TMG Yaris R1A już na Rajdzie Niemiec!

TOYOTA Motorsport GmbH (TMG) będzie znów uczestniczyć w rajdach, wystawiając model TMG Yaris R1A. Pierwsza prezentacja samochodu odbędzie się podczas ADAC Rallye Deutschland w dniach 24-26 sierpnia

Celem przyświecającym twórcom TMG Yaris R1A było umożliwienie ścigania się początkującym zawodnikom za przystępną cenę. TMG przyjmuje już zamówienia na samochód, którego całkowita cena wraz z zestawem do modyfikacji  wynosi około 22 500 Euro.

Przepisy FIA dla kategorii R1A dopuszczają jedynie ograniczone modyfikacje standardowego, trzydrzwiowego Yarisa z silnikiem 1,33 l. Zestaw do modyfikacji dostarczany przez TMG obejmuje rajdowy układ wydechowy, krótsze przełożenia skrzyni biegów oraz regulowane, sportowe zawieszenie o zmiennym prześwicie.

Zestaw zawiera także dedykowaną klatkę bezpieczeństwa, osłony miski olejowej, zbiornika i przewodów paliwowych, system gaśniczy, rajdowe fotele i pasy, oraz awaryjny wyłącznik centralny.

TMG Yaris R1A ma szanse przed końcem roku stać się pierwszym na świecie samochodem, homologowanym przez FIA w kategorii R1A (do 1400 cm?). Upoważnia to do udziału w regionalnych, krajowych i międzynarodowych zawodach różnych stopni, aż po rajdowe mistrzostwa świata.

Po pomyślnym zakończeniu prób przeprowadzonych w rejonie Saary, TMG Yaris R1A czeka publiczny debiut w niemieckim rajdzie ADAC, stanowiącym dziewiątą rundę WRC. Pojedzie on jako "pojazd zerowy", jadąc z prędkością bliską maksymalnej, by zweryfikować warunki drogowe i zapowiedzieć rozpoczęcie każdego z etapów.

Samochód poprowadzi Isolde Holderied, która startowała w rajdowych mistrzostwach Niemiec jako kierowca fabryczny TMG. Towarzyszyć jej będzie Herbie Hossbach.

TMG Yaris R1A jest pierwszym elementem planów TMG, których celem jest dostarczanie prywatnym uczestnikom motoryzacyjnych imprez sportowych niedrogich samochodów o wysokich parametrach.

Yoshiaki Kinoshita, prezes TMG:

Powrót do rajdów, dyscypliny, w której kiedyś odnosiliśmy wspaniałe sukcesy, jest dla nas wielkim wydarzeniem. TMG Yaris R1A to coś zupełnie innego, niż nasze wcześniejsze projekty WRC - to przystępny cenowo, ekscytujący samochód, który umożliwia rzeszom nowych uczestników udział w wielkich imprezach rajdowych. Wielkie zainteresowanie tym samochodem świadczy o tym, że świat rajdowy ma apetyt na nową Toyotę. Sądzę, że to początek nowej dynastii TMG.

Isolde Holderied:

Jestem niezmiernie szczęśliwa, że znów zasiądę za kierownicą rajdowej Toyoty. Długo na to czekałam! TMG Yaris R1A to znakomity pomysł, bo znacznie ułatwia udział w rajdach nieprofesjonalnym zawodnikom, w szczególności młodych ludziom. Mam nadzieję, że demonstracja podczas niemieckiego rajdu ADAC otworzy przed tym samochodem wspaniałą przyszłość. Spodziewam się znakomitej zabawy.

Toyota Motorsport GmbH (TMG), od 1979 roku z siedzibą w Kolonii (RFN), uzyskał renomę dzięki  licznym sukcesom w World Rally Championship, uzyskując do roku 1999 cztery tytuły mistrzowskie dla kierowców i trzykrotnie zwyciężając wśród producentów.  TMG reprezentował również koncern TOYOTA w 24-godzinnych wyścigach w Le Mans (w latach 1998-1999) oraz w Formule 1 (2002-2009).

W obu tych zawodach reprezentanci TMG wielokrotnie zdobywali zarówno pole positions jak i miejsca na podium. W 1994 TMG powołała do działania firmę-córkę specjalizującą się w tuningu i przystosowywaniu samochodów dla celów sportowych.

Od roku 2009 TMG jest czołowym dostawcą zaawansowanych usług technicznych dla wielu gałęzi przemysłu, dysponującym najnowocześniejszym sprzętem i najnowszą wiedzą. TMG jest też pionierem  w zakresie budowy i rozwoju pojazdów z napędem elektrycznym  oraz - od sierpnia 2011 r. - posiadaczem rekordu toru Nürburgring Nordschleife dla pojazdów elektrycznych pod względem czasu pokonania 1 okrążenia.

W 2012 roku firma wróciła do sportu motorowego przyjmując patronat nad Toyota Racing Team startującym w FIA World Endurance Championship na samochodzie hybrydowym opracowanym i zbudowanym przez TMG.

ZOBACZ TAKŻE:

Kia Lotos Race | Najtrudniejszy egzamin przed uczestnikami

Rajd Rzeszowski | Kajetanowicz objechał Grzyba

Rajd Bosforu | Sołowow wiceliderem Mistrzostw Europy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.