Odszedł Sir Jack Brabham

Trzykrotny mistrz wyścigów Formuły 1, Sir John Arthur "Jack" Brabham zmarł dzisiaj w ciszy swojego domu w Gold Coast na wschodzie Australii. Zwycięzca cyklu F1 w 1959, 1960 oraz wyjątkowo w 1966 roku jako kierowca własnego zespołu Brabham miał 88 lat

O śmierci jednego z najwybitniejszych australijskich kierowców poinformowała jego rodzina. Jack Brabham zadebiutował w Formule 1 w 1955 roku w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Pierwsze dwa tytuły zdobył za kierownicą bolidów angielskiego zespołu Cooper. Dwa lata po drugim tytule postanowił założyć własny zespół. Cztery lata później jako jedyny kierowca w historii F1 cieszył się z tytułu mistrzowskiego za kierownicą bolidu własnej produkcji. Był to Brabham BT19.

Ostatnim wyścigiem australijskiego mistrza F1 było Grand Prix RPA w 1970 roku. Miał wtedy 44 lata. Kolejne sukcesy w wyścigowym świecie przyniosły mu doskonałe występy kierowców jego zespołu, którym w pewnym momencie zarządzał m.in. Bernie Ecclestone. Zespół zakończył starty w 1992 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Ayrton Senna - mistrz absolutny

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.