KLR | Red Bull Ring | Zapowiedź: Młody mistrz na starcie

Trzecia runda Wyścigowych Mistrzostw Polski Kia Picanto zawita na znany już zawodnikom tor Red Bull Ring w Austrii. To kolejny w tegorocznym kalendarzu - po holenderskim Zandvoort - obiekt na którym ścigała się Formuła 1, a teraz pojawią się kierowcy serii Kia Lotos Race.

KLR | Tor Zandvoort | Relacja: Młodość i doświadczenie wygrywają w Zandvoort

Po raz pierwszy w tym sezonie wyścigi Kia Picanto będą stanowić część zawodów FIA ETRC - europejskiego czempionatu wyścigów ciężarówek. Niewątpliwą atrakcją tej rundy będzie gościnny start w KLR wielokrotnego, kartingowego Mistrza Polski, uczestnika finałów mistrzostw świata i tegorocznego zwycięzcy WSK Champions Cup, Karola Basza. Będzie to jednocześnie jego debiut w wyścigach samochodowych, chociaż pewne doświadczenie z samochodem na torze już ma. Po raz pierwszy jednak weźmie udział w pełnym wyścigu i po raz pierwszy zasiądzie za kierownicą wyścigowego Kia Picanto.

Kierowcy KLR znów będą więc mieli okazję by skonfrontować swoje umiejętności z utytułowanym gościem. Dla przypomnienia, właśnie na Red Bull Ringu w ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii mistrzostw Kia Picanto, jeden z wyścigów został wygrany przez zaproszonego przez organizatorów kierowcę. Był nim Maciej Steinhof, niegdysiejszy zawodnik Kia Lotos Cup oraz pierwszy Polak który wygrał prestiżową serię ADAC VW Polo Cup w Niemczech w 2009 r.

23-letni Basz w tym sezonie startuje jako fabryczny kierowca zespołu Tony Kart (w tych barwach startowali m.in. Michael Schumacher, Jarno Trulli i Sebastian Vettel) i bierze udział m.in. w kartingowych Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata oraz rywalizacji WSK Master Series.

Karol Basz - "Można powiedzieć, że będzie to mój debiut w wyścigach samochodowych. Mam już na koncie parę testów i tym podobnych działań na torach, ale w pełnej rywalizacji, za kierownicą auta pojadę pierwszy raz. Bardzo się cieszę i dziękuję organizatorom Kia Lotos Race za zaproszenie na te zawody. Wiem, że spore grono zawodników trafiło do rywalizacji Picanto wprost z kartingu i zdaję sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo mocna. Nie stawiam przed sobą jakiegoś twardego celu, bo tak naprawdę dopiero na treningach przekonam się co będę mógł zrobić. Byłoby świetnie, gdybym załapał się do pierwszej dziesiątki. Oczywiście interesuje mnie jak najwyższa pozycja na mecie, jednak teraz mogę jedynie wróżyć co do swojego wyniku. Liczę na super zawody i fajną przygodę".

Drugim gościnnie startującym kierowcą w tej rundzie będzie dziennikarz tygodnika "Motor" Maciej Struk. On ma już za sobą start w nowym Picanto, ale był również regularnym uczestnikiem poprzedniej edycji mistrzostw - Kia Lotos Cup, gdzie ścigano się samochodami Kia Picanto pierwszej generacji. Będzie to jednak jego debiut na obiekcie w Spielbergu.

Tym razem uczestnicy serii, chociaż część z nich już miała okazję wystartować na styryjskim torze, będą musieli zmierzyć się ze zmienioną, znacznie krótszą i szybszą konfiguracją trasy (spowodowaną wymogami FIA ETRC), o długości zaledwie 2,3 km (standardowa pętla mierzy 4326 m). Kia Lotos Race regularnie odwiedza Red Bull Ring od swojego pierwszego sezonu w 2012 roku, ale dotychczas Picanto jeździły po pełnej pętli. Charakterystyczne dla obiektu, duże różnice poziomów wymagały od kierowców bardzo technicznej jazdy i umiejętnego "wykorzystywania prędkości" samochodów (maksymalne nachylenie podjazdu na tym torze to aż 12%, a zjazdu to 9,3%). Na krótkim torze zadanie może zostać odrobinę ułatwione, ale nadal kluczową rolę będą pełnić dobra pozycja startowa i umiejętne wykorzystanie możliwości niewielkiego Picanto.

Kwalifikacje do III rundy Kia Lotos Race odbędą się w trzech sesjach w sobotę 05.07.2014, zgodnie z regulaminem w pierwszej biorą udział wszyscy zawodnicy, w Q2 najszybsza "piętnastka" z Q1, a finałowa sesja decydująca o pole position przeznaczona jest dla najszybszych dziesięciu zawodników w Q2. Dwa 30-minutowe wyścigi główne rozegrane zostaną w niedzielę 06.07.2014. Dotychczasowym liderem mistrzostw jest Karol Lubas, który z dorobkiem 247 pkt. o 12 pkt. wyprzedza Piotra Parysa i o 18 pkt. Karola Urbaniaka. Podczas każdej z rund kierowca może zdobyć maksymalną liczbę 140 pkt.

Organizatorem Mistrzostw Polski Kia Picanto jest Kia Motors Polska wraz z Lotos Oil, a wsparcia udzielają BNP Paribas, Otomoto oraz PZU. Wszelkie informacje o serii dostępne są pod adresem www.kialotosrace.pl lub na profilu facebook Kia Lotos Race.

ZOBACZ TAKŻE:

F1 | Grand Prix Monaco | Grid Girls

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.