Ciśnienie pod kontrolą 2012 | Wyniki

Z badań przeprowadzonych podczas akcji wynika, że 38,89 proc. samochodów miało prawidłowe ciśnienie w oponach. W ubiegłym roku było ich 35,11 proc.

W czasie zakończonej właśnie ogólnopolskiej akcji Michelin "Ciśnienie pod Kontrolą" przebadano ponad 5,3 tys. samochodów. W dniach od 22 do 26 października 2012 r. w 48 serwisach sieci Euromaster przeprowadzono bezpłatne pomiary ciśnienia w oponach oraz kontrolę stanu bieżnika. Z badań przeprowadzonych podczas akcji wynika, że 38,89 proc. pojazdów miało prawidłowe ciśnienie w oponach, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 35,11 proc. Najbardziej świadomi znaczenia prawidłowego ciśnienia okazali się kierowcy z Podlasia, a najgorsze wyniki uzyskano w woj. lubelskim - 74,22 proc. z nieprawidłowym ciśnieniem.

Tydzień dobrego ciśnienia

Jeździmy na "flakach"

5,62 proc. wszystkich przebadanych samochodów miało ciśnienie o ponad 1 bara niższe niż zalecane przez producenta, a 22,99 proc. między 0,5 a 0,9 bara niższe. Oznacza to, że w 28,61 proc. samochodów odnotowano niebezpieczne lub bardzo niebezpieczne ciśnienie w oponach stanowiące poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Według pomiarów dokonanych podczas tegorocznej akcji "Ciśnienie pod Kontrolą" jedynie 38,89 proc. kierowców dba o prawidłowe napompowanie opon swoich aut.

Jak dbać o ciśnienie?

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się "na zimno" - najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Stopień napompowania opon powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu.

Sprawdź, ile można zaoszczędzić kupując właściwe opony

Dlaczego to takie ważne?

Jak pokazują badania Michelin, utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa na:
- bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania;
- trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon;
- ekonomię i ekologię jazdy - prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.


ZOBACZ TAKŻE:

Tydzień Prawidłowego Ciśnienia - Zobacz ubiegłoroczne wyniki

Ciśnienie w oponach | Poradnik

Mitsubishi - ogłoszenia