Generalna próba przed Dakarem

Na trasie Rajdu Jedwabnego Szlaku w Rosji (11 - 18 września) sportową premierę będzie miał Volkswagen Race Touareg 3. Emocjonujący terenowy maraton z Sankt Petersburga do Soczi jest generalną próbą i ostatnim testem przed Rajdem Dakar w Argentynie i Chile (1 - 16 stycznia), gdzie Volkswagen po sukcesach z 2009 i 2010 roku chce ponownie zwyciężyć wykorzystując technologię TDI

Nowy Race Touareg 3, teraz dysponujący mocą 310 KM i atrakcyjnymi elementami stylistyki pochodzącymi z seryjnego modelu, będzie prowadzony przez zwycięzców "Dakaru" - Carlosa Sainza i Lucasa Cruza (E/E). Trzy kolejne zespoły Volkswagena: Nasser Al-Attiyah i Timo Gottschalk (Q/D), Giniel de Villiers i Dirk von Zitzewitz (ZA/D) oraz Mark Miller i Ralph Pitchford (USA/ZA) wystartują w Rosji poprzednim modelem - Race Touaregiem 2, a na Rajd Dakar w styczniu otrzymają także nową generację samochodu.

"Rajd Jedwabnego Szlaku jest dla nas niezwykle ważny - wyjaśnił dyrektor Volkswagen Motorsport Kris Nissen - ponieważ jest to jedyny rajd, w którym weźmiemy udział przed Dakarem 2011, gdzie zamierzamy po raz kolejny zwyciężyć. Chcemy wykorzystać okazję - przetestować w tym trudnym rajdzie nie tylko materiał i sprawdzić możliwości kierowców i pilotów po ośmiu miesiącach przerwy w startach, lecz także zgrać cały zespół. W końcu dla inżynierów i mechaników jest to także generalna próba przed Dakarem."

Kolejny stopień ewolucji: Race Touareg 3 z nowym obliczem

Podstawą nowego Race Touarega pozostaje nadal, zaprezentowana w 2005 roku, konstrukcja Race Touarega 2. Od tego czasu prototyp stworzony do rajdów długodystansowych z innowacyjnym silnikiem TDI przeszedł wielostopniową ewolucję zarówno w przypadku napędu, jak i zawieszenia. Przejście do Race Touarega 3 to przede wszystkim modyfikacje jego wyglądu zewnętrznego.

"Z nową aerodynamiką Race Touareg będzie miał jeszcze bardziej spektakularny wygląd, niż dotychczas, będzie przy tym posiadał również cechy nowego seryjnego Touarega. Wprowadzimy do niego także dalsze udoskonalenia. Jednak rdzeń pozostanie zachowany, ponieważ nadal stawiamy na optymalizowany przez cały czas pakiet techniczny, który gwarantuje Race Touaregowi najlepsze osiągi oraz maksymalną niezawodność." - wyjaśnia Dyrektor Volkswagen Motorsport Kris Nissen.

Test wytrzymałości: Race Touareg 3 przed próbą możliwości

Po przeszło 10.000 kilometrów testów w Hiszpanii i Maroku, w Rajdzie Jedwabnego Szlaku nowy Race Touareg po raz pierwszy będzie skonfrontowany z samochodami konkurentów. Na ten mocny samochód z napędem na wszystkie koła, z silnikiem TDI czeka prawie 4.600 kilometrów, z tego około 2.100 km odcinków specjalnych. "Po prawie ośmiu miesiącach przerwy w startach, cały nasz zespół musi znaleźć właściwy rytm" - powiedział Carlos Sainz, zwycięzca "Dakaru" w 2010 roku. "Naturalnie zwycięstwo zawsze jest celem, ale tym razem chcemy również pokazać, jaki postęp zrobiliśmy w porównaniu ze starym autem. Chodzi zatem o dwie rzeczy: znaleźć rytm z "Dakaru" i dokładnie sprawdzić "RT3" w warunkach terenowego rajdu."

Wymagający teren dla kierowcy i pilota jako idealne przygotowanie do "Dakaru"

Rajd Jedwabnego Szlaku rozpocznie się 11 września w Sankt Petersburgu, w historycznej scenerii Placu Pałacowego ze wspaniałym Pałacem Zimowym w tle. Z tego najbardziej na północ wysuniętego milionowego miasta na świecie pierwszy etap prowadzi do miejscowości Stara Russa, a stamtąd przez Wiaźmę i Lipieck do Wołgogradu. Na trasie rajdu z metą w Soczi, mieście zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 r., znajdują się także takie miasta jak Astrachań, Elista i Majkop, w których zakończą się poszczególne etapy. Trasa z ośmioma kwalifikacjami dziennymi, prowadząca przez północną Rosję, piaskowe masywy Kałmucji i surowe pasma gór Kaukazu dzięki swoim urozmaiconym warunkom terenowym stanowi idealne przygotowanie do Rajdu Dakar.

13 zwycięstw, 39 miejsc na podium, 113 zwycięstw etapowych: Volkswagen chce kontynuować sukcesy

Volkswagen z Race Touaregiem 3 ma zamiar napisać kolejny rozdział w wyjątkowej historii sukcesów. Jak dotychczas producent z Wolfsburga jest jedynym, który pojazdem z silnikiem wysokoprężnym wygrał rajd Dakar w kategorii samochodów. Jak pokazują statystyki, w 28 startach w rajdach kierowcy Volkswagen 39 razy stanęli na podium, z tego 13 razy na najwyższym stopniu. Od początku startów w Rajdzie Dakar Race Touaregiem i Race Touaregiem 2 w 2004 roku, ponad połowa zwycięstw etapowych należała do tych samochodów: 113 ze 216 etapów wygrał Race Touareg. Podczas samego Rajdu Dakar marka odniosła 37 zwycięstw etapowych, startując dotychczas w sześciu edycjach.

ZOBACZ TAKŻE:

Wspomnienia z grupy B - ZOBACZ TUTAJ

Kibicuj bezpiecznie - ZOBACZ TUTAJ

Rusza polska edycja Pucharu ClioCup - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Subaru Impreza - ogłoszenia

Więcej o: