Dakar 2011 | Sonik wycofał się z rywalizacji

Rafał Sonik już na pierwszym, niedzielnym etapie Rajdu Dakar wycofał się z rywalizacji. Jadący quadem zawodnik Orlen Teamu miał groźną wywrotkę na 176. kilometrze odcinka Victoria - Cordoba. Odwieziono go do szpitala z podejrzeniem złamania ręki

W 2009 roku Sonik w swoim debiucie w Rajdzie Dakar zajął trzecie miejsce najwyższe w historii startów Polaków w tej imprezie.

W rywalizacji quadów etap wygrał Czech Josef Machacek. Debiutujący w rajdzie Łukasz Łaskawiec jest na 11. pozycji.

Wśród motocyklistów triumfował Portugalczyk Ruben Faria. Marek Dąbrowski był 20., a Jacek Czachor - 26. Z kierowców samochodów najszybciej trasę pokonał Hiszpan Carlos Sainz. Krzysztof Hołowczyc miał szósty czas, tracąc do zwycięzcy 7 minut i 7 sekund.

W komunikacie Orlean Teamu podkreślono dobrą jazdę Sonika do momentu wypadku. - Wcześniej w stawce quadów prowadził Rafał na przemian z Josefem Machackiem. W wyniku tego zdarzenia zawodnik był zmuszony podjąć decyzję o wycofaniu się z rajdu ze względu na poważną kontuzję prawej ręki i stan techniczny quada - poinformował Orlen Team.

Pozostali zawodnicy polskiego zespołu byli zadowoleni ze swej jazdy. Hołowczyc odczuwał jednak lekki niedosyt.

- Z jednej strony bardzo się cieszę, bo szóste miejsce to ścisła czołówka, ale z drugiej strony chciałoby się więcej. Walczymy dalej, w samochodzie wszystko dobrze działa, wyprzedzałem dzisiaj Naniego Romę jadącego Navarrą, którą ja jechałem rok temu. Miałem okazję porównania przyspieszenia czy fantastycznego momentu obrotowego w BMW, który w jednej chwili daje pełną moc i bardzo ładnie reaguje na gaz. Do tego znakomite zawieszenie. To świetny instrument, tylko jeszcze trzeba się nim odpowiednio nauczyć grać - powiedział polski kierowca.

Marek Dąbrowski był usatysfakcjonowany 20. miejscem. - Było dużych prostych, na których odkręcałem gaz na maksa, osiągając prędkość powyżej 170 km/h. Mniejsze czterysta pięćdziesiątki nie mają takich osiągów, więc cały czas wyprzedzałem. W dalszej części oesu, kiedy zrobiło się kręto, utrzymałem dobre tempo. Kolejne odcinki stoją pod znakiem deszczu, a w deszczu jedzie się trudniej mocnym motocyklem. To dopiero początek rajdu i powoli się rozkręcamy - powiedział Dąbrowski.

Jacek Czachor przyznał, że poznaje dopiero swój motocykl: Mój nowy motocykl wymaga innej techniki jazdy niż poprzedni. Jestem ciekawy jak maszyna będzie sprawowała się w kopnych piaskach.

Wyniki odcinka specjalnego:

motocykle

1. Ruben Faria (Portugalia) KTM 450 1:58.02

2. Cyril Despres (Francja) KTM 450 strata 29 s

3. Marc Coma (Hiszpania) KTM 450 1.15

...

20. Marek Dąbrowski (Polska) KTM 690 10.43

26. Jacek Czachor (Polska) KTM 450 13.03

samochody

1. Carlos Sainz, Lucas Cruz (Hiszpania) Volkswagen Race Touareg 2:18.32

2. Stephane Peterhansel, Jean-Paul Cottret (Francja) BMW X3 CC strata 1.31

3. Nasser al-Attiyah, Timo Gottschalk (Katar/Niemcy) Volkswagen Race Touareg 2.16 ...

6. Krzysztof Hołowczyc, Jean-Marc Fortin (Polska/Belgia) BMW X3 CC

7.07

quady

1. Josef Machacek (Czechy) Yamaha Raptor 900 2:14.07

2. Martin Plechaty (Czechy) Yamaha Raptor 900 strata 1.06

3. Sebastian Halpern (Argentyna) Yamaha Raptor 700 3.04

...

11. Łukasz Łaskawiec (Polska) Yamaha Raptor 900 14.31

ZOBACZ TAKŻE:

Wspomnienia z grupy B - ZOBACZ TUTAJ

Kibicuj bezpiecznie - ZOBACZ TUTAJ

Rusza polska edycja Pucharu ClioCup - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Subaru Impreza - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.