Aava i Górski poprowadzą Chuchałę

Do zmagań w RSMP 2012 Lotos - Subaru Poland Rally Team przystępuje z małymi zmianami. Funkcję managera sportowego oraz trenera Wojtka Chuchały obejmie Urmo Aava, dwukrotny wicemistrz świata w Junior WRC. Bronią załogi będzie Subaru Imprezie STI z Tommi Mäkinen Racing

Sezon 2011 był dla LOTOS - Subaru Poland Rally Team rokiem wielkich zmian. Nowym kierowcą Zespołu, który czterokrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej, został Wojtek Chuchała. 22-letni kierowca stworzył załogę L-SPRT z Kamilem Hellerem.

Efektem debiutanckiego sezonu były trzy tytuły, wywalczone przez młodych zawodników. Wojtek Chuchała i Kamil Heller zdobyli mistrzostwo w grupie N w polskim i słowackim czempionacie, a także w Trofeum Strefy Europy Centralnej FIA.

Wojtek Chuchała w Pirelli Star Driver

Kierowca Lotos - Subaru Poland Rally Team, który podczas ubiegłorocznego debiutu w RSMP obchodził 22 urodziny, rozpoczął swoją przygodę z rajdami samochodowymi w 2008 roku. Z początku traktował je jako kolejną, po snowboardzie, sportową pasję.

Szybko okazała się ona czymś więcej, co potwierdziły miejsca na podium rund Rajdowego Pucharu Polski 2009. W kolejnym sezonie Wojtek Chuchała od początku walczył o najwyższe lokaty w RPP, a trzy zwycięstwa i łącznie siedem miejsc na podium pozwoliły mu wygrać Rajdowy Puchar Polski 2010.

Popularny Siemanko został wybrany przez PZM na reprezentanta Polski w programie Pirelli Star Driver. Podczas kwalifikacji, odbywających się na Rajdzie Barum, pokazał się z bardzo dobrej strony, jednak ostatecznie nie zyskał uznania sędziów.

Lecz to właśnie udany występ w czeskiej rundzie IRC był jednym z głównych czynników, które przesądziły o angażu Wojtka Chuchały przez Lotos - Subaru Poland Rally Team. W debiutanckim sezonie w RSMP młody kierowca również zaprezentował się doskonale, w kończącym zmagania Rally Kosice plasując się na podium i finiszując z trzema tytułami mistrzowskimi na koncie.

Kamil Heller znalazł język

Urodzony 24 maja 1988 roku w Cieszynie. Inżynier Transportu o specjalności Eksploatacja Pojazdów Samochodowych, który w chwilach wolnych od startów w zawodach chętnie wsiada na rower górski.

Jako pilot, najbardziej cieszy się z możliwości stałego rozwoju. Pierwszą styczność z rajdami zaliczył w 2005 roku, jednak prawdziwym przełomem był sezon 2011, w którym stworzył załogę Lotos - Subaru Poland Rally Team wraz z Wojtkiem Chuchałą. Szybko znalazł wspólny język z nowym kierowcą, kończąc sezon z naręczem pucharów i trzema tytułami mistrzowskimi.

Poprowadzą ich Aava i Górski

Zespół  tworzy sztab ludzi, którzy pracują na wspólny sukces pod wodzą  Andrzeja Górskiego, który wcześniej przez lata pracował m.in. dla Leszka Kuzaja . Funkcję managera sportowego oraz trenera Wojtka Chuchały sprawuje Estończyk Urmo Aava, a za logistykę odpowiada Piotr Gradoń. Zespół mechaników tworzą Robert Bólad, Artur Czekaj, Michał Janiak i Dawid Pitek, wspierani przez inżyniera Tommi Mäkinen Racing - Mikko Ruoho. Funkcję rzecznika prasowego LOTOS - Subaru Poland Rally Team pełni Mateusz Senko.

Stawiają na Tommiego

Bronią LOTOS - Subaru Poland Rally Team jest Subaru Impreza TMR 10, zbudowana przez Tommi Mäkinen Racing. Zgodnie z filozofią japońskiej marki, również rajdowe STI posiada stały napęd na cztery koła oraz 2-litrowy, turbodoładowany silnik w układzie bokser.

Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym uzyskano moc przeszło 300 koni mechanicznych i moment obrotowy, wynoszący 570 niutonometrów. Sprawdzona w ekstremalnych warunkach konstrukcja oraz ciągły rozwój sprawiły, iż rajdówka spod znaku Plejad od lat należy do ścisłej czołówki grupy N, co udowodniła również na odcinkach specjalnych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Wcześniej Kuzaj i Kajto

Wiele kart w historii zespołu Subaru zapisał Leszek Kuzaj, który za kierownicą N-grupowej Imprezy trzykrotnie sięgał po mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej, dając SPRT również trzy tytuły w klasyfikacji zespołów sponsorskich i marek.

W końcówce sezonu 2008 barw Subaru Poland Rally Team bronił Szwed Patrik Flodin, a przez dwa kolejne lata kierowcą Zespołu był Kajetan Kajetanowicz. Szczególnie sezon 2010 w jego wykonaniu dał SPRT powody do satysfakcji, bowiem zakończył się zdobyciem mistrzostwa Polski w klasyfikacji generalnej.

W roku 2011 reprezentantami LOTOS - Subaru Poland Rally Team zostali Wojtek Chuchała i Kamil Heller, którzy powiększyli pulę sukcesów o kolejne trzy tytuły w grupie N.

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Lotos | Kuchar królem na prologu. Wyniki anulowane

RSMP | Peugeot stawia na Grzyba

Kajetanowicz i Kościuszko walczą o mistrzowskie tytuły

Więcej o:
Copyright © Agora SA