Aukcje | Ford RS200 | Rajdowa legenda na sprzedaż

To prawdziwa gratka dla fanów rajdów i legendarnej Grupy B. Ford RS200 ma już trzy dekady na karku, a nadal mógłby stanąć do walki z najnowszymi supersamochodami

Rewolucja w F1! Red Bull testuje osłonę kokpitu

Żeby spełnić wymogi homologacyjne, legendarnej, rajdowej Grupy B producenci musieli wyprodukować co najmniej 200 egzemplarzy dopuszczonych do ruchu drogowego. Tuż przed likwidacją tej sekcji Ford wyprodukował 146 egzemplarzy modelu RS200. Tylko 24 egzemplarze zostały przebudowane na wersję Evolution.

Egzemplarz prezentowany na zdjęciach nie jest co prawda rajdową wersją, ale powstał chwilę przed tym, jak Henri Pauli Toivonen roztrzaskał się na odcinku specjalnym podczas Rajdu Korsyki w Lancii Delta S4, w efekcie czego zginął, a władze FIA podjęły decyzję o zamknięciu Grupy B.

Ford RS200 mimo upływu lat jest nadal bezkompromisową maszyną wymagającą odpowiednich umiejętności. Na jednej z brytyjskich aukcji pojawi się egzemplarz z 1986 roku, który na liczniku ma zaledwie 12 tys. km. Auto jest napędzane silnikiem 1.8 zbudowanym przez inżynierów Forda i Coswortha. Czterocylindrowa jednostka rozwija maksymalną moc 350 KM, co przy lekkiej masie nadwozia wynoszącej nieco ponad tonę, daje naprawdę duże możliwości. Wersja rajdowa dysponowała mocą nawet o 100 KM większą.

Auto jest wyposażone w kubełkowe fotele, trzypunktowe pasy i rajdowe opony. Niewiele trzeba by zrobić z niego pełnoprawną rajdówkę.

Ciekawostką w tym modelu jest lewarek umieszczony tuż przy skrzyni biegów. Pozwala on wybierać kierowcy pomiędzy trybami rozkładu momentu obrotowego. Standardowo wynosi on 50:50, ale można zmienić na 37:63, a nawet 0:100. Ostatnia opcja jest przeznaczona dla wytrawnych mistrzów kierownicy.

Ford RS200 nie jest tanią zabawką dla fanów rajdów. Za ten konkretny egzemplarz trzeba zapłacić 255 320 dolarów, czyli w przeliczeniu prawie milion złotych. Dla szybkiego porównania, w tej samej cenie można nabyć Ferrari 488 GTB.

ZOBACZ TAKŻE:

Stwórz swojego własnego Forda GT

INNE LINKI

Ford wchodzi w Allroad

Ford Ranger | Pierwsza jazda | Atleta z marzeniami

Toyota GT86 CS-R3 | Powrót tylnego napędu do rajdów

Więcej o:
Copyright © Agora SA