Nie masz OC? Dostaniesz 3 tys. zł kary

W Polsce około 200 tys. pojazdów jeździ bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Teraz unikanie kontroli policyjnych nic nie da. Kierowcy i tak zostaną ukarani
3 tys. zł kary za brak OC Idą zmiany w egzekwowaniu przepisów. W Polsce około 200 tys. pojazdów jeździ bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wszyscy wiemy, że jest ono obowiązkowe. Należy je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę ze skutków jazdy bez ważnego OC. W razie kolizji poszkodowany otrzyma odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), ale nieubezpieczony sprawca będzie musiał zwrócić je do UFG. Wysokość kosztów może zaskoczyć niejednego kierowcę. Oprócz kary za brak OC (3000 zł dla aut osobowych) i konieczności pokrycia szkód materialnych (rozbite pojazdy) sprawca musi zwrócić UFG wysokość odszkodowania wypłaconego ofiarom. Sąd może dodatkowo zasądzić np. dożywotnią rentę dla osoby poszkodowanej w takim wypadku. Koszty jazdy bez ważnego OC wg UFG mogą wynieść nawet 1 mln zł. Aż 20 proc. wypadków pojazdami bez OC spowodowali kierowcy nie będący ich właścicielami, prawdopodobnie nieświadomi zagrożenia. Tymczasem ponoszą oni odpowiedzialność finansową za spowodowany wypadek solidarnie z właścicielem pojazdu, który nie wykupił OC. Warto zatem poprosić o okazanie aktualnej polisy, zanim usiądziemy za kierownicą czyjegoś auta. Na szczęście w sprawie braku wykupionych polis OC szykuje się przełom. UFG zaczął używać nowego automatycznego narzędzia (porównującego bazy danych) do wykrywania pojazdów nieobjętych ubezpieczeniem OC. Tak więc unikanie kontroli drogowej na nic się już nie zda. Jeśli UFG wykryje różnicę pomiędzy datą pierwszej rejestracji a datą zawarcia polisy OC, do właściciela zostanie wysłane polecenie zapłaty kary umownej. "Do końca roku będziemy się starać zakończyć jak najwięcej takich cykli weryfikacyjnych i wstępnie szacujemy, że wezwania może otrzymać nawet 5 tysięcy osób. Liczba ta może się nawet podwoić, jeżeli jeszcze w tym roku uda nam się dodatkowo przeprowadzić kontrolę w oparciu o porównanie danych z Ośrodka Informacji UFG i Centralnej Ewidencji Pojazdów" - zapowiada Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.
Mandaty bez tajemnicMandaty bez tajemnic

Wszyscy wiemy, że ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe. Należy je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Mimo to szacuje się, że ok. 200 tys. pojazdów zarejestrowanych w Polsce nie ma wykupionego podstawowego ubezpieczenia. Powodem jest często brak pieniędzy. Jednak oszczędności są bardzo pozorne.

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę ze skutków jazdy bez ważnego OC. W razie kolizji poszkodowany otrzyma odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), ale nieubezpieczony sprawca będzie musiał zwrócić je do UFG. Wysokość kosztów może zaskoczyć niejednego kierowcę. Oprócz kary za brak OC (3000 zł dla aut osobowych) i konieczności pokrycia szkód materialnych (rozbite pojazdy) sprawca musi zwrócić UFG wysokość odszkodowania wypłaconego ofiarom. Sąd może dodatkowo zasądzić np. dożywotnią rentę dla osoby poszkodowanej w takim wypadku. Koszty jazdy bez ważnego OC wg UFG mogą wynieść nawet 1 mln zł.

Aż 20 proc. wypadków pojazdami bez OC spowodowali kierowcy nie będący ich właścicielami, prawdopodobnie nieświadomi zagrożenia. Tymczasem ponoszą oni odpowiedzialność finansową za spowodowany wypadek solidarnie z właścicielem pojazdu, który nie wykupił OC. Warto zatem poprosić o okazanie aktualnej polisy, zanim usiądziemy za kierownicą czyjegoś auta.

Na szczęście w sprawie braku wykupionych polis OC szykuje się przełom. UFG zaczął używać nowego automatycznego narzędzia (porównującego bazy danych) do wykrywania pojazdów nieobjętych ubezpieczeniem OC. Tak więc unikanie kontroli drogowej na nic się już nie zda. Jeśli UFG wykryje różnicę pomiędzy datą pierwszej rejestracji, a datą zawarcia polisy OC, do właściciela zostanie wysłane polecenie zapłaty kary umownej.

okres braku opłaty

samochody osobowe

samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

pozostałe pojazdy

powyżej 14 dni

3 000 zł

4 500 zł

500 zł

4-14 dni

1 500 zł

2 250 zł

250 zł

do 3 dni

600 zł

900 zł

100 zł

Do końca roku będziemy się starać zakończyć jak najwięcej takich cykli weryfikacyjnych i wstępnie szacujemy, że wezwania może otrzymać nawet 5 tysięcy osób. Liczba ta może się nawet podwoić, jeżeli jeszcze w tym roku uda nam się dodatkowo przeprowadzić kontrolę w oparciu o porównanie danych z Ośrodka Informacji UFG i Centralnej Ewidencji Pojazdów - zapowiada Hubert Stoklas, wiceprezes UFG

W Polsce jest ogromne przyzwolenie na jazdę bez ubezpieczenia OC. Nie akceptuje jej tylko 15% Polaków.


ZOBACZ TAKŻE:

Rowerzyści giną w martwym polu

Koniec tanich polis OC. Za to obsługa na europejskim poziomie

Więcej o:
Komentarze (21)
Nie masz OC? Dostaniesz 3 tys. zł kary
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • parseq

  Oceniono 4 razy 4

  Aż dziw bierze, że do tej pory nikt nie wziął się wcześniej za porównanie ewidencji zarejestrowanych pojazdów i ważnych polis OC.
  Wiadomo, takie narzędzie kosztuje, ale do zebrania jest (jednorazowo) 200.000 x 3000zł = 600 mln zł. Część nie zapłaci, będą koszty egzekucji - nawet jeśli to 50%, to zostaje 300 mln zł.
  Przecież to lepiej niż finansować UFG ze składek towarzystw ubezpieczeniowych, bo one przerzucają to na płacących za OC.

 • gostek_gostek

  Oceniono 4 razy 4

  no ale z tego co wiemy to jest to bzdura i po prostu system wyłapuje tylko luki, ale nie wyłapuje pojazdów nie ubezpieczonych. Więc jak ktoś zapomni zapłacić to najlepiej w ogóle już nie płacić! Wtedy system przeoczy kierowcę który nie wywiązał się z obowiązku. Tak to jest w naszym kraju, promuje się cwaniactwo i najprostszą rzecz potrafią spieprzyć!

 • gm0711

  Oceniono 2 razy 2

  Od pół roku mój stary ford wart może z 1500 stoi w garażu nieopłacony. Nie jest zezłomowany bo chcę go sprzedać. No i teraz co? Przywalą mi 3 tys kary?
  A żeby ich.....

  -------------
  www.terazbiznes.pl

 • parseq

  Oceniono 5 razy 1

  Na samochód i paliwo gościa stać, a na 400zł za OC na rok już nie?
  (Ok. 400zł to przeciętnie płacona składka rocznego OC w Polsce /z uwzględnieniem zniżek/.)

  OC to odpowiedzialność wobec innych użytkowników drogi. (Proszę nie mylić z AC.)

  A jak stojące auto bez OC, ktoś sobie (bezprawnie) "pożyczy", szkód narobi i się ulotni, to CO WTEDY?

 • Gość: hen

  0

  Co za IDIOTA wymyslil zeby wozic ze soba papiery na OC . W Australi ani nie zarejestrujesz ani nie przerejedtrujesz samochodu jezeli w wydziale komunikacji ( moto-transport) nie pokazesz uprzednio zaplaconego OC. , i po klopocie -wiadomo ze kazdy ma wazne. Jeszcze w Polsce jest masa IDIOTOW.

 • Gość: Gość

  0

  Polak zawsze znajdzie sposób.Kupję sobie auto sprowadzone, niezarejestrowane i nikt w kraju o nim nic nie wie i kładę ch...a na UFG.

 • Gość: opona

  0

  A co w sytuacji jak ktoś zakupił pojazd w jakimś Państwie UE bez OC, przyjechał na lawecie do Polski i na drugi dzień złapała go Policja jak jechał na przegląd? Podlega karze 600, 1500 czy 3000zł??? :)

 • such-a-klacz

  Oceniono 18 razy 0

  Działanie opisane w artykule jest BEZPRAWNE. OC jest ubezpieczeniem obowiazkowym, wymaganym w ruchu pojazdu po drodze publicznej. Niech ktoś mi udowodni, że każde zarejestrowane auto jakie gdziekolwiek stoi - choćby nieużywane - ma miec OC. Czekam na stosowne Ustawy i przepisy. Bo ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych przeczytałem wiele razy i nie wynika z niej ABSOLUTNIE NIC co pozwalałoby karać człowieka za to że ma w garażu auto bez OC.

  Karane może być poruszanie się po drodze publicznej - owszem. Ale nie żadne posiadanie samochodu bez OC. Wytłumaczenie jest banalne i wynika z podstawowych swobód obywatelskich i nie podlega żadnym restrykcjom ze strony państwa. Mam drugi, trzeci czy czwarty samochód bez OC, który stoi,nie jeździ i wara komukolwiek od domniemanej odpowiedzialności za szkody, ponieważ nie może ich wyrzadzić bo nie jeździ a kluczyki mam ja pod pełną kontrolą. Proste i logiczne

 • hens

  Oceniono 5 razy -1

  Jeżeli posiadam 3 samochody i jeżdżę nimi sam to powinienem ja być ubezpieczony, oraz każda osoba z mojej rodziny która chciała by z nich korzystać ! Ja się nie rozstroję, a jednak muszę płacić OC jakby wszystkie moje samochody były użytkowane 24/24 godziny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX