Rajd Barbórka | Co, gdzie, kiedy?

Sobota w Warszawie upłynie pod znakiem wielkich rajdowych emocji. Wszystko za sprawą kultowych zawodów z prestiżową Karową na trasie. Mowa oczywiście o Ogólnopolskim Kryterium Asów, czyli 49. Rajdzie Barbórka. Specjalnie na ten jeden w roku dzień, zbroją się najszybsi kierowcy z wielu dyscyplin motorsportu. Barbórka to także jedna z nielicznych okazji, aby w Polsce podziwiać auta klasy WRC

Barbórka to coroczne święto sportów motorowych i szczególny rajd, określany przez zawodników mianem magicznego. Historia Ogólnopolskiego Kryterium Asów sięga 1972 roku. W tym czasie zyskało ono markę i prestiż, jakich nie powstydziłyby się dużo bardziej wymagające i dłuższe zawody.

Najszybsi w wurcach

Wśród zawodników nie zabraknie najszybszych kierowców w kraju, z mistrzowskimi tytułami na koncie. Najbardziej ambitni, mający apetyt na zwycięstwo  wyjadą na trasę, najcięższym i najlepszym rajdowym sprzętem.

Pięciokrotny zwycięzca Barbórki, Tomasz Kuchar specjalnie na ten jeden dzień ściąga  Peugeota 307 WRC. Ponownie wystąpi w barwach Peugeot Sport Polska Rally Team.

Kuchar był najszybszy w 2003, 2007 i 2008 roku. Następnie w 2009 za kierownicą Peugeot 307 WRC wyrównał rekord czterech zwycięstw, należący wspólnie do Mariana Bublewicza i Pawła Przybylskiego. Wygrywając również w rok temu, także za kierownicą Peugeota 307 WRC, został  rekordzistą.

W samochodach klasy WRC pojawią się również Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Mini Cooper WRC), Jacek Ptaszek (Skoda Fabia WRC), Stefan Karnabal i Szymon Gospodarczyk (Mitsubishi Lancer Evo WRC), Maciej Rzeźniki Przemysław Mazur (Citroen Xsara WRC), Mariusz Stec i Marcin Cichocki (Mitsubishi Lancer WRC) oraz Tomasz Czopik i Przemek Zawada (Peugeot 206 WRC).

Zobacz pełną listę zgłoszeń do 49. Rajdu Barbórka

Start już o 7:30

Samochody WRC na  w sercu Warszawy zaryczą  już o godz. 7:30. 49. Rajd Barbórka, czyli Ogólnopolskie Kryterium Asów rozpocznie się odcinkiem specjalnym na torze FSO.

Na liście zgłoszeń go sobotniej imprezy widnieje aż 112 pozycji. Blisko 30 załóg stanie do rywalizacji w tzw. Barbórce Legend, w ramach której zobaczymy wiele niezapomnianych rajdówek, które przed laty dominowały na oesach.

Zobacz dojazd i trasę 49. Rajdu Barbórka

Harmonogram Rajdu Barbórka 2011:

sobota, 3 grudnia 2011

OS-1 Tor FSO 7,12 km w godz. 7:30-11:30

OS-2 Tor Służewiec 7,92 km w godz. 8:30-12:30

Serwis Bemowo w godz. 9:30-13:30

OS-3 Bemowo 3,74km w godz 10:00-14:00

OS-4 Karowa 2,10 km w godz. 16:00-20:00

Oesy biletowane

Wszystkie odcinki specjalne 49. Rajdu Barbórka będą biletowane. W jednorazowe bilety  będzie można zaopatrzyć się przy wejściu na oesy. Karnety kibica kosztują od 49 zł od 249 zł.

Przez cały dzień będzie można je kupić w Punkcie Informacji Kibica w namiocie przed głównym wejściem na OS Bemowo (ul. Powstańców Śląskich 127). W godz. 14-20 PIK-i uruchomione będą przy wejściach na OS Karowa m.in. od ul. Furmańskiej i ul. Browarnej. W jednorazowe bilety wstępu będzie można zaopatrzyć się przy wejściu an wszystkie oesy.

Jak wygląda Karowa?

Największe sławy ze świata rajdów, wyścigów i rallycrossu, ku uciesze dziesiątek tysięcy kibiców rywalizowały będą tylko 4 odcinkach specjalnych. Z czego pierwsze 3, czyli tor FSO, tor Służewiec i Bemowo, będą właściwie walką po awans do kultowej Karowej.

Tam, o godzinie 16.00 rozpoczną się przejazdy pokazowe, a od 17.30 transmitowana na żywo walka o zwycięstwo w rajdzie oraz w Kryterium Asów ulicy Karowej.

Całkowita długość rajdu wyniesie 78,74 km, z czego niespełna 21 km stanowić będą odcinki specjalne.

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE

Rajd Barbórka | Ruta liczy na śliskie

Rajd Barbórka | Kajetanowicz ładuje akumulatory

Rajd Barbórka | Wurce zaryczą na Karowej

Rajd Dakar 2012 | Małysz nie jedzie po zwycięstwo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.