Rajd Brazylii - Sonik liderem

Rafał Sonik był dzisiaj czwarty na mecie 201 km odcinka specjalnego w drodze do Palmas. Mimo gorszego wyniku etapowego niż wczoraj  objął prowadzenie w Rally dos Sertoes

Dotychczasowy lider, Carlo Collet otrzymał  dwie godziny kary, spadając na siódme miejsce. Najlepszy czas na oesie uzyskał dwukrotny zwycięzca rajdu, Robert Nahas. Dodatkowym powodem do radości dla Polaka było wygranie odcinka specjalnego Super Prime.

Za zawodnikami połowa rajdu. Nie oznacza to jednak, że ta trudniejsza. Z dnia na dzień trasa jest coraz bardziej wymagająca zarówno dla zawodników, jak i pojazdów. Dzisiaj nie zabrakło również momentów niebezpiecznych.

Dzisiejszy etap był bardzo trudny, techniczny i wymagający. Mnóstwo nawigacji takiej skomplikowanej np. kilka kilometrów jechaliśmy takimi krętymi ścieżkami pasterskimi w górach. Ogólnie teren i podłoże bardzo skorodowane. Liczne szczeliny, jamy. Wpadaliśmy w liczne dziury. Niestety kilku z nas, mam na myśli motocyklistów wpadli do bardzo niebezpiecznych pułapek. Na jednej z nich tuz przede mną wpadł motocyklista do prawie 4 metrowej głębokości uskoku, urwisku.

Quad, na jakim jedzie Rafał spisuje się świetnie. Mimo swojej wagi doskonale spisuje się na drogach i bezdrożach Brazylii.

"Etap ten jechałem bardzo ostrożnie, a mimo tego urwałem płytę osłonową pod tylnim wahaczem. Najpierw ścięło najprawdopodobniej dwie śruby na jakiś głazach. Później przez około 30-40 km słyszałem jak ona uderza o podłoże. Ale mieliśmy tak ciasne czasy, że wiedziałem, że konkurenci jadący za mną z tyłu tylko czyhają na taki błąd, który kosztowałby mnie cenne 3-4 minuty. Pozostałem na trasie i pozwoliłem tej osłonie urwać się całkiem."

Dzisiaj również dodatkowo Rafał Sonik odniósł swoje trzecie już oesowe zwycięstwo w Rally dos Sertoes. Pokonał o 0,3 sekundy swojego najmocniejszego rywala Robeta na trasie Super Prime, superoesu na terenie Praia do Prata w Palmas, będącej stolicą stanu Tocantins.

Przed zawodnikami kolejne bardzo trudne wyzwanie - pierwsza część maratonu. Jutrzejszy etap prowadzi z Palmas (TO) do S.Felix do Tocantis (TO) i liczy 534 km, z czego aż 423 km to odcinek specjalny.

KLASYFIKACJA 5 ETAPU

1. Robert Nahas (BR) Prototipo 686 3:16.07,5 2. Marcio Oliveira (BR) KTM 525 +7.15,4 3. Francinei Sousa (BR) Yamaha Raptor 700 +9.38,3 4. Rafał Sonik (PL) Yamaha Raptor 900 +10.40,9 5. Rodrigo Varela (BR) Suzuki 450 +16.35,4 6. Sergio Klaumann (BR) Honda 700 +21.00,1

KLASYFIKACJA GENERALNA QUADÓW 1. Sonik 15:32.29,4, 2. Oliveira +8.42,4, 3. S. Klaumann +43.58,0, 4. F. Sousa +53.46,6, 5. Pereira +1:34.28,4, 6. Suguita +1:56.29,4.

ZOBACZ TAKŻE:

Wspomnienia z grupy B - ZOBACZ TUTAJ

Kibicuj bezpiecznie - ZOBACZ TUTAJ

Rusza polska edycja Pucharu ClioCup - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Subaru Impreza - ogłoszenia

Więcej o: