Rajd Monte Carlo| Fiat i Mini sięgają do korzeni

Wielkie koncerny motoryzacyjne chętnie sięgają do swoich korzeni oraz sukcesów w sportach motorowych sprzed lat. BMW Polska oraz Fiat Auto Poland wspierają załogi startujące w rajdzie XV Rallye Monte-Carlo Historique. Teamy już ruszyły z Warszawy i zmierzają do stolicy Monako

Załogi startujące z Warszawy są już w drodze do Monte Carlo. Dziś przejadą między innymi przez Wrocław. Podobnie jak ubiegłym w roku, przed DH Auchan w Parku Handlowym Bielany przygotowano punkt tankowania oraz krótki odpoczynek dla zawodników.

Innocenti z Turynu

Słynne Mini, marka należąca dziś do BMW, była w latach sześćdziesiątych trudna do pokonania na rajdowych trasach, a o sukcesach Paddy Hopkirka, Timo Makinena i Rauno Aaltonena za kierownicą tych niepozornych samochodów było bardzo głośno w latach sześćdziesiatych ubiegłego stulecia.

Dzięki temu na liście startowej w Turynie znalazło się 6 Innocenti Mini Cooper, a jednego z nich poprowadzi duet polskich dziennikarzy: Wojciech Garbarz i Julian Obrocki

Polskie Fiaty z Warszawy

Fiat również zapisał wiele pięknych kart w historii Rajdu Monte Carlo, chociażby triumf Waltera Rohrla w 1980 roku za kierownicą Fiata 131 Abarth.

Polscy kierowcy wielokrotnie korzystali z kolei z produkowanego nad Wisłą Fiata 125p, a w tegorocznej edycji RMCH aż 6 załóg startuje tym modelem samochodu. Cztery z nich jadą w barwach Fiat Auto Poland Rally Team. Animatorem i duszą tego zespołu jest Włodzimierz Cierliński, który sam zasiadł  za kierownicą jednego z Fiatów.

- Po raz trzeci startuję w RMCH. To dla mnie zawsze wielkie emocje, a także sportowe święto. W tym roku dzięki pomocy Fiat Auto Poland stworzyliśmy wraz z kolegami zespół nawiązujący do pięknych tradycji. Obserwujemy duże zainteresowanie historycznymi samochodami sportowym i często uczestniczymy w różnego rodzaju imprezach przypominajacych motoryzację sprzed lat. Za nami prezentacja naszego teamu w salonie AMICAR we Wrocławiu, a z kibicami naszego rodzinnego miasta spotkamy się jeszcze podczas samego rajdu. Później już tylko prawie tydzień walki z rywalami oraz narastającym zmęczeniem i upragniona meta w Monte Carlo. Zrobimy wszystko, aby znaleźć się tam w komplecie - mówi  Włodzimierz Cierliński.

Zespół Fiat Auto Poland reprezentują również Stanisław i Andrzej Postawka, Robert Burchard i Grzegorz Gac, a także Andrzej Duszyński i Błażej Mosiołek.

Piotr Bany i Marcin Wydra zazwyczaj są rywalami w Wyścigowych Mistrzostwach Polski, ale tym razem tworzą  jedną załogę. Piotr Bany znany bardziej ze startów za kierownicą Alfy Romeo 156 tym razem prowadzi zwinną i lekką Zastawę 1100p.

Jedynym zawodnikiem w polskim gronie, który startował wcześniej w klasycznym Monte Carlo jest Grzegorz Gac, koordynator startu w Warszawie ze strony Polskiego Związku Motorowego. W 1994 roku, wraz z Mariuszem Ficoniem, w skazanym na porażkę Fiacie Cinquecento wywalczył 91 miejsce wśród 184 załóg.

Polskie załogi startujące w XV Rallye Monte-Carlo Historique:

105 Jerzy Walentowicz / Wojciech Walentowicz PL/PL Alfa-Romeo 2000 GTV (1972) 107 Robert Burchard / Grzegorz Gac PL/PL Polski Fiat 125p (1979) 110 Piotr Bany / Marcin Wydra PL/PL Zastawa 1100p (1979) 115 Adam Polak / Krzysztof Polak PL/PL Polski Fiat 125p (1978) 117 Tomasz Jaskłowski / Karol Jaskłowski PL/PL Polski Fiat 125p (1972) 125 Stanisław Postawka / Andrzej Postawka PL/PL Polski Fiat 125p (1976) 156 Andrzej Duszyński / Błażej Mosiołek PL/PL Polski Fiat 125p (1973) 159 Włodzimierz Cierliński / Jacek Miller PL/PL Polski Fiat 125p (1977) 250 Wojciech Garbarz / Julian Obrocki PL/PL Innocenti Mini Cooper (1972)

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Monte Carlo | Kto startuje z Warszawy?

Rajd Monte Carlo | Pierwszy mistrz świata starterem w Warszawie

Rajd Monte Carlo | Polskie Porsche w Turynie

Rajd Monte Carlo | Loeb chciał zwyciężyć dla kibiców

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.