Ruta celuje w Dakar?

Orlen Team poinformował, że Szymon Ruta i Sebastian Rozwadowski wezmą udział w Italian Baja eliminacji Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. To oznacza, że zespół nie będzie już startował w pełnym cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Europy. Czyżby Szymon Ruta przygotowywał się do przyszłorocznego Rajdu Dakar?

Toyota Land Cruiser T2 zespołu Toyota Terratrek CompetitionToyota Land Cruiser T2 zespołu Toyota Terratrek Competition fot. Marcin Lewandowski Jeździliśmy Toyotą LC w specyfikacji T2

Start w Italian Baja będzie dla Szymona Ruty debiutem w rajdach terenowych. Dotychczas zawodnik Orlen Team ścigał się w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, a ostatnio w mistrzostwach Europy.

Z płaskiego w teren

Cross-country, z którym przygodę rozpoczyna Szymon Ruta to zupełnie inna forma ścigania niż rajdy "płaskie". Do tej pory kierowca z Radomia przemierzał relatywnie krótkie, szybkie partie odcinków specjalnych. Teraz, podczas Italian Baja czekają go dziesięciokilometrowy superoes oraz cztery próby po sto kilometrów każda. Długość trasy wraz z dojazdówkami wynosi 652,77 km.

Italian Baja to eliminacja Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Zawody odbędą się 16-18 marca 2012 we Włoszech, w okolicach miejscowości Pordenone. Na nie Szymon Ruta przesiądzie się z Peugeota 207 S2000, którym rywalizował w ostatnim czasie, do  Toyoty Land Crusier klasy T2, przygotowanej przez zespół Krzysztofa Hołowczyca. Wcześniej autem tym ścigał się Piotr Chodzeń - m.in. podczas 36. Baja Portalegre 2011.

Szymon Ruta:

Parę dni temu okazało się, że będziemy mieli okazję pojechać samochodem terenowym w rajdzie terenowym z cyklu baja. Nigdy dotąd nie ścigałem się taką rajdówką. Jeździłem jedynie odcinki testowe po zamarzniętym jeziorze. To auto zachowuje się zupełnie inaczej niż nasz Peugeot, którym do tej pory startowaliśmy w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Auto dostarczy nam Krzysiek Hołowczyc, a w trakcie rajdu jego serwis zadba o obsługę samochodu. Będzie to czteronapędowa Toyota Land Crusier klasy T2 - czyli samochód produkcyjny. Toyota jest wyposażona w trzylitrowy turbodoładowany silnik diesla, który ma duży moment obrotowy sięgający 500 Nm. Nie spodziewamy się zastraszających przyśpieszeń ani hamowań. Będziemy jechać jednak długie odcinki specjalne bez precyzyjnego opisu, do którego przyzwyczailiśmy się w rajdach konwencjonalnych. Będziemy przedzierać się przez żwir, piach i błoto i wiemy, że to auto pójdzie pełnym gazem na nierównych partiach, niejednokrotnie tracąc przyczepność z podłożem. To właśnie na ten rodzaj adrenaliny i emocji nastawiamy się podczas startu.

Przymiarka do Dakaru 2013?

Po informacji o przesiadce Szymona Ruty do czteronapędowej Toyoty Land Crusier pojawiły się spekulacje, że zawodnik rozpoczyna tym samym przygotowania do udziału w przyszłorocznym Rajdzie Dakar. W tym roku Ruta spędził blisko tydzień na najtrudniejszym rajdzie świata, goszcząc w Orlen Teamie i przyglądając się z bliska rywalizacji kolegów oraz pracy zespołu.

Chyba marzeniem każdego kierowcy, również moim, jest przejechanie Rajdu Dakar. Jeśli miałbym to zrobić musiałbym podjąć wyzwanie sportowe na najwyższym poziomie. Ten rajd robi niesamowite wrażenie. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne i wyzwanie dla kierowców. Rajdowcy przemierzają długie odcinki specjalne w ekstremalnych warunkach, podczas których wymagana jest wielogodzinna koncentracja. Jestem pełen podziwu dla mich kolegów z Orlen Team i kibicuję im do ostatniego kilometra - mówił na początku stycznia Szymon Ruta.

Maciej Szczepaniak z biura prasowego Orlen Team niechętnie komentuje ewentualny udział Szymona Ruty w Dakarze 2013. Jak powiedział nam, jest jeszcze zbyt wcześnie, aby określić skład zespołu na przyszłoroczny rajd. Zatem wszystko zdarzyć się może.

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Oleksowicz zapunktował w SWRC

Rajd 100 Acre Wood | Hołek i Wiślak podbijają USA

Rajd Dakar 2012 | Małysz zapowiada start w następnym Dakarze!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.