Chmielewski góruje w rywalizacji Citroenów

W inauguracji  Citroen Racing Trophy Polska 2011, która odbyła się na 39. Rajdzie Świdnickim Krause, uczestniczyło 6 załóg. Wszystkie od razu przystąpiły do walki i rozgrzewały kibiców swoimi przejazdami na trudnych i szybkich odcinkach specjalnych. Jednak tylko 3 teamy zdołały zgromadzić punkty na pierwszej w sezonie rundzie pucharu Citroenów. Są to zwycięzcy rywalizacji: Jan Chmielewski i Maciej Wilk (I miejsce), Rafał Janczak i Tomasz Sadlik (II miejsce) oraz Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz.

Na pierwszym z oesów 39. Rajdu Świdnickiego Krause, kończącym się słynnymi nawrotami na walimskiej kostce, obyło się bez niespodzianek i na czele klasyfikacji grupy R znalazł się debiutujący w mistrzostwach Citroen DS3 R3 Janka Chmielewskiego.

Krakowianin, pilotowany przez Macieja Wilka, kontrolował sytuację przez cały rajd i na mecie zameldował się jako zwycięzca grupy R, klasy R3T i Citroen Racing Trophy .

Janczak przebił się na drugie

Już na drugim odcinku specjalnym Świerki-Włodowice do głosu doszła załoga, która na tym rajdzie sprawiła największą niespodziankę: Rafał Janczak i Tomasz Sadlik. Dzięki bezbłędnej i szybkiej jeździe, okazali się najszybszą załogą Citroena C2R2MAX zarówno podczas pierwszego dnia jak i całego rajdu, wygrywając klasę R2B i zajmując drugie miejsce w CRTP.

Ich walka z równie szybkim Tomaszem Grycem, pilotowanym przez Michała Kuśnierza, była ozdobą pierwszej rundy naszego programu. Rywalizacja była bardzo zacięta, o czym najlepiej świadczy minimalna różnica, która na mecie wyniosła tylko 5,1 sekundy.

Gryc wskoczył na trzecie

Gryc i Kuśnierz musieli uznać wyższość młodszych kolegów, ale mimo wszystko ze Świdnicy wyjechali z pucharem za drugie miejsce w klasie R2B i trzecie w klasyfikacji CRTP.

Tuż za tą trójką, toczyła się równie emocjonująca walka między pozostałymi załogami. Najszybsi z nich po pierwszym dniu, Szymon Kornicki z Robertem Hundlą, zrezygnowali z dalszego udziału w rajdzie, ponieważ w tym samym czasie na świat przyszła córka kierowcy Oliwia Kornicka.

Tomasz Żerebecki z Ewą Rybko bardzo dobrze zaprezentowali się drugiego dna, wygrywając w grupie R poranny oes, uznany przez zawodników za jeden z najtrudniejszych w Polsce, słynną Michałkową i zakończyli rajd na trzecim miejscu w klasie R2B i czwartym w CRTP.

Wracający do rywalizacji po ponad półrocznej przerwie, Ariel Piotrowski z Ireneuszem Pleskotem, poprawiali swoje czasy każdym przejechanym kilometrem, ale na przeszkodzie w uzyskaniu dobrego rezultatu stanęła im awaria układu elektrycznego.

Jan Chmielewski:

Debiut naszej załogi na polskich oesach, w nowym samochodzie Citroenie DS3-R3, wypadł znakomicie. Rajd skończył się jednak w bardzo przykrych okolicznościach i wynik sportowy jaki uzyskaliśmy schodzi w tej sytuacji na dalszy plan.

Rafał Janczak:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego oswajania się z C2-R2 MAX. Budowa auta na ostatnią chwilę i brak testów nie przeszkodziły nam od początku jechać całkiem szybko. Mimo to, udawało nam się na niektórych odcinkach "kąsać" DS3-R3, mamy więc nadzieję na kolejnych rajdach spotykać więcej odcinków nierównych, wąskich i najlepiej w dół, na których to chcemy walczyć o wyższe miejsca w grupie R.

Tomasz Gryc:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyrównanej walki z Rafałem Janczakiem, myślę że była szansa na wyprzedzenie go na ostatniej pętli, jednak wypadek jaki się wydarzył, odebrał nam tą możliwość i rzucił cień na radość jaką mieliśmy z rywalizacji.

Ariel Piotrowski:

Po blisko rocznej przerwie w RSMP, wróciliśmy na rajdowe trasy. Jak się okazało tak długa przerwa dała się we znaki i rywalizację o czołowe lokaty zaczęliśmy dopiero od czwartego oesu. Niestety na skutek tragicznego wypadku rajd został przerwany i tu chciałbym złożyć kondolencje rodzinie Olszewskich i ich bliskim.

Klasyfikacja Citroen Racing Trophy Polska 2011

1. Jan Chmielewski/Maciej Wilk DS3-R3 10 pkt 2. Rafał Janczak/Tomasz Sadlik C2R2 MAX 4 pkt 3. Tomasz Gryc/Michał Kuśnierz C2R2 MAX 2 pkt 4. Tomasz Żerebecki/Ewa Rybko C2R2 MAX 0 pkt 5. Ariel Piotrowski/Ireneusz Pleskot C2R2 MAX 0 pkt 6. Szymon Kornicki/Robert Hundla C2R2 MAX 0 pkt

Iwona Petryla

Zobacz także:

39. Rajd Świdnicki Krause| Bouffier najszybszy. Meta w smutku

39. Rajd Świdnicki Krause | Przerwane ściganie - wideo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.