Rajd Monte Carlo | Pierwszy mistrz świata starterem w Warszawie

Bjorn Waldegard, pierwszy w historii mistrz świata w rajdach samochodowych będzie gościem specjalnym i starterem honorowym, podczas inauguracji XV Rallye Monte-Carlo Historique w Warszawie. Słynny Szwed, który tytuł mistrzowski wywalczył w sezonie 1979, swoje pierwsze zwycięstwo w rajdzie Monte Carlo odniósł dziesięć lat wcześniej startując właśnie z naszej stolicy!

Bjorn Waldegard wywalczył tytuł mistrzowski w pierwszym sezonie, w którym wprowadzono klasyfikację indywidualną. Wcześniej, od 1973 roku tytuły mistrzowskie przyznawano tylko wśród producentów. Liczący sobie 68 lat Waldegard wygrał w swojej karierze między innymi 16 rajdów zaliczanych do mistrzostw świata, w tym aż czterokrotnie słynne Safari.

Jeszcze w listopadzie 2011, po przejechaniu ponad 4 tysięcy kilometrów triumfował z kolei w "historycznej" odmianie Safari ze startem i metą w Mombasie, w Kenii. Było to jego drugie (pierwsze w 2007 roku) zwycięstwo w tej imprezie.

- To wielki zaszczyt gościć na starcie w Warszawie takiego mistrza jak Bjorn Waldegard. To wspaniale, że po tylu latach znów zawita do naszej stolicy. W czasach , gdy Rajd Monte Carlo rozpoczynał się od zlotu gwiaździstego, nasz klub aż dwudziestokrotnie organizował jego start w Warszawie w latach 1959 - 1979. Cieszy nas bardzo ten powrót do pięknej tradycji i możliwość pokazania kibicom wspaniałych samochodów mających kilkudziesięcioletni rodowód. W tym roku start w Warszawie będzie stał pod znakiem Polskiego Fiata 125p, z którym wiąże się kawał historii naszych sportów motorowych. W naszym klubie także dostrzegliśmy wzrost zainteresowania rajdami samochodów historycznych i grudniowa Barbórka nie przez przypadek została wzbogacona o klasę legend. Była okazja do spotkania nie tylko z rajdówkami sprzed lat, ale również z kierowcami, którzy sięgali w tych samochodach po zwycięstwa. Podobnie będzie w niedzielę, 29 stycznia w w Warszawie. Jak zawsze uroczystość uświetnią obecni, ale także byli mistrzowie, a wśród nich legenda światowych oesów, Bjorn Waldegard - powiedział Romuald Chałas, prezes Automobilklubu Polski.

Start XV Rallye Monte-Carlo Historique w Warszawie, w niedzielę 29 stycznia 2012. Ceremonia na Placu Teatralnym rozpocznie się o godzinie 13:00, a pierwsza załoga wyruszy zgodnie z harmonogramem o godzinie 13:19.

W drodze do Monte Carlo załogi będą przejeżdżały między innymi przez Wrocław. Podobnie, jak w roku ubiegłym, zawodnicy będa tam mieli punkt tankowania wraz z krótkim odpoczynkiem na parkingu przed DH Auchan w Parku Handlowym Bielany. Rajdowe teamy stolicy Dolnego Śląska powinny pojawić się między godz. 18:00 a 21:00.

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Monte Carlo | Polskie Porsche w Turynie

Rajd Monte Carlo | Loeb chciał zwyciężyć dla kibiców

Jak Škoda podbijała Monte Carlo?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.