Szymon Ruta pojedzie Mazowiecki

Szymon Ruta i Sebastian Rozwadowski, gościnnym udziałem w Rajdzie Mazowieckim, rozpoczynają sezon startów. Tydzień później zespół Orlen Team przystąpi do rywalizacji w cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). Weźmie udział w Rajdzie Chorwacji.

Na polskich trasach załogę Ruta i Rozwadowski będzie można zobaczyć w dwóch rajdach. W najbliższy weekend w Rajdzie Mazowieckim oraz Rajdzie Polski, który będzie rozgrywany we wrześniu i zaliczany do cyklu ERC.

Tegoroczny plan startów załogi Orlen Team w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Europy zakłada udział w 6 rajdach: Croatia Rally (20-22.05), Bosphorus Rally (3-5.06), Rally Bulgaria (8-10.07), Rally Vinho da Madeira (4-6.08), Rajd Polski (23-25.09), Rallye d'Antibes (14-16.10)

Peugeotem w ERC

W tym sezonie, podobnie jak rok wcześniej, rajdową bronią Szymona Ruty i Sebastiana Rozwadowskiego będzie Peugeot 207 S2000. Francuska technologia okazuje się nadal optymalnym rozwiązaniem pasującym do specyfiki tras w rajdach europejskich. Szymon właśnie zakończył testy rajdówki w najnowszej specyfikacji podczas treningów na Węgrzech.

Odbyliśmy testy przedsezonowe na asfaltowych trasach pod Budapesztem. Mieliśmy do dyspozycji trzy auta: dwa Peugeoty, z czego jeden w najnowszej specyfikacji oraz dla porównania n-grupowe Subaru. Peugeot S2000 jest zdecydowanie lepszy pod kątem tras, które będziemy pokonywać w cyklu Mistrzostw Europy dlatego też zdecydowaliśmy pozostać przy tym rozwiązaniu. Testowaliśmy głównie ustawienia i staraliśmy się maksymalnie wczuć w auto. Pokonaliśmy szereg bardzo zróżnicowanych tras. Odcinki były bardzo trudne, kręte o różnym stopniu wyboistości, tak że mogliśmy przetestować wiele konfiguracji zarówno jeśli chodzi o zestrojenie podzespołów auta jak i naszą technikę jazdy - komentował Szymon Ruta.

Dwunastu wspaniałych

W 9. Rajdzie Mazowieckim, rozgrywanym jako 3. runda Rajdowego Pucharu Polski, Szymon Ruta pojedzie wyjątkowo Mitsubishi Lancerem Evo X w najnowszej specyfikacji. Na liście zgłoszeń do zawodów widnieją 94 załogi. Kierowca Orlen Team będzie rywalizował w klasie "Gość", w której będzie miał 12 konkurentów.

Rajd Mazowiecki jest rozgrywany w kompaktowej formule. W piątek kierowcy będą mieli zapoznanie z trasą, aby w sobotę przystąpić do rywalizacji na 9 odcinkach specjalnych. Baza rajdu zlokalizowana jest w Kozienicach, niespełna sto kilometrów od Warszawy.

Najnowsza ewolucja Mitsubishi Evo X została dopiero w tym roku dopuszczona do rajdów. Jest to zmodyfikowany samochód dawnej grupy n - auta te są lżejsze, mają inne zawieszenie, olbrzymią moc i moment obrotowy. Jedziemy w rajdzie jako "Gość", chcemy poczuć przedsmak prawdziwej rywalizacji, która czeka nas podczas sezonu Mistrzostw Europy i będziemy walczyć o jak najwyższą pozycję. Dzień po rajdzie Mazowieckim lecimy do Chorwacji, gdzie startujemy w drugiej rundzie Mistrzostw Europy. Będą tam zapewne niesamowite trasy. Mam nadzieję na jak najlepszy wynik w całym cyklu, zdaję sobie sprawę, że konkurencja w tym roku się zaostrza, będziemy starać się jednak poprawić zeszłoroczną pozycję  - dodał Szymon.

źródło: Orlen Team

Iwona Petryla

Zobacz także:

Orlen Team: Szymon Ruta i Sebastian Rozwadowski

Szymon Ruta trenuje przed sezonem

Klasyfikacja Kierowców w ERC

Więcej o: