WRC | 72. Rajd Polski | Kubica i spółka jadą na Mazurach

Po wielomiesięcznych przygotowaniach rusza 72. edycja LOTOS Rajdu Polski, który stanowi siódmą tegoroczną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata. Trasa imprezy składa się z 19 odcinków specjalnych o łącznej długości 313,53 km. Walka na trasie rozpocznie się w czwartkowy wieczór od superoesu Mikołajki, bardzo widowiskowej próby, w której zawodnicy rywalizują w parach. Liczący 2,5 km odcinek zakończy również piątkowy i sobotni etap rajdu.

WRC | Rajd Polski w Mikołajkach przez 10 lat

Do LOTOS 72. Rajdu Polski zgłosiły się 74 załogi. 14 z nich znajduje się na liście priorytetowej 1 FIA. Oprócz zawodników startujących samochodami WRC, w imprezie weźmie udział aż 30 załóg punktujących w mistrzostwach WRC 2. LOTOS 72. Rajd Polski jest również trzecią rundą czempionatu JWRC, w ramach którego startuje 13 załóg. Dodatkowo impreza stanowi drugą eliminację Drive DMACK Fiesta Trophy (5 zgłoszeń).

Przed LOTOS 72. Rajdem Polski w klasyfikacji mistrzostw świata zdecydowanie przewodzi francuska załoga Sébastien Ogier / Julien Ingrassia reprezentująca barwy ekipy Volkswagen Motorsport. Dwukrotni mistrzowie świata aż o 66 wyprzedzają drugiego w punktacji Madsa Ostberga. Trzecia lokata w klasyfikacji należy do Andreasa Mikkelsena.

W klasyfikacji producentów liderami przed LOTOS 72. Rajdem Polski pozostaje niemiecki zespół Volkswagen Motorsport, który po sześciu tegorocznych rajdach o 62 punkty wyprzedza ekipę Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team. Trzeci w klasyfikacji znajduje się Hyundai Shell World Rally Team, który w LOTOS 72. Rajdzie Polski po raz pierwszy wystawi cztery samochody, za kierownicą których zasiądą Thierry Neuville, Dani Sordo, Hayden Paddon oraz holenderski kierowca Kevin Abbring, który w 2009 roku podczas polskiego klasyka wygrał klasyfikację JWRC. Co ciekawe, spośród czterech fabrycznych ekip Citroën i brytyjski M-Sport nie przeprowadziły oficjalnych testów przed imprezą.

Po zwycięstwach w czterech tegorocznych rajdach (Monte Carlo, Szwecja, Meksyk i Sardynia), z 28 wygranymi na koncie, Sébastien Ogier plasuje się w na trzecim miejscu w wśród triumfatorów rund Rajdowych Mistrzostw Świata. Przed nim znajdują się jedynie Marcus Grönholm (30 zwycięstw) oraz 9-krotny mistrz świata, Sébastien Loeb (78 wygranych).

Po zeszłorocznym dublecie w LOTOS 71. Rajdzie Polski, Volkswagen Motorsport jest zdecydowanym faworytem to powtórzenia tego sukcesu. Podczas zawodów Jari-Matti Latvala będzie świętował swój 150 start w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Dla 30-letniego Fina Rajd Polski do tej pory był bardzo pechowy. W 2009 roku Latvala po zderzeniu z barierą i uszkodzeniu zawieszenia odpadł z rajdu na ostatnim odcinku specjalnym, zaś w ubiegłym roku uplasował się dopiero na piątej pozycji.

Trzydzieści załóg zmierzy się w mistrzostwach WRC 2. W klasyfikacji czempionatu z trzypunktową przewagą nad Abdulazizem Al-Kuwari prowadzi Nasser Saleh Al-Attiyah, który wygrał dwa spośród trzech rajdów, w jakich wystartował. Z pewnością katarski kierowca stoczy zacięty bój o zwycięstwo z trzecim w klasyfikacji Jari Ketomą. W walce o czołowe lokaty powinni się również liczyć Stephane Lefebvre, Yazeed Al-Rajhi oraz Pontus Tidemand.

Norweski kierowca Christian Veiby (nie startuje w LOTOS 72. Rajdzie Polski) oraz Francuz Quentin Gilbert prowadzą ex aequo w klasyfikacji WRC 3. Po imprezie z bazą w Mikołajkach Gilbert (Citroën DS3 RST ) ma duże szanse na objęcie samotnego prowadzenia w punktacji JWRC.

Oczy polskich kibiców z pewnością będą skierowane na Roberta Kubicę (Ford Fiesta WRC), który wystartuje w Rajdzie Polski po raz trzeci. Były kierowca Formuły 1, który przyciągnie do Mikołajek tłumy kibiców, ma spore szanse na odniesienie zwycięstw na kilku odcinkach specjalnych.

Dla byłego Rajdowego Mistrza Europy Krzysztofa Hołowczyca będzie to 23 start w Rajdzie Polski. Tym razem olsztyński kierowca reprezentujący barwy Lotto Team usiądzie za kierownicą Forda Fiesty R5. Trzeci zawodnik tegorocznego Rajdu Dakar celowo zdecydował się na start samochodem klasy R5 ze względu na brak wystarczającego doświadczenia w jeździe autami WRC.

W kategorii WRC 2 polskich barw będą również bronić Jarosław Kołtun, Zbigniew Staniszewski, Hubert Ptaszek, Radosław Raczkowski oraz Maciej Oleksowicz. Ten ostatni jest jedynym zawodnikiem regularnie startującym Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, który zdecydował się na start w LOTOS 72. Rajdzie Polski

Dwanaście samochodów będzie rywalizować w Drive DMACK Fiesta Trophy. Po zwycięstwie w majowym Rajdzie Portugalii, w punktacji tej serii prowadzi fiński kierowca Max Vatanen. Syn mistrza świata z 1981 roku, Ariego Vatanena ma 10-puntkową przewagę nad norweskim kierowcą Mariusem Aasenem.

Czwartek 1 lipca będzie pracowitym dniem dla zawodników startujących w LOTOS 72. Rajdzie Polski. Po porannym odcinku testowym na zawodników czeka przedrajdowa konferencja prasowa, oficjalny start na rynku w Mikołajkach zaplanowany na godz. 16.00 oraz rywalizacja na superoesie Mikołajki, która rozpocznie się o godz. 19.00.

Zobacz wideo

ZOBACZ TAKŻE:

Volkswagen Polo R WRC | Test | Być jak Sebastien Ogier

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.