WTCC | Moscow Raceway | Zapowiedź: Po raz pierwszy w Rosji

Wyścigowe Mistrzostwa Świata Samochodów Turystycznych są pierwszą serią sportów motorowych organizowanych przez FIA mającą swą rundę w Rosji, a bieżący sezon - kolejnym, w którym weekend wyścigowy WTCC odbędzie się w Moskwie

WTCC | Salzburgring | Relacja: Muller i Lopez władcami ringu

Moscow Raceway, tor położony o ok. 80 km na zachód od stolicy Rosji, ma 3,931 km długości i łączy długie proste z krętymi partiami technicznymi.

"Jest tam kilka miejsc dających okazję do wyprzedzania, jednak w sumie tor ten ma charakter bliższy Hungaroringu niż Salzburgringu" - ocenia Sébastien Loeb. "Szybkie najazdy na tarki są nieliczne, więcej jest odcinków wolniejszych, bardziej krętych. My jednak od początku sezonu zdążyliśmy już przekonać się, że nasze Citroëny C-Elysée WTCC spisują się dobrze na torach wszystkich typów, wydaje się więc, że i w Moskwie będziemy konkurencyjni".

CZWARTY CITROËN C-ELYSÉE WTCC NA STARCIE Moskiewski wyścig stanie się dla zespołu Citroën Racing wydarzeniem pamiętnym, ponieważ po raz pierwszy wystawi on na start cztery samochody. Po intensywnych przygotowaniach w ciągu ostatniego miesiąca Ma Qing Hua spróbuje swych sił za kierownicą Citroëna C-Elysée WTCC z nr startowym 33.

"Niecierpliwie wyczekuję swojego powrotu na tory wyścigowe, w serii cechującej się napiętą, wyrównaną rywalizacją i bardzo profesjonalnym poziomem" - mówi kierowca z Chin.- "W ostatnich tygodniach spędziłem dużo czasu w ośrodku technicznym Citroëna w Wersalu. Dużym przeżyciem była dla mnie możliwość obejrzenia słynnych samochodów z Dakaru i z rajdów WRC, które odniosły tyle zwycięstw i zapewniły marce tyle tytułów mistrzowskich. Miałem też okazję poznać wszystkich członków zespołu, z którymi później długo pracowałem nad swoim przygotowaniem do jazdy samochodem C-Elysée WTCC. Przeszedłem serię testów tym autem, ale było to dawno, w zimie, dlatego cieszę się, że mogłem też odbyć niedawno jednodniowe próby w Hiszpanii. Myślę, że dzięki nim potrafię dokładniej określić odpowiadające mi ustawienia samochodu".

Trzy tygodnie temu Qing Hua obecny był podczas weekendu wyścigowego na torze Slovakiaring.

"Także to doświadczenie bardzo mi się przydało. Zespół Citroën Racing jest jak wielka rodzina, a ja pod koniec tego weekendu poczułem się jej członkiem. Poznałem styl i metody funkcjonowania zespołu, więc w Moskwie nie będę musiał poznawać ich od zera. Jestem gotów do czekającego mnie nowego wyzwania!"

W POGONI ZA PECHITO José-Mar~a López, od początku sezonu lider w klasyfikacji generalnej WTCC, w niemal każdym wyścigu dowodzi swojej regularności. Na swoim koncie zapisał już siedem miejsc na podium, w tym trzy zwycięstwa, na dziewięć rozegranych biegów. Argentyńczyk jest także jednym z tylko trzech kierowców, którzy plasowali się na podium w co najmniej jednym z biegów w każdej z dotychczasowych rund.

Yvan Muller również triumfował w trzech wyścigach, ale w trzech innych uczestniczył w wypadkach, które w kategoriach punktacji indywidualnej drogo go kosztowały. Przed rundą moskiewską Muller ma o 41 pkt mniej niż López. Z drugiej strony, dystans ten jest jak najbardziej do odrobienia, pod warunkiem, że francuskiego kierowcę przestanie prześladować pech.

"Na razie jest to bez wątpienia najtrudniejszy sezon w całej mojej karierze w WTCC" - mówi Muller.- "W latach od 2010 do 2013 nieukończony bieg zdarzał mi się najwyżej raz na cały sezon. Teraz w pierwszej części rozgrywek już dwukrotnie nie dotarłem do mety. Mam nadzieję, że na tym się skończy. W tym sporcie mistrzostwo zdobywa się dzięki regularności, gromadząc punkty przy każdej możliwej okazji".

Sébastien Loeb, ustępujący czterokrotnemu Mistrzowi Świata WTCC o 4 pkt, we wszystkich dziewięciu biegach docierał do mety w pierwszej dziesiątce. Czasami ujawniał się jego brak doświadczenia względem rywali, nie zmienia to jednak faktu, że Loeb rozpoczął sezon w nowej dla siebie dyscyplinie sportów motorowych w sposób rewelacyjny, znacznie przekraczający oczekiwania. Dzięki skuteczności swoich kierowców zespół Citroëna jest zdecydowanym liderem w klasyfikacji producentów, mając 143 punkty przewagi nad najbliższym zespołem konkurencji.

PROGRAM SZÓSTEJ RUNDY SEZONU W Moskwie, wyjątkowo i jedyny raz w tym sezonie, weekend wyścigowy rozpocznie się w dopiero w sobotę rano. Dwie sesje wolnych przejazdów zaplanowano na godziny 9:00 i 11:30, a początek kwalifikacji zaplanowany jest na godz. 14:30. W niedzielę dwa zasadnicze biegi odbędą się w krótkim odstępie - start do nich nastąpi, odpowiednio, o godz. 13:15 i 14:25.

Więcej o:
Copyright © Agora SA