Śmiertelne zmęczenie

Zmęczenie lub zaśnięcie kierowcy było w ubiegłym roku przyczyną 586 wypadków, w których zginęło 117 osób, a 877 zostało rannych. Badania pokazują, że zaśnięcie za kierownicą nie odbywa się bez sygnałów, które możemy odczytać jako ostrzeżenie. Kierowcy, walcząc
z sennością, otwierali okno lub pogłaśniali radio. Ale te sposoby nie wystarczają na długo

Prawie 20 proc. wypadków na drogach głównych jest związana z zaśnięciem za kierownicą. Wypadki te, częściej niż inne, kończą się tragicznie. Jak wynika z danych zgromadzonych przez brytyjskie ministerstwo transportu, największe ryzyko zaśnięcia dotyczy mężczyzn przed 30 rokiem życia.

Zmęczenie prowadzi do zmniejszenia czujności i wydłużenia czasu reakcji. Kierowca nie jest w stanie właściwie analizować sytuację na drodze i brać pod uwagę wszystkich bodźców dotyczących otoczenia drogi oraz sygnalizacji. Skupia się głównie na samej jeździe - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Senność może być też przyczyną błędnego odczytywania sygnałów dawanych przez innych kierowców, a w konsekwencji powodować niewłaściwe reakcje. Przyczyną senności nie jest tylko niewyspanie, ale i długi czas spędzony za kierownicą, stres, a nawet pora dnia, w której prowadzimy samochód. Najczęściej wypadki, których przyczyną jest zmęczenie zdarzają się wcześnie rano i po obiedzie. Człowiek w niektórych godzinach jest bardziej śpiący niż zwykle, dlatego należy brać pod uwagę biologiczny rytm swojego organizmu i nie planować długich podróży między północą, a 6 rano - czyli w godzinach, kiedy zwykle śpimy.


W niektórych krajach możesz jeździć po liku głębszych

Jeśli zaczynasz być śpiący, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, żeby odpocząć. Możesz również napić się mocnej kawy - zacznie ona działać po kilkunastu minutach od wypicia. Picie kofeiny pomaga, ale tylko na chwilę. Jedyne lekarstwo na senność to sen. Nie zaczynaj długiej podróży, jeśli jeszcze przed startem jesteś zmęczony i planuj podróż tak, by co 2 godziny móc pozwolić sobie na przerwę - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Zatrzymaj się i odpocznij, gdy:
- zaczynasz ziewać (co może być wczesną oznaką zmęczenia organizmu),
- nie pamiętasz, kiedy nagle zbliżyłeś się do samochodu jadącego z przodu,
- nie potrafisz dokładnie odtworzyć ostatnich kilku minut podróży - mijanych miejsc, znaków,
- nadmiernie mrużysz oczy,
- nie jesteś w stanie skoncentrować się na drodze,
- bezwiednie wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ZOBACZ TAKŻE:

Szukasz samochodu do 5 tys. zł? To masz szczęście, bo jest w czym wybierać! Stać Cię nawet na Mercedesa

Tych samochodów nie kupują Polacy

Jakie samochody 20 lat temu kochali Polacy? Swoje!

Więcej o:
Komentarze (2)
Śmiertelne zmęczenie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: kierowiec

    0

    latwo sie mowie, przerwa co 2h, nie jezdzic pomiedzy polnoca o 6ta. Jezdze na miedzynarodowce busem i nie ma ze przerwa nie ma ze noc, jezdzi sie i tyle, ale tez bez przesady, jak czuje ze jestem zmeczony to zjezdzam na godzine-dwie snu i dalej hejaaa. Ostatnio musialem zrobic 2500km w 30h okolo, to mysle ze z przerwami co 2h i brakiem jazdy w trakcie nocy raczej bym rady nie dal... pozdro

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX