Hyundai rusza na podbój Nurburgringu

Podczas tegorocznego 24-godzinnego wyścigu na torze Nurburgring pojawi się Hyundai i30 z nowym, dwulitrowym silnikiem turbo pod maską. Samochód będzie sprawdzany przez kierowców testowych i inżynierów w ekstremalnych warunkach

Hyundai Ioniq | Toyota Prius na celowniku

Podczas 24-godzinnej imprezy na wymagającym niemieckim torze, składającym się z ponad 73 zakrętów pojawi się kilka modeli marki Hyundai, które będą musiały pokonać 150 okrążeń na torze o długości 25,4 kilometra, przejeżdżając w sumie ponad 4250 km w ciągu doby.

Jednym z nich będzie model i30 z nową jednostką pod maską. Za kółkiem egzemplarza z silnikiem Turbo 2.0 zasiądzie kierowca testowy Bruno Beulen, ale oprócz niego na fotelu kierowcy pojawią się tacy zawodnicy jak Michael Bohrer, Alexander Köppen czy Rory Pentinnen. Jest to ważna impreza dla koreańskiego producenta, ponieważ podczas wyścigu będą zbierane informacje, które pomogą w rozwoju sportowego działu o nazwie "N".

Pierwszym modelem, który pojawi się na rynku będzie i30 N. Samochód został już przyłapany kilkukrotnie podczas testów. Pod maską tej wersji zadebiutuje nowy, turbodoładowany silnik o pojemności dwóch litrów. Nie znamy jeszcze jego oficjalnych parametrów, ale możemy się spodziewać, że dostarczy na przednią oś ponad 300 KM oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Poza zmianami pod maską auto zostanie wyposażone w nowy układ kierowniczy, skrzynię biegów,  poszerzone błotniki, a także większe koła i hamulce.

Hyundai nie poinformował jeszcze na temat daty premiery, ale możemy się spodziewać, że auto zostanie oficjalnie zaprezentowane jeszcze w tym roku. Niewykluczone, że bliźniacza marka Kia zaprezentuje jeszcze w tym roku sportowy model, ale tym razem z napędem na tylną oś. Zapowiedzią takiego projektu był zaprezentowany niedawno koncept GT.

Zobacz wideo

ZOBACZ TAKŻE:

Hyundai Elantra | Ceny | Polska na pierwszym miejscu

Więcej o:
Copyright © Agora SA