Rajd Sardynii | Kościuszko jedzie po mistrzostwo

W najbliższy weekend Michał Kościuszko powalczy o mistrzostwo w stawce PWRC. Areną zmagań będą oesy Rajdu Sardynii, jako przedostatnia rundą Mistrzostw Świata w sezonie 2012

Załoga Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak zajmuje obecnie 2. miejsce w stawce PWRC. Podczas Rajdu Sardynii  Lotos Dynamic Rally Team powalczy o zwycięstwo z obecnym liderem klasyfikacji.

Oesy Sardynii są zróżnicowane i wymagające, poprowadzone w większości szybkimi i wąskimi drogami przebiegającymi częściowo po płaskim, częściowo po bardziej zróżnicowanym lesistym terenie, obfitującym w widowiskowe water splashe.

Trasy są trudne, momentami przecinają je kamienne osuwiska, na których koleiny tworzą się już po pierwszym przejeździe. Fragmenty prowadzące po bardziej miękkim podłożu mogą z kolei być zagrożeniem w czasie obfitych opadów deszczu. Podobnie, jak w przypadku większości rajdów szutrowych, tak i w Rajdzie Sardynii trudność załogom na suchej nawierzchni będą sprawiać też chmury pyłu unoszące się nad trasą po przejeździe samochodów.

Michał Kościuszko:

Ostatnio na Sardynii startowałem 4 lata temu, więc praktycznie jest to dla nas nowy rajd. Zmienne o tej porze roku warunki pogodowe na pewno nie będą nam ułatwiały zadania na krętych i wymagających trasach Rajdu Sardynii. To dla nas przedostatnia w tym sezonie okazja do powalczenia o zwycięstwo z prowadzącym w naszej stawce Benito Guerrą. Będziemy musieli jechać bardzo szybko i bardzo precyzyjnie, bo zaplanowana trasa nie pozostawia miejsca na jakikolwiek błąd. Mam nadzieję, że nasze auto wytrzyma trudy sardyńskich szutrów, a nam dopisze szczęście w walce o kolejne punkty na drodze do tytułu Mistrza Świata.

W trakcie Rajdu Sardynii zawodnicy przejadą 16 odcinków specjalnych na dystansie 306,04 km oesowych.

Po zapoznaniu i odcinku kwalifikacyjnym w regionie Gallura, w czwartek 18 października po południu załogi dwukrotnie przejadą usytuowany w pobliżu bazy rajdu w Olbii oes Terranova o długości 28,14 km.

Piątkowe przejazdy skoncentrują się wokół serwisu w Sassami, a rozpoczną oesem Monte Lerno. Liczący 29,68 km długości odcinek obejmuje spektakularny Micky`s Jump. Po nim zawodnicy pojadą odcinki Castelsardo i Tergu-Osilo. Ten ostatni po raz pierwszy znalazł się w kalendarzu WRC.

W sobotę zawodnicy pojadą trzy oesy poprowadzone przez tereny leśne: Monte Acuto, Coiluna i Monti di Ala. W niedzielę załogi przejadą dwa krótkie, bo liczące 8,24 km odcinki na terenach położonych na północny-zachód od bazy rajdu w Olbii.

Tradycyjna meta w Porto Cervo planowana jest o godz. 12:45 czasu lokalnego w niedzielę, 21 października. Z powodów finansowych niedzielne zmagania nie obejmą w tym roku 50-kilometrowego odcinka specjalnego Monte Olia-Terranova.

Rajd Włoch (Sardynii) w kalendarzu WRC pojawił się w roku 1973, stając się i pozostając do dziś jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu dzięki trudnym odcinkom gromadzącym rzesze fanów.

Do roku 2004 baza rajdu znajdowała się w San Remo na wybrzeżu Morza Śródziemnego, a etapy prowadziły wąskimi i trudnymi górskimi drogami Ligurii oraz szutrowymi trasami Toskanii. W roku 2004 rajd przeniesiono na Sardynię, a jego bazę do Olbii, portowego miasta położonego na północy wyspy.

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Dolnośląski | W Polanicy zakończy się sezon

Loeb już 9. raz Mistrzem Świata!

Rajd Francji | Oleksowicz bez punktów

Więcej o:
Copyright © Agora SA