WRC 2014 | Nowi kierowcy Citroëna

Citroën Racing ogłosił skład swojego zespołu na sezon 2014 Rajdowych Mistrzostw Świata. Fabryczne załogi Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team będą tworzyć: Kris Meeke i Paul Nagle oraz Mads Østberg i Jonas

Sebastien Loeb | Wspomnienia dziewięciokrotnego Mistrza Świata

Mając w dorobku osiem tytułów Rajdowych Mistrzów Świata zdobytych w latach 2003 - 2012, Citroën Racing kontynuuje zaangażowanie w mistrzostwa WRC z mającymi potencjał, nowymi załogami. Czy francuski zespół powalczy z Volkswagenem, który szturmem wszedł do świata WRC? Do rywalizacji wkracza także Hyundai. Nadchodzący sezon zapowiada się więc bardzo ciekawie.

Kris Meeke pojawił się w kręgu zainteresowań Citroën Racing jeszcze przed występami w C2 Super 1600, kiedy startował jako oficjalny kierowca marki w mistrzostwach Junior WRC. Pochodzący z Irlandii Północnej, Mistrz IRC z 2009 roku powrócił ostatnio do Mistrzostw Świata. Dzięki dwóm tegorocznym występom za kierownicą DS3 WRC mógł pokazać swój wyjątkowy potencjał. W 2014 roku okazjonalne starty zmienią się w pełny program, dzięki czemu będzie on pierwszym brytyjskim kierowcą z całym sezonem w WRC, od czasu kiedy kierowcą Citroëna był Colin McRae.

"To niezwykła okazja. Byłem blisko związany z Citroënem przez ostatnie kilka lat. Jestem wyjątkowym szczęściarzem, mogąc pracować z zespołem o tak wielkim doświadczeniu z tyloma zdobytymi tytułami." mówi Kris Meeke. "Wezmę udział w 10 rajdach zaliczanych do Mistrzostw Świata WRC. Myślę, że mam potencjał, ale wciąż potrzebuję zdobyć nieco doświadczenia, podczas jazdy z dociśniętymi pasami bezpieczeństwa. Citroën DS3 WRC to świetny samochód i mam zamiar wykorzystać wiedzę i doświadczenie zespołu, aby móc się poprawiać. Wiem, że muszę być cierpliwy w pierwszej połowie sezonu oraz dowiedzieć się więcej o rajdach, w których do tej pory nie startowałem".

26-letni Mads ?stberg ma na koncie udział w 65 rundach WRC oraz cztery tytuły Mistrza Norwegii. Siedem razy finiszował na podium i zapisał na swoje konto zwycięstwo w Rajdzie Portugalii 2012, dzięki czemu jego nazwisko znalazło się w grupie kierowców jeżdżących na światowym poziomie.

"Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, mogąc dołączyć do zespołu Citroën Racing" - wyjaśnia Norweg. "Pracowałem bardzo ciężko aby dostać posadę oficjalnego kierowcy. Po wielu latach obserwowania sukcesów odnoszonych przez Citroëna, teraz moje marzenia się spełniły i mogę być częścią tego teamu. Konkurencyjność jest jedną z najważniejszych rzeczy" - dodaje Mads. "I choć na razie nie znam dobrze ani zespołu ani samochodu to wiem, że warto poznać ludzi i Citroëna DS3 WRC. Oczywiście dołączam do Citroën Racing aby uzyskać kilka dobrych rezultatów oraz wygrywać jakieś rajdy. Zawsze pokazywałem, że mogę być szybki. Wiem też, że poziom w Rajdowych Mistrzostwach Świata jest wyjątkowo wysoki, ale ja właśnie chcę być tak konkurencyjny".

Podobnie jak w zeszłym roku, Khalid Al Qassimi weźmie udział w wybranych rajdach Mistrzostw Świata. Kierowca z Abu Dhabi wystartuje w Szwecji, Portugalii, Włoszech i Hiszpanii oraz weźmie udział w Rajdowych Mistrzostwach Bliskiego Wschodu.

"Skład naszego zespołu na sezon 2014 jest na miarę naszych ambicji" - podsumowuje Yves Matton, Dyrektor Generalny Citroën Racing. "Kris Meeke i Mads ?stberg mają za sobą bardzo różne drogi rozwoju swojej kariery, ale obaj znaleźli się w miejscu z którego mogą wjechać na najwyższy światowy poziom dla rajdowych kierowców. Po początkowej fazie uczenia się i poznawania siebie nawzajem, kolejnym naszym celem będzie pomaganie im w doskonaleniu umiejętności, tak aby mogli stać się prawdziwymi zwycięzcami".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.