Baja Poland 2014 | Zapowiedź: Polacy na swoim

W ostatni weekend sierpnia odbędzie się największa impreza w rajdach terenowych w naszym kraju Baja Poland. W tym roku rajd po raz pierwszy jest nie tylko rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych (samochody), ale także czwartą odsłoną rywalizacji w Pucharze Świata FIM w Rajdach Baja (motocykle)

Toyota Hilux Invincible | Małysz i Marton polecają

Szósta edycja Baja Poland, po raz trzeci o najwyższym statusie pucharu świata (w rajdach terenowych nie ma mistrzostw świata) już na stałe zadomowiła się w Szczecinie oraz Dobrej i Drawsku Pomorskim.

Tegoroczna rywalizacja zapowiada wielkie emocje. Największe szanse na Puchar Świata mają obecnie Władimir Wasiliew (MINI All4 Racing), który lideruje klasyfikacji oraz Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux Overdrive) zajmujący drugą pozycję. Katarczyk, znany m.in. z Rajdu Dakar, zdecydowanie pokonał Rosjanina w rozegranym w ubiegłym tygodniu Hungarian Baja, ale ma nadal do odrobienia spora stratę punktową.

Pojedynek z Al-Attiyah zapowiada Krzysztof Hołowczyc, który już trzykrotnie triumfował w Szczecinie, a przed rokiem tylko awaria techniczna samochodu nie pozwoliła mu stanąć na najwyższym stopniu podium. Na niespodziankę stać także Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora, których wielkie doświadczenie wyniesione między innymi ze startów w Dakarze pozwoliło w ubiegłym roku zająć w Szczecinie drugie miejsce. Do walki o najwyższe lokaty włączą się bez wątpienia Adam Małysz oraz robiący błyskawiczne postępy Martin Kaczmarski. Największy zaś doping kibiców ze Szczecina będzie z pewnością towarzyszył zawodnikom reprezentujący to miasto: Klaudii Podkalickiej i Sławomirowi Wasiakowi, mistrzowi Polski w sezonie 2008.

Faworytem wśród motocyklistów jest Kuba Przygoński, najlepszy polski kierowca w tej kategorii, a w rywalizacji quadów najwięcej będą mieli do powiedzenia także reprezentanci naszego kraju: Kamil Wiśniewski, Zbigniew Zych czy Arkadiusz Bernat.

Organizatorzy rajdu przygotowali dla zawodników trasę o długości blisko 800 kilometrów w tym pięć prób sportowych liczących 522 kilometry. Start rajdu nastąpi w piątek, 29 sierpnia o godzinie 17:30 sprzed nowej hali widowiskowo-sportowej Arena Szczecin przy ulicy Szafera. Tego samego dnia zostanie rozegrany pierwszy odcinek specjalny o długości 8 kilometrów. Jego start i meta znajdą się w kompleksie miasteczka rajdowego zlokalizowanego obok hali.

Drugiego dnia rajdu, w sobotę, 30 sierpnia na zawodników czekają dwie bardzo trudne próby sportowe, dwukrotnie przejeżdżany odcinek na Poligonie Drawskim o długości aż 192 kilometrów. Pomiędzy oesami samochody, motocykle i quady zjawią się w parku serwisowym zlokalizowanym w Drawsku Pomorskim.

Trzeci etap, w niedzielę, 31 sierpnia to także dwukrotnie przejeżdżana próba w gminie Dobra licząca 65 kilometrów. Meta Baja Poland oraz uroczyste zakończenie i uhonorowanie triumfatorów o godzinie 15:30 przed halą Arena Szczecin.

Baja Poland 2014 to nie tylko wielkie sportowe emocje, ale także liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów rajdu. W miasteczku rajdowym nie zabraknie strefy dla dzieci prowadzonej przez Stowarzyszenie Dołuje - Kościno, które zapewni naszym milusińskim liczne atrakcje, gdy ich tatusiowie będą zajęci podziwianiem rajdowych samochodów i motocykli. Obok tych ostatnich, w piątek o godzinie 15:00 pojawią się także wspaniałe "klasyki" sprzed lat, które uczestniczą w Rajdzie Pojazdów Zabytkowych Hamburg - Berlin.

Gdy w sobotę, 30 bm. zawodnicy rywalizujący w Baja Poland przeniosą się do Drawska Pomorskiego, w skate parku obok Areny Szczecin swoje zawody rozegrają deskorolkarze. Na terenie tzw. Military Zone (teren strzelnicy wojskowej) pojawią się z kolei zabytkowe pojazdy wojskowe oraz żołnierze w historycznych mundurach. Inna ze stref będzie związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a jej największą atrakcją stanie się zapewne symulator dachowania.

Od piątku w miasteczku rajdowym będzie można także podziwiać replikę dakarowego Stara 266, który w 1988 roku pokonał Saharę, dojechał do mety w stolicy Senegalu i dał jednocześnie impuls do coraz większego zainteresowania rajdami terenowymi w naszym kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

Krzysztof Hołowczyc | Wywiad | Świadomy swoich możliwości

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.