co istnieją? Co im wolno, a czego nie? Pytamy i odpowiadamy

Jak stracić prawko w kilka minut? Oto kilka sposobów

"Ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych" - to pierwsza pozycja na długiej liście zadań strażników miejskich i gminnych. Warto o tym przypominać, bo ulubionym - i najbardziej dochodowym - zajęciem umundurowanych urzędników w ostatnim czasie jest przyglądanie się poczynaniom kierowców. Pokazuje to chociażby ubiegłoroczny raport MSW, z którego dowiadujemy się, że w 2011 roku straże miejskie i gminne w naszym kraju podjęły 2,9 mln interwencji. Zdecydowana większość z nich (1,8 mln) dotyczyła nieprawidłowego parkowania i przekraczania prędkości. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że w omawianym roku strażnicy wystawili ponad 1,4 mln mandatów na łączną kwotę 168 mln zł (reszta interwencji kończyła się pouczeniem, ostrzeżeniem lub zwróceniem uwagi), z czego aż 142 mln zł dotyczyły wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, czyli złego parkowania i przekraczania prędkości, zarejestrowanego przez fotoradary. Jak widać, straże miejska i gminna doskonale wywiązują się z drugiego z nałożonych na nie zadań, które brzmi: "Czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym".

Czy straż miejska może stawiać fotoradary w dowolnych miejscach?
Nie. Od 1 lipca 2011 roku strażnicy, każdorazowo przed wystawieniem urządzenia rejestrującego prędkość, muszą złożyć wniosek do miejscowego komendanta policji. Ponadto miejsce kontroli musi być oznakowane niebieskim znakiem "Kontrola prędkości", a urządzenie rejestrujące musi posiadać odpowiednią homologację. Jeżeli chociażby jeden z powyższych warunków nie zostanie spełniony, a straż miejska będzie chciała nam wystawić mandat, wówczas nie musimy go przyjmować.

W jakich przypadkach strażnik miejski ma prawo założyć blokadę na koło lub zlecić odholowanie pojazdu?
Jeżeli samochód został zaparkowany niezgodnie z obowiązującymi przepisami (np. w miejscach oznaczonych zakazem postoju) strażnik ma prawo nałożyć na jego właściciela mandat karny. Wyłącznie od jego "widzimisię" zależy, czy dodatkowo założy blokadę na koło, za której usunięcie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. To samo tyczy się kierowców, którzy nie zapłacą za postój w strefie płatnego parkowania.

Strażnik miejski ma również prawo zlecić odholowanie pojazdu, ale tylko w przypadkach, w których pod znakiem zakazu postoju znajduje się tabliczka BH021 lub jeśli pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czy strażnik miejski ma prawo zatrzymać nas do kontroli drogowej?
Tak, ale pod jednym warunkiem. Strażnik musi się znajdować poza oznakowanym radiowozem. W innym przypadku komendy strażnika miejskiego możemy zignorować. Nie wiadomo jednak, jak długo to jeszcze potrwa, bowiem ustawodawcy pracują już nad zmianą przepisów w tej kwestii, która da prawo straży miejskiej do zatrzymywania kierowców z pojazdu.


Sposób na fotoradary

WAŻNE: Pamiętajmy, że strażnik miejski może wystawić kierowcy mandat, kiedy ten wjedzie na drogę z zakazem ruchu. W przypadku skręcania bez kierunkowskazów, jazdy bez zapiętych pasów czy z wyłączonymi światłami strażnik nie ma prawa nałożyć na nas mandatu karnego.

Czy strażnik miejski może poprosić nas o ukazanie dokumentów pojazdu?
Tak i prośbę tę warto spełnić. Jeśli odmówimy ukazania dokumentów, grozi nam mandat w wysokości do 500 zł. Jeśli kierowca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego lub innego dokumentu niezbędnego do prowadzenia pojazdu, wówczas strażnik może, a nawet powinien, wezwać policję.

A Wy co sądzicie o działalności straży miejskiej? Zapraszamy na forum i do wzięcia udziału w sondażu.

ZOBACZ TAKŻE

Ile kosztuje najlepsze niemieckie auto kompaktowe?

Nowy taryfikator punktów karnych już obowiązuje. Za co większe kary?

Tu staną nowe fotoradary | Mapa

Straż miejska:
Więcej o:
Komentarze (12)
Kompetencje straży miejskiej i gminnej | Pytania i odpowiedzi
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: addam44

  Oceniono 20 razy 16

  Wszyscy sadza to samo-D A R M O Z J A DY majacy zarobic kase dla gmin.
  Male gminy typu;
  Bialy Bor
  Czluchow
  Kobylnica
  (ze wymieniam tylko te gdzie sam placilem)
  Zarabiaj na tym kilka mln zl rocznie.
  Ad1 w tym artykule...takiej tablicy straz nigdy nie wystawia(tj.ze jest radar w...smietniku-tak jest w Bialy Borze)bo zaden kierowca nie ma mozliwosci zakwestionowania tego gdy tydzien po wykroczeniu dostaje mandat do domu.Czesto ostatnio nawet bez fotki bo nasi porabani ustawodawcy wprowadzili przepis ze obowiazek pokazania fotki SM ma dopiero w sadzie!!!

 • Gość: Gość

  Oceniono 12 razy 8

  Łowcy okazji, maszynka do robienia pieniędzy... to te grzeczniejsze synonimy staży miejskiej

 • Gość: meto

  Oceniono 8 razy 6

  Czluchow - ostatnio przyszła mi fotka z jakiegoś śmietnika nawet nie wiem gdzie. 11km/h za dużo, już tam tędy nie jeżdżę bo chowają się darmozjady u ludzi na posesjach.

 • Gość: Badman

  Oceniono 8 razy 6

  Jeszcze się tylko warto chwilę zastanowić kto dał tyle uprawnień tym pedałom... Czy do jasnej ..rwy ja tak chciałem ?! Nie słyszałem również żeby którykolwiek z moich znajomych też był za łojeniem obywateli z kasy przez tych baranów...

 • Gość: Krakus

  Oceniono 12 razy 6

  W piździeć ich wyjeb*ć! Darmozjady za moje! 3000zł mandatów od tych sukinsynów przez 12 miesięcy!

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 11 razy 5

  Ci zas.... Ormowcy powinni tylko sprzątać psie kupy. Okazywać im dokumenty wozu ????? Przecież oni mogą nie umieć czytać. Debile pracują żeby jeszcze większe uprawnienia dać tym Ormowcom, zamiast rozwiązać tych wałkoni i pogonic do uczciwej pracy. W Polsce kretyn pogania jeszcze głupszym kretynem. Takie głupie państwo powinno zniknąć z mapy świata. !!!!!!!

 • Gość: kajtek

  Oceniono 4 razy 4

  SM ma prawo do używania URZĄDZEŃ do pomiaru prędkości.A ustawia i używa PRZYRZĄDÓW do pomiaru prędkości, do których ma prawo ITD.Tym samym łamie obowiązujące prawo. Wszyscy o tym wiedzą,również sądy a mimo to zgadzają się z tą sytuacją i bezprawnie wystawiają mandaty. Dlaczego akceptuje się takie łamanie prawa przez SM,SG.

 • Gość: stanczyk

  Oceniono 3 razy 3

  podawanie nr rejestracji gdy parkujemy ?!? ,,

  Police $tate ... !

 • Gość: fsdfvfdv

  Oceniono 2 razy 2

  Straż wiejska i straż złodziejska...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX