Tory wyścigowe dla samochodów w Europie można znaleźć w wielu miejscach, o których pasjonatom motoryzacji nie trzeba opowiadać. Osoby, które dopiero zdobywają doświadczenie w tej kwestii, powinny przede wszystkim poznać te lokalizacje, gdzie rozgrywają się prestiżowe zawody. Gdzie znajdują się tory Formuły 1 w Europie? W Niemczech można wskazać dwa najsłynniejsze i kultowe obiekty. Pierwszym z nich jest tor wyścigowy Nürburgring, który powstał w 1927 r. i przez wiele lat był miejscem rozgrywek najważniejszych imprez motoryzacyjnych kraju. Po II wojnie światowej obiekt stał się torem Formuły 1. W Europie po raz pierwszy rozgrywki w ramach Formuły 1 zostały przeprowadzone w 1950 r. W 1970 r. po raz pierwszy wyścigi o Grand Prix Niemiec Formuły 1 odbyły się na torze Hockenheimring. Został on oddany do użytku w 1932 r. Od 1977 r. regularnie odbywały się na nim zawody o Grand Prix, natomiast od sezonu 2007 - naprzemiennie z torem w Nürburg.
Najbardziej znane tory wyścigowe we Francji, to m.in. tor wyścigowy w Le Castellet, czyli Circuit Paul Ricard. Obiekt powstał w 1970 r. z inicjatywy biznesmena Paula Ricarda. Tor w Le Castellet wyróżnia się na tle torów wyścigowych we Francji i w Europie tym, że posiada długi prosty odcinek, liczący 1800 m. Circuit Paul Ricard przez 14 razy gościł wyścig Grand Prix Francji Formuły 1. Jakie inne tory wyścigowe we Francji były miejscem najsłynniejszych rozgrywek motoryzacyjnych? Circuit Dijon-Prenois to kolejny tor wyścigowy dla samochodów w Europie, który kilkakrotnie był gospodarzem Grand Prix Francji Formuły 1. Ostatni raz impreza odbyła się tam w 1984 r.
Znane tory wyścigowe w Hiszpanii to m.in. Circuit de Catalunya, znajdujący się w miejscowości Montmelò, nieopodal Barcelony. Obiekt powstał w 1991 r. i od tego czasu jest torem wyścigowym Hiszpanii dla Formuły 1. Wyścigi o Grand Prix Hiszpanii Formuły 1 odbywały się także na torze Circuito Permanente de Jerez w miejscowości Jerez de la Frontera. Rozgrywki miały tam miejsce nieprzerwanie w latach 1986-1990 oraz później dwukrotnie — w 1994 oraz w 1997 r.
Tory wyścigowe we Włoszech goszczące Formułę 1, to m.in. tor w miejscowości Monza, nieopodal Mediolanu. Obiekt został oddany do użytku w 1922 r. Tor w Monza wyróżnia się na tle torów wyścigowych we Włoszech długimi prostymi, czego konsekwencją jest osiąganie przez kierowców zawrotnych prędkości.
Inne słynne tory wyścigowe w Europie? Z pewnością można wymienić Tor Silverstone w Anglii. Obiekt powstał w 1947 r., natomiast do użytku został oddany rok później. Położony jest na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Na torze Silverstone w Anglii odbywa się wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii Formuły 1.
Gdzie Formuła 1 miała swoje tory wyścigowe w Szwajcarii? Szwajcaria jest krajem, w którym obowiązuje zakaz organizowania wyścigów samochodów spalinowych. Zakaz został wprowadzony pod koniec lat 50. XX w. i był konsekwencją tragicznego wypadku, jaki miał miejsce na torze w Le Mans w 1955 r. W wypadku śmierć poniosło ponad 80 osób na trybunach oraz kierowca Pierre Levegh. Zanim wprowadzono zakaz, wyścigi o Grand Prix Szwajcarii Formuły 1 w latach 1950-1954 rozgrywały się na torze Bremgarten pod Bernem. Tor Bremgarten to jedyny tor wyścigowy w Szwajcarii, gdzie odbywały się wyścigi Formuły 1. W związku z brakiem możliwości organizowania wyścigów w Szwajcarii tor Bremgarten z czasem był systematycznie rozbierany, a dziś zostały tylko niewielkie odcinki trasy.
Jakie tory wyścigowe w Polsce powinni znać wszyscy miłośnicy motoryzacji? Wśród nich na pewno należy wymienić tor Bednary, znajdujący się w odległości niespełna 30 km od Poznania. Tor powstał w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Mierzy 2,5 km, co czyni go jednym z najdłuższych torów wyścigowych w Polsce. Wśród innych propozycji można wymienić powstały w 2016 r. (również na płycie dawnego lotniska) tor wyścigowy Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. Jest to nowoczesny obiekt, na którym organizowane są różne imprezy i wydarzenia sportowe.
Zobacz też: Mandaty za nielegalne wyścigi w 2023 r. Sypią się też prawka i dowody rejestracyjne