Loeb już 9. raz Mistrzem Świata!

Meta Rajdu Francji to dla Sébastiena Loeba i Daniela Eleny przypieczętowanie 9. z rzędu tytułu Rajdowych Mistrzów Świata. To właśnie w Strasburgu załoga świętowała 8. wspólne zwycięstwo w tym sezonie i 75. w swojej karierze

Ostatni etap Rajdu Francji, choć znacznie krótszy od dwóch poprzednich, zapowiadał się jako pełen trudności. Całonocny deszcz padał jeszcze w godzinach rannych, wyjaśniając wszelkie wątpliwości co do doboru właściwego ogumienia. Fabryczny DS3 WRC zespołu Citroën Total World Rally Team opuścił  park serwisowy wyposażony w opony Michelin Pilot Sport o miękkiej mieszance.

Od pierwszych metrów odcinka specjalnego Vignoble de Cleebourg Sébastien Loeb skupiał się na ocenie mizernego limitu przyczepności. W tym samym czasie technicy Citroën Racing z oczami utkwionymi w ekranach pokazujących obraz z kamer zamontowanych w autach i transmisję ze śmigłowca, kilkakrotnie poczuli zimny dreszcz emocji, widząc, jak DS3 WRC z numerem startowym 1 szeroko wyjeżdża na pobocza trasy.

Co chwilę wpadaliśmy w aquaplaning. Na drodze stało coraz więcej wody, dlatego na ostatnich kilometrach wyraźnie zwolniłem dla bezpieczeństwa. W zasadzie, wygrana w tym rajdzie nie była mi niezbędna do zdobycia mistrzostwa  - komentował później Sébastien Loeb.

Po przegrupowaniu w Haguenau, miejscowości rodzinnej Sébastiena Loeba, dziesięciu pierwszych zawodników ruszało na trasy trzech ostatnich oesów rajdu w odwróconej kolejności. Drugi przejazd odcinka Vignoble de Cleebourg, już pod słonecznym niebem, ale na błotnistej nawierzchni, służył jako Power Stage.

Sébastien Loeb nie starał się o dodatkowe punkty, wiedząc, że o ile ustrzeże się błędów i dotrze do mety, nie będą mu one potrzebne do zdobycia tytułów mistrzowskich w klasyfikacji kierowców i zespołów.

W tej sytuacji aż do chwili przejechania linii mety w Haguenau umiejętnie gospodarował  wypracowaną wcześniej przewagą. Gdy wreszcie mógł zrzucić z siebie napięcie gromadzące się przez cały tydzień, przyszedł czas na wypowiedź.

Sébastien Loeb:

Znów to samo przeżycie! Czuję się tak samo, jak dwa lata temu, w roku 2010, gdy również zostałem Mistrzem Świata w swojej rodzinnej miejscowości. W tym roku emocje są jeszcze silniejsze, bo jest to z pewnością mój ostatni raz. Dziś postawiłem na jazdę bezpieczną, ale warunki pogodowe sprawiały, że pomimo to etap ten był bardzo trudny. Deszcz w końcu ustał, jednak na drodze leżało wyjątkowo dużo błota. Do zakończenia sezonu i oficjalnego ogłoszenia tytułów pozostały mi jeszcze dwa rajdy, ale dziś jestem szczęśliwy, że alzacka publiczność już teraz może przeżywać nasz triumf.

Do końca tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA 2012 pozostały dwa rajdy. Następna runda w kalendarzu odbędzie się w dniach 19-21 października 2012 na Sardynii we Włoszech.

Nieoficjalna klasyfikacja końcowa na mecie Rajdu Francji

1 Loeb / Elena Citroën DS3 WRC 3h32,53,0 2 Latvala / Anttila Ford Fiesta RS WRC +15,5 3 Hirvonen / Lehtinen Citroën DS3 WRC +44,1 4 Neuville / Gilsoul Citroën DS3 WRC +1:07,3 5 ?stberg / Andersson Ford Fiesta RS WRC +1:16,4 6 Tänak / Sikk Ford Fiesta RS WRC +2:27,9 7 Novikov / Minor Ford Fiesta RS WRC +5:51,6 8 Atkinson / Prévot Mini JCW WRC +6:42,4 9 Prokop / Hr?za Ford Fiesta RS WRC +8:46,8 10 Chardonnet / de la Haye Citroën DS3 WRC +8:59,7

Klasyfikacja kierowców po rundzie 11/13

1 S.Loeb 244 2 M.Hirvonen 173 3 J-M. Latvala 131 4 M.?stberg 125 5 P.Solberg 119 6 J.Nowikow 69 7 T.Neuville 52 8 M.Prokop 42 9 O. Tänak 37 10 S. Ogier 31

Klasyfikacja producentów po rundzie 11/13:

1 Citroën Total WRT 388 2 Ford WRT 259 3 M-Sport Ford WRT 137 4 Citroën Junior 72 5 Adapta WRT 71 6 Qatar World Rally Team 63 7 Mini WRC Team 26 8 Brazil WRT 20

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Francji | Oleksowicz bez punktów

Rajd Polski | Lappi najmłodszym zwycięzcą

Rajd Koszyc | Kajto trzeci raz mistrzem!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.