Rajd Finlandii. Zwycięstwo Jari-Mattiego Latvali

Fin Jari-Matti Latvala (Ford Focus) wygrał w sobotę 60. edycję Rajdu Finlandii, ósmej tegorocznej eliminacji samochodowych mistrzostw świata. Szesnasty na mecie był Michał Kościuszko (Skoda Fabia)

- To jest jak sen! Marzyłem o tym od czasu, gdy byłem małym chłopcem. Jednak tego, co wydarzyło się dzisiaj, nie potrafiłem sobie nawet wyobrazić. Wspaniale jest wygrać u siebie w domu - powiedział 25-letni Fin, najmłodszy triumfator tej imprezy od 1980 roku, kiedy wygrał ją jego rodak Henri Toivonen.

Przed rozpoczęciem Rajdu Finlandii największe nadzieje gospodarze imprezy wiązali z występem Mikko Hirvonena (Ford Focus). Ten jednak rozbił samochód już na czwartym odcinku specjalnym, choć po trzech OS-ach był liderem rywalizacji. Trafił do szpitala na obserwację, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Latvala po raz drugi w tym sezonie stanął na najwyższym stopniu podium, po zwycięstwie odniesionym w maju w Rajdzie Nowej Zelandii. W sobotę wyprzedził dwóch Francuzów - o 10,1 s Sebastiena Ogiera oraz o 26,0 s broniącego tytułu mistrza świata Sebastiena Loeba (obaj Citroen C4).

Czwarty, ze stratą 30,7 s, był Norweg Petter Solberg, który startuje jako prywatny team w niefabrycznym modelu Citroena C4.

- Czwarte miejsce w rywalizacji z fabrycznymi kierowcami to dobry wynik. Pewnie, że chciałbym być wyżej, ale raczej muszę się pogodzić z tym, że moje auto nie jest wystarczająco mocny - powiedział na mecie Solberg.

Udany powrót odnotował w Rajdzie Finlandii czterokrotny mistrz świata (1986-87, 1991 i 1993) Fin Juha Kankkunen, który osiem lat temu zakończył sportową karierę. 51-letni kierowca (w karierze wygrał 23 rajdy) zajął ósme miejsce, tracąc 7.49,0 do Latvali.

Natomiast Kościuszko miał gorszy czas od triumfatora imprezy o 15.00,1, co dało mu 16. miejsce w stawce. W kategorii S-WRC Polak był piąty, a najszybszy był w niej Fin Jari Ketomaa (Ford Fiesta S2000).

Końcowe wyniki Rajdu Finlandii:

1. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford Focus) 2:31.29,6

2. Sebastien Ogier (Francja/Citroen C4) strata 10,1 s

3. Sebastien Loeb (Francja/Citroen C4) 26,0

4. Petter Solberg (Norwegia/Citroen C4) 30,7

5. Daniel Sordo (Hiszpania/Citroen C4) 1.45,0

6. Matthew Wilson (W.Brytania/Ford Focus) 5.43,7

7. Mads Oestberg (Norwegia/Subaru Impreza) 5.50,8

8. Juha Kankkunen (Finlandia/Ford Focus) 7.49,0

9. Juho Hanninen (Finlandia/Skoda Fabia) 9.05,0

10.Per-Gunnar Andersson (Szwecja/Skoda Fabia) 10.15,7

ZOBACZ TAKŻE:

Wspomnienia z grupy B - ZOBACZ TUTAJ

Kibicuj bezpiecznie - ZOBACZ TUTAJ

Rusza polska edycja Pucharu ClioCup - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Subaru Impreza - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.