Obowiązkowe opony zimowe już w tym roku?

Projekt nowelizacji ustawy, wprowadzający obowiązek wymiany opon na zimowe, podobno już czeka na pierwsze czytanie w Sejmie. Przepis nie tylko regulowałby okres, w którym jazda na zimówka miałaby być obowiązkowa, ale i określał dopuszczalną głębokość ich bieżnika

Zmiany w przepisach | Do 10 punktów przy jednej kontroli

Obecnie dopuszczalna głębokość bieżnika w oponach wynosi minimum 1,6 mm. Po wejściu w życie nowych przepisów, limit zostanie zwiększony do minimum 4 mm. Ponadto w projekcie zmian określono dokładny okres, w którym opony zimowe będą obowiązkowe. Nakaz jazdy na zimówkach ma obowiązywać od 1 listopada do 15 marca.

Po pierwszych doniesieniach o przygotowaniach do zmian przepisów, kierowcy pukali się w głowę, bo obowiązek miał trwać do 31 marca. "A co, jeśli zima odpuści wcześniej niż pod koniec marca albo przyjdzie później niż z początkiem października?" - pytali. Ustawodawcy wzięli to pod uwagę i nowe przepisy nieco zmodyfikowali - obowiązek jazdy na zimówkach nie będzie egzekwowany w dni, w których temperatura będzie dodatnia. Mamy jednak dobrą wiadomość dla kierowców, którzy jeżdżą na oponach całorocznych - nadal będzie można z nich korzystać.

Za niedostosowanie się do nowych przepisów będzie groził mandat w wysokości 500 zł. Nakaz zmiany opon na zimówki obowiązuje już w Czechach i w Niemczech.

Informacje o wprowadzeniu przepisów nie zostały jeszcze potwierdzone, dlatego na razie należy do nich podchodzić z dystansem. Jesteśmy ciekawi, jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie. Czy dobrze, że Sejm zajmuje się takimi sprawami? A może powinien zająć się stymulowaniem branży motoryzacyjnej w inny sposób, niż obowiązkowy zakup "zimówek"? Zapraszamy do sondażu

ZOBACZ TAKŻE:

Szukasz używanego auta? Tu je znajdziesz

Koniec samowoli na drogach wewnętrznych

Sposób na fotoradary? Chowana rejestracja

Zdjęcie Fulda Kristall Montero 3 14 Zdjęcie Fulda Kristall Montero 3 15 Zdjęcie Nexen WINGUARD
Fulda Kristall Montero 3 14" Fulda Kristall Montero 3 15" Nexen WINGUARD
Porównaj ceny > Porównaj ceny > Porównaj ceny >
Indeksy
Prędkość T - do 190 km/h T - do 190 km/h T - do 190 km/h
Nośność 450 kg 475 kg 950 kg
Parametry fizyczne
Średnica R14 R15 R16
Szerokość 185 185 255
Profil 55 55 65
Podstawowe informacje
Sezon Zimowe Zimowe Zimowe
dane dostarcza:
Obowiązek zmiany opon na zimowe: