Porsche Carrera Cup | Hungaroring | Relacja: Polskie święto pod Budapesztem

Trzecia tegoroczna runda Porsche Carrera Cup Deutschland okazała się bardzo szczęśliwa dla polskiego zespołu Förch Racing by Lukas Motorsport. Na legendarnym torze Hungaroring, gdzie od 1986 roku nieprzerwanie odbywają się Grand Prix Formuły 1, ekipa z Bielska-Białej odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w serii.

Porsche Carrera Cup | Hungaroringu | Zapowiedź: Wizyta na Węgrzech

W niedzielnym wyścigu triumfował wspierany przez program "Porsche Junior" amerykański kierowca Connor de Phillippi, który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji kierowców. Podczas sobotniej rywalizacji drugą z rzędu wygraną odniósł reprezentujący barwy zespołu Konrad Motorsport, Christian Engelhart.

Sesja treningowa

Wyścigowy weekend trzeciej rundy Porsche Carrera Cup Deutschland tradycyjnie rozpoczął się od trwającego godzinę wolnego treningu. Na tor Hungaroring wyjechało 36 kierowców, a najlepszy czas (1:49.130) dość niespodziewanie zanotował pochodzący ze Szwecji Ola Nilsson (Team Deutsche Post/Pole Promotion by Project 1). Świetny rezultat uzyskał reprezentant polskiej ekipy Förch Racing by Lukas Motorsport Robert Lukas, który stracił do Nilssona 0,696 s co dało mu 6. czas. Drugi z zawodników ekipy z Bielska-Białej, lider klasyfikacji Porsche Carrera Cup Deutschland Connor de Phillippi uplasował się 1.031 za Nilssonem co dało mu 16. czas. Na skutek pojawienia się na torze czerwonej flagi trzeci kierowca zespołu Förch Racing by Lukas Motorsport Christofer Berckhan Ramirez nie mógł dokończyć wolnego treningu i zakończył dzień z 28. wynikiem.

Kwalifikacje

Sesja kwalifikacyjna przed trzecią tegoroczną rundą Porsche Carrera Cup Deutschland rozpoczęła się w sobotni poranek 31 maja. Nad torem Hungaroring wisiały ciemne chmury, jednak nie było mowy o deszczu i zawodnicy używali opon przeznaczonych na suchą nawierzchnię. Zgodnie z przepisami, o ustawieniu na starcie do pierwszego wyścigu decydowały drugie najlepsze czasy z pierwszej części czasówki. W tym przypadku najlepszym rezultatem popisał się zwycięzca drugiego wyścigu z rundy na torze Oschersleben, Christian Engelhart (Konrad Motorsport). Zaledwie 0,099 s stracił do niego Michael Ammermüller jeżdżący pod szyldem austriackiego teamu QPOD Walter Lechner Racing, zaś na trzecim polu do sobotniej rywalizacji ustawił się Connor de Phillippi. Jego kolega z ekipy Förch Racing by Lukas Motorsport, Robert Lukas zajął 6. miejsce startowe. Trzeci zawodnik reprezentujący barwy zespołu z Bielska-Białej, Christofer Berckhan Ramirez zanotował najlepszy czas w tym sezonie ustawiając się do sobotniego wyścigu na 19. polu. Do drugiej części czasówki, której wyniki determinowały ustawienie na starcie do niedzielnego wyścigi tradycyjnie zakwalifikowało się 15 kierowców. Podobnie jak miesiąc wcześniej na niemieckim torze Hockenheim i tym razem świetną formą błysnął Connor de Phillippi, który kolejny raz w tym sezonie sięgnął po pole position. Drugi czas uzyskał Philipp Eng z ekipy Deutsche Post by Project 1, a trzeci Michael Ammermüller. Kolega Connora de Phillippi z zespołu z Bielska-Białej, Robert Lukas osiągnął w drugiej części sesji kwalifikacyjnej 7. czas, zaś Christofer Berckhan Ramirez do niedzielnego wyścigu ruszał z 20. pola. - Jestem zadowolony z przebiegu sesji kwalifikacyjnej. Oczywiście mogło być lepiej, ale i tak nie jest źle. Wynik osiągnięty przez Connora pokazuje, że nasz zespół pracuje na najwyższych obrotach i widać tego efekty. Samochód był perfekcyjnie przygotowany - powiedział po sesji kwalifikacyjnej Robert Lukas.

Wyścig 1

Piąty tegoroczny wyścig Porsche Carrera Cup Deutschland nie rozpoczął się planowo. Ze względu na uszkodzenia bariery ochronnej, które powstały po wypadku samochodu startującego w innej serii wyścigowej, sobotnia rywalizacja została przeniesiona na godz. 19.30. Christian Engelhart (Konrad Motorsport) pewnie wykorzystał start z pole position i prowadził od startu do mety. Tuż za nim uplasował się Michael Ammermüller z austriackiej ekipy QPOD Walter Lechner Racing. Miejsce na podium uzupełnił jeżdżący w barwach Förch Racing by Lukas Motorsport Connor de Phillippi. Na drugim okrążeniu doszło do kontaktu pomiędzy Pieterem Schothorstem (Mc Gregor powered by Attempto Racing) i zwycięzcą pierwszego tegorocznego wyścigu na torze Hockenheim Philippem Engiem (Team Deutsche Post by Project 1). Obaj zawodnicy byli zmuszeni zakończyć rywalizację. Za czołową trójką kolejne miejsca zajęli odpowiednio: Nicki Thiim (QPOD Walter Lechner Racing), Earl Bamber (Team 75 Bernhard), a szósta lokata należała do Roberta Lukasa. Trzeci z zawodników Förch Racing by Lukas Motorsport, Christofer Berckhan Ramirez zdołał wyprzedzić kilku rywali i ostatecznie zajął 15. pozycję w klasyfikacji generalnej co dało mu pierwszy w karierze punkt w Porsche Carrera Cup Deutschland. 21-letni kierowca był również najszybszy w kategorii "Rookie".- Jeśli chodzi o tempo, to z pewnością był to mój najgorszy wyścig w tym roku. Przez wszystkie 14 okrążeń w ogóle nie mogłem złapać odpowiedniego rytmu. Tak naprawdę nie wiem co było nie tak. Mimo to cieszę się, że dojechałem do mety utrzymując pozycję wywalczoną w sesji w kwalifikacyjnej - powiedział po sobotnim wyścigu Robert Lukas.

Wyścig 2

Drugi wyścig Porsche Carrera Cup Deutschland na torze Hungaroring rozpoczął się w niedzielny poranek 1 czerwca. Mimo zapowiadanych opadów deszczu, nad obiektem pod Budapesztem świeciło słońce i wszyscy zawodnicy używali opon przeznaczonych na suchą nawierzchnię. Z pole position startował Connor de Phillippi, którego marzeniem było odniesienie pierwszego zwycięstwa zarówno dla siebie, jak i dla swojego zespołu Förch Racing by Lukas Motorsport. Amerykanin zrealizował swój plan i prowadził od startu do mety. Tuż za nim bój o drugie miejsce stoczyli Philipp Eng i Nicki Thiim. Ostatecznie zwycięsko wyszedł z niego duński zawodnik, obecny mistrz serii Porsche Supercup. Za sprawą zwycięstwa Connora de Phillippi, w sześciu tegorocznych wyścigach triumfowało pięciu różnych zawodników. Tylko Christian Engelhart odniósł dwie wygrane. W drugim biegu na Hungaroringu niemiecki kierowca wziął jednak udział w kolizji na pierwszym zakręcie i musiał zjechać do alei serwisowej na zmianę koła. Ostatecznie metę osiągnął dopiero na 34. miejscu, dzięki czemu de Phillippi umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji kierowców. Ogromnego pecha miał Robert Lukas, który startował z 7. pola. Kierowca Förch Racing by Lukas Motorsport musiał omijać samochody, które zderzyły się na pierwszym zakręcie i spadł do drugiej dziesiątki. Następnie kierowca z Bielska-Białej rozbił swój samochód i po raz pierwszy w tym sezonie nie ukończył wyścigu. 14. pozycję zajął Christofer Berckhan Ramirez co dało mu kolejne dwa punkty. - Jesteśmy ogromnie szczęśliwi z osiągniętego wyniku. Connor dał nam historyczne zwycięstwo, dzięki któremu zrównaliśmy się w punktacji zespołowej z liderującą ekipą Konrad Motorsport. Oczywiście wielka szkoda, że do mety drugiego wyścigu nie dojechał Robert Lukas, ale cóż - taki jest ten sport. Myślami jesteśmy już na kolejnej rundzie Porsche Carrera Cup Deutschland, która pod koniec czerwca obędzie się na torze Norisring - podsumował weekend wyścigowy na Hungaroring Wiesław Lukas - szef zespołu Förch Racing by Lukas Motorsport.

Porsche Carrera Cup Deutschland - klasyfikacja po trzeciej rundzie na torze Hungaroring

1.      Connor de Phillippi                  89

2.     Christian Engelhart                  71

3.     Christopher Zoechling              66

4.     Nicki Thiim                                64

5.     Alex Riberas                             63

6.     Philipp Eng                               60

7.     Earl Bamber                             60

8.     Robert Lukas                           48

9.     Sven Müller                              41

10. Michael Ammermüller                 38

11. Robert Renauer                         36

12. Sean Johnston                          34

13. Jaap van Lagen                        25

14. Clemens Schmid                       23

15. Jeffrey Schmidt                         22

16. Jim Pla                                      17

17. Fabien Thuner                          16

18. Pieter Schothorst                     12

19. Ola Nilsson                              11

20. Marko Klein                              6

21. Lukas Schreier                         3

22. Christofer Berckhan                 3

23. Antti Buri                                  1

24. Michelle Gatting                       1

Kalendarz Porsche Carrera Cup Deutschland 2014

3-4 maja Hockenheimring Baden-Württemberg (D)

17-18 maja etropolis Motorsport Arena Oschersleben (D)

31 maja-1 czerwca Hungaroring Budapest (H)

28-29 czerwca Norisring (D)

2-3 sierpnia Red Bull Ring Spielberg (A)

16-17 sierpnia Nürburgring (D)

13-14 września Lausitzring (D)

20-21 września Sachsenring (D)

18-19 października Hockenheimring Baden-Württemberg (D)

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.