Bezpieczna jazda nocą | Poradnik

Jazda samochodem w nocy jest dużo bardziej wymagająca nawet dla doświadczonych kierowców. Oprócz ograniczonego pola widzenia, prowadzący musi poradzić sobie ze zmęczeniem, sennością oraz oślepiającymi światłami innych pojazdów. Jak poprawić bezpieczeństwo nocnego podróżowania? Oto kilka naszych wskazówek

Zadbaj o światła. Jeżdżąc nocą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie świateł, a także na stan żarówek. Źle ustawione światła mogę oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. Słabe, stare żarówki dodatkowo ograniczą naszą widoczność. Reflektory to nasze oczy, jeśli o nie nie zadbamy, ryzykujemy swoim bezpieczeństwem.

Czystość. Drugim, podstawowym elementem do zapewnienia dobrej widoczności jest czystość szyb i reflektorów. Czyszczenie szyb nie tylko na zewnątrz, a także w środku powinno być naszym rutynowym działaniem. Podobnie jak czyszczenie reflektorów, których nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą powodować bardzo duże ograniczenie skuteczności świateł.

Oświetlenie wewnątrz samochodu. Jeśli w naszym samochodzie istnieje możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej powinniśmy ustawić je tak, by nie było zbyt intensywne.

"Mocne światło wewnątrz samochodu będzie osłabiało naszą zdolność obserwacji tego, co się dzieje na zewnątrz. Jeśli korzystamy z nawigacji, ustawmy ją w trybie jazdy nocą. Specjalnie dobrane kolory i intensywność światła pozwolą nam na bezpieczne nawigowanie bez pogorszenia naszej zdolności obserwacji drogi. Pasażerowie nie powinni używać urządzeń, które emitują intensywne światło. Zasadą jest, że światło z tych urządzeń powinno być niewidoczne dla kierowcy." - powiedział Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Obserwacja drogi. Podczas jazdy nocą bardzo ważna jest ciągła obserwacja drogi. Powinniśmy unikać patrzenia na światła nadjeżdżających samochodów. Krótkie spojrzenie może spowodować, że nawet przez kilka sekund będziemy oślepieni. Podczas jazdy wykorzystujmy światła drogowe, zdecydowanie poprawiają one nasze pole widzenia i pozwalają na lepszą obserwację drogi i jej otoczenia. Pamiętajmy jednak o odpowiednio wczesnym ich wyłączaniu tak, by nie oślepiać kierowców przed nami i jadących z naprzeciwka. Świateł drogowych nie można również używać w terenie zabudowanym, chyba że teren jest nieoświetlony.

Jazda nocą

Odpoczynek. Wsiadając do samochodu miejmy świadomość drogi, która jest przed nami. Szczególnie nocą, gdy musimy być bardziej skoncentrowani i szybciej się meczymy. Pamiętajmy o konieczność regularnych postojów i odpoczynku. Kawa czy środki pobudzające działają przez chwilę, ale później objawy nasilają się jeszcze mocniej. Nie dajmy się im oszukać.

Kultura jazdy. Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Po pierwsze: zachowujmy odpowiedni odstęp przed pojazdem jadącym przed nami, aby nasze światła nie świeciły kierowcy w lusterko wewnętrzne i nie oślepiały go. Po drugie: jeśli jedziemy na światłach drogowych zmieniajmy je odpowiednio wcześniej, mając na uwadze innych uczestników ruchu, tak pieszych jak i zmotoryzowanych. Po trzecie: jeśli jesteśmy wyprzedzani, a mamy włączone światła drogowe, zmieńmy je na mijania dopiero, gdy samochód nas wyprzedzający będzie na naszej wysokości. Po czwarte: dla kierowców jadących za nami nasze światła są ważnym źródłem informacji na temat tego, co się dzieje na drodze. Nie lekceważmy tego, to co jest dla nas widoczne, dla kierowcy za nami może być niespodziewane.

Systemy ułatwiające podróżowanie w nocy. Aby ułatwić kierowcom podróżowanie w nocy, a także poprawić ich komfort i bezpieczeństwo, producenci aut dbają o możliwość zaopatrzenia swojego auta w systemy, które ułatwiają nocną jazdę w tym między innymi automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, reflektory z funkcją doświetlania zakrętów czy też automatycznie włączające się i wyłączające się światła drogowe.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

Zdjęcie TYC lampa przednia reflektor główny z funkcją doświetlania zakrętów, ECE CITROEN C5 (RD/TD), Luty.08- Zdjęcie Unitec ŻARÓWKI SAMOCHODOWE POZYCYJNE T4W 12V Ba9S 2 SZT.
TYC reflektor główny z funkcją doświetlania zakrętów Unitec żarówki samochodowe
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (5)
Bezpieczna jazda nocą | Poradnik
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • chrissomerfieldeux

  Oceniono 3 razy 3

  Szczególnie uważać trzeba na dzikie zwierzęta...często mogą zaskoczyć Cię z boku...

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  SEO Bristol | Web Designers Bristol | Web Designers Bath

 • hiszpan25

  Oceniono 2 razy 2

  dlaczego firmy oswietleniowe nie oferuja do aut homologowanych zestawow pozwalajacych na zmiane nieefektywnych halogenowych zarowek na LED? LED ma wieksza jasnosc, wieksza trwalosc... no tak mniej na tym sie zarabia... lepiej sprzedac 10 zestawow halogenowych niz jeden jasniejszy LED... i tu chyba jest "pies pogrzebany"...

 • dz1ad3k

  0

  Swego czasu popularne były lampki świecące na przednią szybę fioletowym światłem ktoś używał? Umarł ten pomysł? Mi pomaga zapalenie lampki w osłonce i rzucenie odrobiny światła na podsufitkę. Wydaje mi się, że wtedy mniej mnie oślepiają.
  Prawdziwą tragedią są te lampy miejskie o świetle w kolorze marchewkowym. Miejmy nadzieję, że LEDy coś zmienią chociaż ceny odstraszają.

 • Gość: Zbok

  Oceniono 2 razy 0

  @chrissomerfieldeux
  A czemu tylko mnie mogą zaskoczyć?

 • Gość: Jarosz

  Oceniono 4 razy -2

  sąsiad taki mądry był, światła byle jak ustawione, bo i po zmienić układ, a poźniej widziałem jak go teraz w święta starter holował i po zabawie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX