Fot. materiały prasowe Mercedes

Materiał promocyjny

Komfort, luksus i bezpieczeństwo. A to wszystko otoczone sztuczną inteligencją. Nowa Klasa E zrobi furorę

Szósta generacja kultowej Klasy E to kontynuacja tradycji i elegancji, jednak okraszona sporą dozą nowoczesności i postępu technologicznego. Efekt? Doskonale wyważona limuzyna.

Mercedes-Benz Klasy E to model, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Debiut szóstej generacji to ważne wydarzenie w motoryzacyjnym kalendarzu, a samochody te już niebawem będziemy mogli zobaczyć na ulicach. Marka ze Stuttgartu nie dokonała rewolucji w zakresie stylistyki, ale technologicznie wydarzyło się naprawdę wiele.

Jeszcze więcej przestrzeni

Klasa E od zawsze ceniona była za komfort i przestronność. Teraz jest jeszcze lepiej. Wymiary zewnętrzne nieco się zwiększyły, ale skupmy się na tym, co najbardziej istotne. Po pierwsze, zwiększono rozstaw osi o 2 cm. Ta z pozoru niewielka zmiana przełożyła się powiększoną przestrzeń na nogi w tylnym rzędzie siedzeń. Kolejny plus to szerokość wnętrza na wysokości łokci z tyłu zwiększona o 25 milimetrów. Teraz jest ona prawie taka sama jak w Klasie S. Ponadto kierowca zyskał dodatkowe 5 milimetrów miejsca nad głową, a bagażnik ma pojemność 540 litrów.

Komfort na najwyższym poziomie

Komfort to jedno z podstawowych wymagań stawianych limuzynie, a nowa Klasa E wiedzie w tej kategorii prym. To duża zasługa zawieszenia. Domyślnie to czterowahaczowa konstrukcja z przodu oraz pięciowahaczowa konstrukcja z tyłu. Zapewniają one precyzyjne prowadzenie kół i doskonałą stabilność. Co ważne z punktu widzenia komfortu, na obu osiach sprężyny i amortyzatory nie biorą udziału w prowadzeniu kół, dlatego zawieszenie z odpowiednią wrażliwością reaguje na zmiany stanu nawierzchni. Ramy pomocnicze przedniej i tylnej osi izolują zawieszenie oraz nadwozie od wibracji i hałasów.

Najwyższy poziom komfortu zapewnia jednak opcjonalne zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC. Kolumny pneumatyczne i adaptacyjne amortyzatory z bezstopniową regulacją tłumienia bardzo dobrze wykonują swoją pracę i neutralizują niedoskonałości dróg, pozwalając pasażerom na pokładzie na jazdę w najwyższym komforcie. Pneumatyczne zawieszenie nieustannie dba także poziomowanie pojazdu, aby pod wpływem obciążenia nie zmieniała się odległość podwozia od nawierzchni. W razie potrzeby można także regulować prześwit.

Jak bezpieczna jest nowa Klasa E?

Oprócz bardzo sztywnej kabiny pasażerskiej i specjalnie odkształcających się struktur zderzeniowych czy poduszek powietrznych kolanowych i bocznych kurtyn, w Klasie E znajdziemy także wiele elektronicznych systemów bezpieczeństwa i wspomagających kierowcę. Adaptacyjny tempomat, asystent uwagi monitorujący zmęczenie kierowcy, aktywny asystent utrzymania pasa ruchu czy kamera cofania to elementy bogatego standardowego wyposażenia. System monitorowania zmęczenia bazuje na kamerze i wykrywa, kiedy wzrok kierowcy nie jest skupiony na drodze. Gdy kierowca nie zareaguje na dwa ostrzeżenia, system może zainicjować awaryjne zatrzymanie pojazdu.

Na pokładzie nowej Klasy E znajdują się także takie systemy jak asystent „martwego pola”, adaptacyjny asystent świateł drogowych, asystent znaków drogowych. Rozszerzając wyposażenie o opcjonalny pakiet asystenta jazdy Plus, zyskujemy najwyższe technologie czuwające nad bezpieczeństwem kierowcy i pozwalające automatyzować jazdę. Asystent układu kierowniczego z funkcją omijania może wspomóc kierowcę w przypadku wykrycia zagrożenia kolizji z pieszym, rowerzystą lub pojazdem i pomoże uniknąć zderzenia, rozpoczynając manewr omijania. Aktywny asystent hamowania wykrywa nie tylko przeszkody znajdujące się przed pojazdem, ale wykrywa także zagrożenie w postaci ruchu poprzecznego podczas przejazdu przez skrzyżowania. Aktywny asystent odległości w ruchu odciąży kierowcę podczas jazdy w korku dzięki automatycznemu ruszaniu w ciągu maksymalnie 60 sekund, a także będzie dbał o utrzymanie pasa ruchu.

MBUX Superscreen

Po zajrzeniu do wnętrza nowej Klasy E naszą uwagę skupia nowoczesna deska rozdzielcza. To zasługa innowacyjnego MBUX Superscreen, który może obejmować nie tylko konsolę centralną, ale także deskę rozdzielczą po stronie pasażera. Trzeba przyznać, że wygląda to bardzo futurystycznie, choć całość utrzymana jest w naprawdę eleganckiej i subtelnej tonacji. Za szklaną powierzchnią kryje się niezwykle zaawansowane oprogramowanie sterowane przez bardzo mocny centralny komputer pokładowy. Interfejs imponuje nie tylko warstwą wizualną, ale także intuicyjną obsługą oraz możliwościami. Specjaliści od oprogramowania zadbali o możliwość instalacji zewnętrznych aplikacji, które mogą służyć nie tylko rozrywce, ale także umożliwić realizowanie spotkań biznesowych z pokładu samochodu. To także zasługa opcjonalnej kamery kierowcy, która umożliwia przeprowadzenie wideorozmów na postoju.

Sztuczna inteligencja na pokładzie

Specjaliści od oprogramowania dołożyli wszelkich starań, aby nowa Klasa E zaskakiwała kierowcę swoimi inteligentnymi rozwiązaniami. Szeroko zautomatyzowane parkowanie to tylko początek. Pojazd jest w stanie zidentyfikować kierowcę i dostosować do niego ustawienia interfejsu i multimediów oraz pozycję fotela i kierownicy. Nowością jest także cyfrowy klucz do samochodu, czyli otwierania i uruchamianie auta przy wykorzystaniu smartfona. Co więcej, możliwe jest również udostępnianie cyfrowego klucza członkom rodzimy lub przyjaciołom z różnymi uprawnieniami (jedynie dostęp lub prowadzenie pojazdu). Nie mogło zabraknąć także inteligentnego sterowania głosowego, wyzwalanego hasłem „Hej Mercedes”.

Prawdziwy przełom to zautomatyzowane funkcje komfortu z „rutyną”, czyli sztuczna inteligencja, która potrafi uczyć się naszych zachowań i automatyzować wiele funkcji pojazdu z zakresu komfortu. Obecnie otrzymujemy zaprogramowane już szablony rutynowych czynności, także możliwość samodzielnego zaprogramowania wielu skomplikowanych poleceń, na przykład „Włącz podgrzewanie fotela i ustaw oświetlenie wnętrza na ciepły pomarańczowy odcień, jeśli temperatura w kabinie spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza”.

Taka jest przyszłość motoryzacji

Nowy Mercedes-Benz Klasy E to nie tylko potwierdzenie technologicznego zaawansowania niemieckiej marki i możliwości w zakresie inteligentnych systemów i rozwiązań, ale także znak, w którą strona podążać będzie motoryzacja w najbliższych latach. Samochody będą oferować coraz większą?funkcjonalność, a znaczna część czynności zostanie zautomatyzowana. Zaawansowane technologie wniosą doświadczenie z obcowania z autem na jeszcze wyższy poziom, zapewniając komfort i rozrywkę. Z jednej strony mówimy o przyszłości, a z drugiej o nowej Klasie E, która już dziś oferuje wszystkie te cechy i rozwiązania. Ten model zrobi furorę nie tylko wśród limuzyn.

Materiał promocyjny marki Mercedes.

Reklama