Peugeot 2008 DKR 16 | Terenowy lew w wojennych barwach

Peugeot 2008 DKR 16 jest już w pełni gotowy na Rajd Dakar 2016. Red Bull i Peugeot zaprezentowały właśnie oficjalne barwy, w których Sebastien Loeb spróbuje zanotować jak najlepszy występ w swoim pierwszym dakarowym występie

Peugeot 208 | Test | W trasie

W porównaniu z poprzednią edycją 2008 DKR16 wyraźnie urósł. Jest dłuższy i szerszy o 200 mm. Wiemy też, że terenówka straciła parę centymetrów wysokości. Prześwit 2008 DKR wynosi aż 400 mm. Sercem terenowego Peugeota jest 3,2-litrowy turbodiesel. Z "V-szóstki" wyciśnięto okrągłe 350 KM mocy i 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który dostępny jest już przy 5 tys. obrotów (w poprzednim 2008 DKR było to 7,8 tys.). Silnik współpracuje z sześciobiegową, sekwencyjną skrzynią ręczną.

Używany Peugeot 2008 - sprawdź oferty

Według inżynierów Peugeota jedną z największych zalet 2008 DKR jest brak napędu na cztery koła:

Napęd na dwa koła waży mniej, a samochody w niego wyposażone mogą mieć większe koła, co zdecydowanie ułatwia pokonywanie przeszkód.

Właśnie na pokładzie terenowego Peugeota w przyszłorocznym Rajdzie Dakar zadebiutuje Sebastien Loeb. Francuz ma dopiero 41 lat, a już można go określić mianem legendy motorsportu. To dziewięciokrotny Rajdowy Mistrz Świata i autor rekordowego czasu podjazdu na Pikes Peak. Ostatnio z powodzeniem jeździł w wyścigach.

- Rajd Dakar różni się zdecydowanie od wyścigów, w których aktualnie startuję. To ponad dwutygodniowa impreza, która wymaga zupełnie innego przygotowania wytrzymałościowego. Po raz pierwszy zetknę się z tego rodzaju wysiłkiem. Peugeota 2008 DKR wypróbowałem w czerwcu i od razu zrobił na mnie duże wrażenie, a od tego czasu przeszedł istotną ewolucję. Największym zaskoczeniem było dla mnie to, jak kompletnie różni się prowadzenie samochodu dakarowego od innych samochodów wyczynowych. Jest to zupełnie nowe doświadczenie. O ile w WRC ma się nawyk omijania przeszkód, w tym pojeździe można je brać na przełaj. Oczywiście taki sposób pokonywania przeszkód wymaga nabrania pewności siebie i odpowiednich odruchów, co nie przychodzi od razu - mówił mistrz podczas ogłoszenia decyzji o dołączeniu do ekipy Peugeota.

Rajd Dakar 2016 startuje już 2 stycznia w Buenos Aires. Kierowcy będą mieli do pokonania prawie 10 tys. km przez Argentynę i Boliwię. Meta 16 stycznia w miejscowości Rosario (Argentyna). Oprócz Loeba w barwach Peugeota wystąpią również: Stéphane Peterhansel, Cyril Despres, and Carlos Sainz (zwycięzca Dakaru z 2010 roku).

Trasa Rajdu Dakar 2016Trasa Rajdu Dakar 2016 fot. Oficjalna strona Rajdu | Trasa Rajdu Dakar 2016 fot. Oficjalna strona Rajdu | Trasa Rajdu Dakar 2016

Nas najbardziej interesuje oczywiście ekipa Orlen Teamu, która w tym roku wystawi naprawdę mocną drużynę. Samochodami pojadą: Marek Dąbrowski pilotowany przez Jacka Czachora (w Toyocie Hilux), Adam Małysz i Xavier Panseri (Mini) oraz debiutujący w samochodowym Dakarze Kuba Przygoński z pilotem Andrejem Rudnitskim. Nie zabrakło oczywiście Rafała Sonika na quadzie i motocyklowego Mistrza Świata FIM w kategorii juniorów Jakuba Piątka. Trzymamy kciuki!

Ekipa Orlen Team na Rajd Dakar 2016Ekipa Orlen Team na Rajd Dakar 2016 fot. Orlen | Ekipa Orlen Team na Rajd Dakar 2016 fot. Orlen | Ekipa Orlen Team na Rajd Dakar 2016

ZOBACZ TAKŻE:

PEUGEOT 308 GTi | Z PAZUREM

Peugeot 308 GTIPeugeot 308 GTI Fot. Peugeot

źródło: Okazje.info

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.