Przed nami długi, listopadowy weekend

Nie dość, że długi to jeszcze w wielu miejscach zaśnieżony. Policjanci już dzisiaj szykują się do akcji "Znicz 2012". Pierwsze patrole wyjadą na drogi już we środę. W zeszłym roku w okresie wyjazdów na Wszystkich Świętych doszło do 464 wypadków. Zatrzymano ponad 2000 nietrzeźwych kierowców

Jak dojechać na cmentarz? Gdzie zaparkować? | O utrudnieniach w ruchu w swoim mieście przeczytasz na naszych stronach lokalnych. Wystarczy wybrać lokalizację.

W tym roku akcja "Znicz" potrwa 5 dni. Wzmożony ruch na polskich drogach, a tym samym wzmożone kontrole policjantów, rozpoczną się już 31 października i potrwają do 4 listopada. Funkcjonariusze będą kontrolować stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierujących a także czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością. Tylko w województwie mazowieckim na drogach pojawi się ponad 40 oznakowanych oraz nieoznakowanych radiowozów policji i Inspekcji Transportu Drogowego.

Przy okazji każdej kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na to, by dzieci przewożone były w fotelikach. W czasie akcji "Znicz 2012", kiedy samochodami podróżują całe rodziny, będą sprawdzać czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy i czy pojazdy nie są przeładowane. Czwartek będzie dniem wzmożonego ruchu na drogach całej Polski, ale niektórzy zaplanowali swoje wyjazdy na cały nadchodzący weekend. Jak spokojnie dojechać do celu?

Z doświadczenia wiemy, że więcej czasu na podróż wcale nie oznacza spokojniejszej jazdy. Niektórzy bardzo się spieszą, stawiając sobie za cel pokonanie zbyt dużej liczby kilometrów. Pamiętajmy, że na drogach będzie wiele utrudnień, objazdów, a nawet kierowców, którzy na co dzień nie prowadzą samochodu. Należy ograniczyć prędkość i zachować wzmożoną ostrożność - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Jak wynika z policyjnych statystyk w zeszłym roku w dniach od piątku do wtorku, czyli w czasie i przed dniem Wszystkich Świętych doszło do 464 wypadków, w których zginęło 51 osób. Rannych zostało blisko 600 osób.

Pamiętajmy, że najwięcej wypadków zdarza się, kiedy pogoda jest ładna, a takie właśnie prognozy są na pierwszy listopadowy weekend. Zwracajmy też uwagę na zmiany w oznakowaniu i dodatkową sygnalizację, żeby unikać niepotrzebnie stresujących sytuacji - dodaje Weseli.

Aby uniknąć stresu związanego ze znalezieniem miejsca na zatłoczonych parkingach, lepiej zostawić samochód nieco dalej od cmentarza. Szczególnie w te dni, wygodny jest także transport publiczny. Przesiadka w mieście na autobus lub tramwaj może skrócić czas dojazdu do nekropolii.

Nadeszła zima, a co z autem? | Poradnik

O czym powinni pamiętać kierowcy wyjeżdżający w daleką podróż?

    1. Zanim wyruszysz, sprawdź sprawność techniczną pojazdu, w tym poprawność działania świateł. 2. W czasie jazdy raz na 2 godziny rób 15-minutową przerwę. 3. Po spożyciu alkoholu odczekaj od kilkunastu godzin do doby, zanim siądziesz za kierownicą. 4. Unikaj powrotu w ostatniej chwili. 5. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych zmniejsz prędkość i zachowaj większy dystans między pojazdami. 6. Zwracaj uwagę na zmianę organizacji ruchu, ostrożnie korzystaj z nawigacji satelitarnej. 7. Zwracaj szczególną uwagę na znaki drogowe, objazdy i sygnalizację świetlną. Bardzo często przy cmentarzach ruchem kierują policjanci. 8. Obserwuj pobocze i pieszych. W listopadzie szybko zapada zmrok, nie każdy ma na odzieży elementy odblaskowe.

      ZOBACZ TAKŻE:

      Jak jeździć we mgle | Poradnik

      Odśnieżać czy zostawić do wiosny?

      Rdza wciąż groźna

      Top 5 | Używane z czy bez 4x4?

      Więcej o:
      Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.