Jak przewozić narty samochodem? | Poradnik

Wyjazd na narty dla większości z nas wiąże się z kilkusetkilometrową, a często jeszcze dłuższą podróżą. Wiele bagaży, w tym dużych rozmiarów sprzęt narciarski lub snowboardowy sprawiają, że na zimowy urlop wygodnie jest wybrać się samochodem. Należy jednak pamiętać o bezpiecznym przewożeniu sprzętu!

Uchwyty narciarskie - mocowane do relingów dachowych pozwalają na przewożenie od 4 do 6 par nart lub desek snowboardowych. Rozwiązanie to lepiej sprawdza się na krótkich trasach, ze względu na możliwość zabrudzenia sprzętu solą, piaskiem czy błotem śniegowy znajdującym się na drodze. Dodatkową ochronę nart mogą zapewnić specjalne pokrowce.

"Jeśli przewozimy sprzęt narciarski na zewnątrz samochodu, pamiętajmy o jego prawidłowym zamocowaniu. Narty powinny być zamontowane tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu opory aerodynamiczne będą mniejsze, zniwelowane zostanie również powstawanie wibracji, które mogą spowodować rozluźnienie uchwytów mocujących narty" - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Używana Skoda Superb - sprawdź oferty

Bagażnik magnetyczny - to rozwiązanie dla właścicieli samochodów, które nie posiadają relingów dachowych. Bardzo prosty montaż i demontaż polega na przyssaniu, a przy zdejmowaniu - na odessaniu płyty magnetycznej od dachu. Należy pamiętać, aby przy montażu dokładnie wyczyścić przestrzeń pod płytą magnetyczną, tak by zapewnić maksymalną przyczepność i nie porysować dachu.

Jak przewozić narty samochodem?

Box dachowy - jest zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przewożenia sprzętu narciarskiego pozwala na zapakowanie dużo więcej, niż tylko deski snowboardowej czy nart. Zmieści się tam także pozostały sprzęt i odzież narciarska. Poza tym box daje nam gwarancję, że umieszczony w nim bagaż dowieziemy suchy. Korzystanie z tego rozwiązania to również lepszy komfort jazdy. Aerodynamiczny kształt powoduje, że w kabinie nie ma takiego hałasu jak przy stosowaniu uchwytu narciarskiego.

Jak przewozić narty samochodem?

Wnętrze samochodu - to nadal bardzo popularne rozwiązanie. Tracimy część powierzchni bagażowej, ale nie musimy inwestować w dodatkowy sprzęt do przewozu nart. Wiele samochodów jest wyposażonych w specjalny otwór w oparciu kanapy. Musimy tylko pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu nart bądź desek. Pakowanie bagażu i sprzętu jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa. Pamiętajmy, aby sprzęt nie miał możliwości swobodnego przemieszczania się. Musi być odpowiednio zabezpieczony siatkami, czy pasami mocującymi. Źle zamocowany sprzęt w przypadku nagłego hamowania, czy zderzenia będzie się zachowywał jak pędzący pocisk, który może zrobić krzywdę wszystkim na jego linii przemieszczania się.

*Transport sprzętu narciarskiego w środku pojazdu nie jest wszędzie dozwolony. W przypadku podróżowania poza krajem (np. w Austrii) za przewożenie nart w kabinie pasażerskiej możemy otrzymać mandat. Warto więc wcześniej sprawdzić przepisy obowiązujące w miejscu, do którego jedziemy.

Jak przewozić narty samochodem?

Inwestycja w specjalistyczne rozwiązania do przewozu nart na pewno poprawi nasz komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Pamiętajmy, nasze bezpieczeństwo to nie tylko zapięte pasy, ale również odpowiednio zamocowany bagaż.

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wyprzedzaj z wyobraźnią Wyprzedzaj z wyobraźnią

Bezpieczeństwo zimą Opony zimowe | Dlaczego warto je mieć?

Zdjęcie SportAC-Reling Bagażnik Dachowy Zdjęcie Thule Rapid Railing 757 bagażnik dachowy na reling aluminiowy Zdjęcie THULE Rapid System 754 bagażnik dachowy stalowy do aut 3 drzwiowych
SportAC-Reling Bagażnik Dachowy Thule Rapid Railing bagażnik dachowy THULE Rapid System bagażnik do aut 3 drzwiowych
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (6)
Jak przewozić narty samochodem? | Poradnik
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Monika Kluź

  0

  Też udało mi się w tym roku na promocji kupić thule Deluxe z oferty ASO Forda. Całkiem fajnie sie to sprawdza, a zapłaciłam raptem 466zł.

 • Gość: bulgot

  0

  Raczej do wszystkich. 470 z hakiem płaciłem za komplet. Całkiem spoko cena, z tego, co się zdążyłem zorientować.

 • Gość: forgot

  0

  bulgot, i ile cię kosztował taki uchwyt? One w ogóle są dostępne do wszystkich modeli forda?

 • Gość: bulgot

  0

  U nas przewożenie w samochodzie odpada, jedziemy z dziećmi, więc auto pełne. Ale w akcji zima w serwisie forda udało nam się tanio kupić uchwyty thule, więc nie byle co, a cena świetna. Promocję mają chyba do końca miesiąca.

 • Hubert Jan Sawicki

  0

  Uderzenie położonych luzem nart w samochodzie jest 30-50 razy silniejsze niż jakby ktoś nas po prostu zdzielił nimi po głowie. Warto kupić/wypożyczyć bagażnik, żeby nie ryzykować choćby życia, jeśli zdarzy się wypadek. Wypożyczenie w Wypożyczalni Boxów samochodowych to koszt kilkunastu złotych za dobę, a montaż jest już w cenie.

 • Link Pomocny

  0

  Przed wyjazdem na narty warto zadbać o wykupienie specjalnej polisy. Ubezpieczenie może obejmować amatorskie uprawianie sportów zimowych, takich jak narciarstwo, snowboard, czy saneczkarstwo, ale także łyżwiarstwo. W zależności od wybranej opcji można skorzystać z ochrony w Polsce, w krajach europejskich i we wszystkich krajach świata, a umowa może być zawarta na okres od jednego do 60 dni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX