75 zawodników pod Czarną Górą

Ruszają Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski w Siennej. Na dziś, w piątek 20 lipca 2012 w Stroniu Śląskim zaplanowano  badanie kontrolne. Ściganie w sobotę i w niedzielę. Na liście zgłoszeń do IX i X rundy wyścigów górskich, której organizatorem jest Automobilklub Ziemi Kłodzkiej, znalazło się 75 zawodników

Już dziś (piątek, 20 lipca) po godz. 12:00 w  Amfiteatrze w Stroniu Śląskim, na Ziemi Kłodzkiej, pojawią się pierwsi zawodnicy, którzy w ten weekend będą się ścigać na drodze z Siennej do Przełęczy Puchaczówka. Piątkowe popołudnie to dla zawodników czas na odbiór administracyjny i badanie kontrolne.

Rywalizacja na liczącej 2770 m asfaltowej trasie, fragmencie drogi wojewódzkiej nr 392, rozpocznie się w sobotę. Pierwszy podjazd treningowy IX rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, z pomiarem czasu, wystartuje o godz. 09:15, podjazdy wyścigowe natomiast o godz. 15:00.

W niedzielę, podczas X rundy zawodnicy na trasę wyruszą wcześniej, bo już o godz. 09:30 rozpocznie się trening. Pierwszy podjazd wyścigowy zaplanowano natomiast na godz. 12:15. Na okazjonalnym torze wyścigowym w Siennej, na którym różnica wysokości wynosi 206 m, kierowcy będą mieli do pokonania 10 zakrętów prawych i 12 lewych.

Do rywalizacji staje 75 zawodników. Wśród nich są liderzy tegorocznej klasyfikacji generalnej samochodów turystycznych Tomasz Nagórski (Subaru Impreza WRX), Mariusz Stec (Mitsubishi Lancer Evo 9) i Tomasz Mikołajczyk (Mitsubishi Lancer).

Oprócz ponad 400-konnych samochodów z klasy Open +2000, którymi ściga się czołówka, na trasie w Siennej pojawi się sporo aut w grupy historycznej, z Fiatami 126p na czele. Wśród perełek, które będą rywalizowały pod górę, zobaczymy m.in. Forda Coswortha Escorta, Porshe 928, Lotusa Exige.

Serdecznie zapraszam na wyścig górski do Siennej. W ciągu najbliższego weekendu będą Państwo mieli  okazję, aby poczuć wspaniały klimat i wyjątkową, kapitalną atmosferę rywalizacji w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski. Muszę przyznać, że na dzień dzisiejszy rajdy, niestety, pod tym względem przegrywają z wyścigami górskimi. Ponadto tylko "w górach", można podziwiać klasyczne auta lat 70-tych czy 80-tych, które, moim zdaniem, stwarzają  kibicom dużo więcej emocji, niż współczesne "komputerowe samochody"  - przekonuje Janusz Marnik, dyrektor IX i X rundy GSMP w Siennej. - I do tego, wszystko dzieje się w jednym miejscu, na jednej trasie. Bez pokonywania zbędnych kilometrów mamy możliwość zobaczenia zaciętej rywalizacji począwszy od "maluchów", po prawdziwe wyścigowe "potwory" - dodaje szef ścigania pod górę na Ziemi Kłodzkiej.

Zatem w najbliższy weekend pod Czarną Górą czeka nas wielki motoryzacyjny piknik, bo na jednym odcinku drogi z Siennej do Przełęczy Puchaczówka zawodnicy pojawiać się będą wielokrotnie.

Czy komuś uda się pobić rekord trasy w Siennej, ustanowiony przez Mariusza Steca w 2010 roku? To pytanie już od dawna zadają sobie pasjonaci wyścigów górskich. Kręty odcinek drogi o długości 2770 m wielokrotny Mistrz Polski pokonał w czasie 1:30,921.

Nad bezpieczeństwem IX i X rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski czuwało będzie około 250 osób, w tym 100 sędziów, ok. 16 policjantów, 40 strażaków, 10 ochroniarzy oraz 3 karetki pogotowia z załogami i ratownicy PZM z Limanowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Estonii | Nadbałtycki trening Polaków

Rajd Bosforu | Sołowow wiceliderem Mistrzostw Europy

Wybiorą najlepszego mechanika

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.