Rally Tribec | Grzyb najszybszy, pierwszy Melicharek

Gdyby nie +10s kary na ostatnim oesie, Grzegorz Grzyb i Robert Hundla świętowaliby zwycięstwo w 12. Rally Tribec, 4. rundzie Mistrzostw Słowacji. A tak, jadący Fordem Focusem RS WRC 08, Polacy musieli zadowolić się drugą pozycją. Wygrał lokalny ?matador? Jaroslav Melicharek

Walczący na Słowacji w barwach Rufa Sport, o najwyższe miejsce i kolejne punkty, Grzegorz Grzyb i Robert Hundla od razu uderzyli z "grubej rury". Wygrywając pierwszy oes 12. Rally Tribec pokazali, że mają szansę na zwycięstwo w zawodach.

Ich główny rywal, miejscowy kierowca Jaroslav Melicharek, który zaprezentował się w Mitsubishi Lancerze WRC 05, na Topolcanach, na skutek błędu, stracił +18s. Prawie w połowie, próbę tę przerwano z powodu wypadku Mitsubishi Lancera Evo X załogi Patrik Rujbr i Josef Piża z Czech.

Na Uhroveckiej Grzyb zgasił auto i dojechał dopiero jako trzeci, ale utrzymał prowadzenie w rajdzie. Na tym oesie wyprzedzili go Jaroslav Melicharek i Jozef Beres Junior. Potem kierowca z Topolcan wygrał jeszcze kolejną próbę i pozbawił Grzyba liderowania w zawodach. A ten po raz kolejny miał pecha, bo zgasł mu silnik i tracił +3,3s do pierwszej pozycji.

Raz Grzyb, raz Melicharek

W drugiej pętli kierowca z Rzeszowa znów rozpoczął od wygranej, dzięki której odzyskał prowadzenie w 4. rundzie Mistrzostw Słowacji. Na następnych dwóch oesach triumfował Melicharek. Najpierw wyprzedzając Grzyba o +2,4s, a potem o +2,3s. W ten sposób kierowca Forda Focusa RS WRC, w generalce spadł na drugą pozycję.

W trzeciej pętli, wygrywając Uhrovecką 3, Grzegorz Grzyb odrobił starty. Zdystansował tam Beresa (+7,5), Hadika (+12,1) i Melicharka (+14,2), który wygrał trzecie Topolcany. Choć lokalny "matador" zwyciężył też na ostatnim odcinku, to Grzyb według wyników na żywo, wygrał 12. Rally Tribec.

A jednak wygrał Melicharek

Radość ze zwycięstwa nie trwała jednak długo, bo zespół sędziów sportowych naliczył Polakowi +10s kary za potrącenie szykany na Tribecskiej 3. W ten sposób pilotowany przez Roberta Hundlę, Grzegorz Grzyb musiał zadowolić się drugim miejscem w generalce, ze stratą +2,4s do Jaroslava Malicharka i Richarda Lasevica . Podium uzupełnili, jadący Skodą Fabią S2000, Jozef Beres Jr i Robert Müller (+1:14,0). Choć spadek w klasyfikacji pozostawił niedosyt, to mimo wszystko, załoga Rufa Sport powróciła z 12. Rally Tribec w dobrych humorach.

Sam rajd bardzo fajny, super OS-y, których konfiguracja, momentami szybka, momentami techniczna w sam raz odpowiadała specyfikacji samochodu klasy WRC. Doskonała była także organizacja zawodów. Niestety mimo, iż nasz Focus WRC był do zawodów wyśmienicie przygotowany, nie potrafiliśmy podczas rajdu poradzić sobie z problemem obrotów silnika. Na niskich obrotach, zwłaszcza na ciasnych nawrotach na pierwszym biegu silnik gasł. Sytuacja powtórzyła się pięciokrotnie, straciliśmy przez to około 25 sekund. Mogę powiedzieć, że gdyby nie ta przypadłość, pewnie moglibyśmy cieszyć się z wygranej. Musimy nad tym popracować, aby w przyszłości sytuacja nie powtórzyła się. Rajd stanowił także ruletkę oponiarską. Kiedy w strefie padał deszcz, na odległym od niej o dwa km OS-ie było sucho, kolejny OS był mokry, a jeszcze następny suchy. Nie zawsze udawało nam się "wstrzelić" z odpowiednim ogumieniem na odpowiednią nawierzchnię. Jestem jednak dobrej myśli, bowiem coraz lepiej poznaję samochód, a co za tym idzie mogę nim jechać coraz szybciej - opowiada Grzegorz Grzyb.

Drugie w "ence" dla Chuchały

Kolejny sukces w treningowym starcie na słowackich odcinkach specjalnych odnieśli Wojtek Chuchała i Kamil Heller. Finiszowali na 6. pozycji w klasyfikacji generalnej i ponownie stanęli na podium grupy N. Członkowie Lotos - Subaru Poland Rally rozpoczęli zmagania od oesowego zwycięstwa w grupie N.

Po pierwszej pętli plasowali się w niej na 3. miejscu, zajmując 7. lokatę w rajdzie. Na kolejnych próbach Wojtek Chuchała i Kamil Heller systematycznie poprawiali czasy, awansując na 2. miejsce w "ence", a w klasyfikacji generalnej nadal utrzymując 7. lokatę. Warunki na finałowej pętli zdecydowanie się pogorszyły, ale załoga L-SPRT utrzymała dobre tempo, do końca walcząc o zwycięstwo w grupie N i awansując na 6. pozycję w "generalce" Rally Tribec.

Zaczęliśmy fajnie, później też było nieźle - cały czas się rozjeżdżaliśmy. Oesy wyjątkowo trudne, szczególnie ostatni, najdłuższy. Jechało się go zakręt w zakręt, bardzo szybko, ale uważając na chytre partie. Cieszymy się, że jesteśmy na mecie bez żadnych przygód. W "ence" cały czas było kontaktowo, udało się wygrać kilka odcinków, staraliśmy się trzymać bezpieczne tempo. Sporą frajdę sprawiło nam też podziwianie Imprezy WRC, która startowała tuż przed nami. Czeka nas jeszcze sporo pracy, dlatego niecierpliwie czekamy na kolejny rajd - podsumował Wojtek Chuchała.

Chmielewski ex aequo na dwunastym

Jadąca Citroenem C2-R2 załoga Jan Chmielewski i Grzegorz Dachowski zwyciężyła w klasie 6, wygrywając punktację aut przednionapędowych. Team Neo - Petroeltech w generalce wywalczył 12. pozycję ex aequo z załogą Mario Csente i Fabor Toth.

Ciekawy start. Dość wysoka frekwencja, nowe trasy, nieoczekiwane zwroty akcji, spowodowane chociażby ulewą w trakcie ostatniej pętli - to sprawiło, że słowackie zawody nie były łatwe. Jechaliśmy treningowo, bez ciśnienia na wynik. Tym bardziej cieszy, że C2-R2 pokonaliśmy nowej generacji Citroeny w specyfikacji MAX, a w pokonanym polu pozostawiliśmy pięć aut czteronapędowych. Zajęliśmy 12 miejsce wraz ze słowacko-węgierską załogą Csente - Toth w Subaru Imprezie. Ex aequo to unikat w rajdowych klasyfikacjach! - podkreśla Jan Chmielewski.

Debiut Markowskiego dzięki Grzybowi

Debiutujący na zagranicznych trasach Łukasz Markowski Maciej Machela wywalczyli 2. miejsce w klasie 6 oraz 13. w klasyfikacji generalnej. Ich słowacka przygoda była możliwa dzięki wsparciu KL Racing Team oraz nieocenionej pomocy Grzegorza Grzyba i Roberta Hundli. Załodze z Kłodzka start ten przyniósł kolejne, ważne doświadczenia, a jazda sprawiła wiele przyjemności.

Rally Tribec był dla nas debiutem zagranicznym. Wszystko było dla nas nowe, zespół, samochód (nieco inny od naszego) trasy i organizatorzy. Do startów w rajdach podchodzimy zawsze poważnie, nie ma co mówić, że Rally Tribec był treningiem przed następnymi rundami RSMP, bo stojąc na starcie do OS każdy myśli o zwycięstwie. Przed rajdem zakładaliśmy pierwszą trójkę i również takie założenia miał nasz sponsor. Na niezwykle szybkich i bardzo śliskich trasach rywalizacja dostarczała nam wiele przyjemności, co było widać po świetnych czasach na odcinkach. Po drugiej pętli byliśmy liderami w klasie z przewagą niemal 15 sekund. Niestety pogoda pokrzyżowała nasze plany. Podczas naszego przejazdu nad os 7 przeszła burza co sprawiło stratę niemal 30 sec wobec reszty zawodników jadących jeszcze w pięknym słońcu. Cóż, jak powiedział jeden ze słowackich sędziów "to je rally pane" i nie ma co płakać. Ostatnie dwa odcinki to pogoń za liderem i wykręcenie 8 czasu w generalce! Jednak strata była zbyt duża i musieliśmy obejść się smakiem pozostając na drugim miejscu w klasie - komentuje Łukasz Markowski.

Wyniki oficjalne 12. Rally Tribec (20-21 maja 2011)

1. Jaroslav Melicharek/Richard Lasević (SK/CZ) Mitsubishi Lancer WRC05 47:00,3 2. Grzegorz Grzyb/Robert Hundla (PL) Ford Focus RS WRC 08 +2,4 3. Jozef Beres Jr/Robert Müller (SK) Skoda Fabia S2000 +1:14,0 4. Igor Drotar/Vladimir Banoci (SK) Subaru Impreza WRC S12B +1:25,3 5. Andras Hadik/Istvan Juhasz (H) Subaru Impreza WRX STI +2:04,6 6. Wojtek Chuchała/Kamil Heller (PL) Subaru Impreza WRX STI +2:32,7 7. Jaroslav Orsak/Karel Vajik (CZ) Mitsubishi Lancer Evo IX +2:44,7 8. Martin Hudec/Jiri Cernoch (CZ) Mitsubishi Lancer Evo IX +3:47,0 9. Jozef Beres/Tomas Klima (SK) Audi Quattro +4:22,8 10. Jaromir Tomastik/Marketa Filakova (CZ) Subaru Impreza WRX STI +4:35,9 11.Tomas Ondrej/Adam Gomori (SVK) Mitsubishi Lancer Evo VI +4:58,2 12. Mario Csente/Fabor Toth (SVK) Subaru Impreza +5:13,3 12. Jan Chmielewski/Grzegorz Dachowski (PL) Citroen C2 R2 Max +5:13,3 13. Łukasz Markowski/Maciej Machela (PL) Citroen C2 R2 Max +5:20,1

Punktacja Mistrzostw Słowacji

1. Beres Jr 111 2. Grzyb 75 3. Melicharek 70 4. Mozner 47 5. Chuchała 40, Drotar 40, Csente 40

Iwona Petryla

zobacz także:

Rally Tribec | Polacy trenują i punktują na Słowacji

Rajd Mazowiecki | Jechali pod dyktando Nowocienia

C hmielewski góruje w rywalizacji Citroenów

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.