Porsche 919 Hybrid | Tę kierownicę zaprojektowali sami kierowcy

Obsługa radia, spryskiwacza przedniej szyby, podawanie napojów, tempomat - to tylko niektóre funkcje obsługiwane za pomocą kierownicy w wyścigowym Porsche 919 Hybrid

Porsche On Track | Auto 24 Ring | Granice wytrzymałości

Ustawienie kierunku jazdy to najprostsza z funkcji kierownicy Porsche 919 Hybrid. Kierowcy bolidów LMP1 w Długodystansowych Mistrzostwach Świata (WEC) mają w rękach prawdziwe komputery. Podczas jazdy obsługują łącznie 24 przyciski i pokrętła oraz 6 manetek znajdujących się z tyłu konsoli.

Kierownica kształtem przypomina prostokąt, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z bolidu. Inaczej wyżsi kierowcy, np. Mark Webber czy Brendon Hartley, mieliby problemy z szybkim zajęciem miejsca. Pośrodku znajduje się duży wyświetlacz, podający szereg przydatnych informacji, jak prędkość, aktualny bieg i tryb pracy układu napędowego czy stopień naładowania akumulatorów litowo-jonowych.

Do przełączania informacji wyświetlanych na ekranie służy pokrętło umieszczone w lewym górnym rogu kierownicy, a to umieszczone pod prawym kciukiem - do regulacji intensywności podświetlenia podczas jazdy nocą. Jego odpowiednik pod lewym kciukiem umożliwia sterowanie poziomem głośności radia. Czwarte pokrętło, w prawym górnym rogu, pozwala zmieniać interwał pracy wycieraczek przedniej szyby.

Rozmieszczenie przycisków i przełączników zostało opracowane we współpracy z kierowcami - tak, by obsługa poszczególnych funkcji była możliwie intuicyjna. Najczęściej używane instrumenty umieszczono u góry, w zasięgu kciuków. Niebieski przycisk w prawym górnym rogu służy do migania światłami w celu ostrzeżenia wolniej poruszających się pojazdów. Raz wciśnięty, powoduje trzykrotne mignięcie przednich lamp. Za dnia używa się go praktycznie nieustannie, kierowca musi mieć bowiem pewność, że jego sygnał został zauważony.

Rozpocznij swoją przygodę z Porsche

Czerwony przycisk na lewej rękojeści jest wciskany niemal równie często - dozuje energię elektryczną płynącą z akumulatorów, tzw. "boost" (pol. doładowanie). Kierowcy wykorzystują go np. podczas wyprzedzania. Muszą jednak rozsądnie obchodzić się z zapasem elektronów, ponieważ ilość energii przypadająca na każde okrążenie jest ściśle określona przepisami.

Porsche 911 S Martini Racing Edition | Powrót do Le Mans

Nieco w głębi, po lewej i po prawej stronie, zlokalizowano rzadziej używane przełączniki do sterowania kontrolą trakcji przednich i tylnych kół oraz regulacji rozkładu siły hamowania między osiami. Oznaczono je różnymi kolorami - żółtym, niebieskim oraz różowym. Umieszczone niżej przyciski z pomarańczowymi pierścieniami służą do obsługi systemu podawania napoju oraz przełączania skrzyni na bieg jałowy. Umieszczony niżej lewy czerwony guzik odpowiada za uruchamianie spryskiwacza przedniej szyby, a prawy za aktywację tempomatu, używanego podczas wjazdu do strefy serwisowej.

Zielonych przycisków sąsiadujących z centralnymi pokrętłami kierowca używa do sterowania komunikacją radiową oraz potwierdzania omówionej wcześniej z zespołem operacji zmiany ustawień. Ustawienia te wybiera się za właśnie pomocą pokręteł, ale głównie na prostych, ponieważ do ich obsługi niezbędne jest oderwanie dłoni od kierownicy.

Do dyspozycji są zdefiniowane wcześniej programy sterowania jednostką napędową, układem paliwowym, rozkładem siły hamowania, kontroli trakcji (sucha lub mokra nawierzchnia) oraz zakres wykorzystania napędu hybrydowego. Aby ułatwić sterowanie podczas jazdy nocą, kolorowe oznaczenia wokół poszczególnych instrumentów naniesiono fluorescencyjną farbą, fluoryzującą w świetle UV emitowanym przez lampę zamocowaną na kasku kierowcy.

Kierownicę 919 Hybrid wykonano z włókien węglowych, a miejsca chwytu pokryto antypoślizgową gumą. Mimo jej kompaktowych wymiarów prowadzenie nie wymaga przykładania szczególnej siły - bolid został wyposażony we wspomaganie układu kierowniczego. Podczas jazdy palce kierowcy trafiają na sześć umieszczonych z tyłu manetek. Środkowe służą do zmiany biegów (prawa załącza wyższe przełożenie, lewa redukuje), a te zlokalizowane niżej - do obsługi sprzęgła (obie mają jednakową funkcję, kierowca wybiera jedną z nich zależnie od tego, czy wjeżdża w prawy, czy w lewy zakręt). Lewa górna manetka aktywuje funkcję "boost", a prawa ręczną rekuperację energii, której działanie przypomina zaciągnięcie hamulca ręcznego i pozwala zasilać akumulatory energią elektryczną pozyskiwaną z energii kinetycznej.

ZOBACZ TAKŻE...

... co nowego w serii Porsche GT3 Cup CCCE

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.