Baja Poland | Hołowczyc: mam dość spore ambicje sportowe

Samochodowa załoga Orlen Team Krzysztof Hołowczyc/Jean-Marc Fortin wystartuje w Baja Poland (8-10 września) największej i najbardziej prestiżowej krajowej imprezie cross-country. Baja Poland jest rundą kandydacką Pucharu Świata w Rajdach Terenowych FIA (FIA Cup for Cross-Country Bajas)

Krzysztof Hołowczyc jest zwycięzcą zeszłorocznej edycji Pucharu Świata w Rajdach Cross-Country Baja FIA i jednocześnie pierwszym Polakiem, który triumfował w tej serii.

W rajdzie Baja Poland załoga Orlen Team weźmie udział po raz trzeci. W zeszłym roku odcinki specjalne zlokalizowane w okolicach Szczecina należały do Hołowczyca, który wygrał pewnie wypracowując ponad 30 minut przewagi nad kolejną załogą.

Rajd otrzymał wysokie noty zarówno ze strony startujących kierowców, jak również międzynarodowej federacji sportu samochodowego FIA, dzięki czemu w tym roku Baja Poland została wpisana jako runda kandydacka Pucharu Świata. Jeżeli w tym roku rajd uzyska również pozytywną notę wówczas za rok Polska będzie gospodarzem eliminacji Pucharu Świata.

Swój udział w zbliżającym się rajdzie potwierdził dziewięciokrotny zwycięzca rajdu Dakar - Stephane Peterhansel. Krzysztof Hołowczyc zdaje sobie sprawę, że start Francuza w imprezie utrudni mu znacznie drogę po zwycięstwo na rodzimej ziemi. Hołkowi jednak udało się już w tym roku udowodnić, że może być szybszy od Stephana zwyciężając w Silk Way Rally, drugim najtrudniejszym rajdzie terenowym świata rozgrywanym na bezdrożach Rosji.

Krzysztof Hołowczyc:

- Już po raz trzeci startuję w Baja Poland. Impreza robi postęp geometryczny jeśli chodzi o swoją jakość. W kalendarzu na 2012 rajd ten jest już wpisany jako eliminacja Pucharu Świata. Wydaje mi się więc, że organizatorzy zrobią wszystko żeby ta impreza stała na światowym poziomie. Będzie to niewątpliwie duże wyzwanie. Cieszę się, że mogę w nim wziąć udział i czuje się poniekąd współodpowiedzialny za jakość tego wydarzenia.  Nie ukrywam, że mam dość spore ambicje sportowe w związku z moim startem. Chcę oczywiście walczyć o zwycięstwo. Nie będzie łatwo, bo swój udział potwierdził Stephane Peterhansel jak również wielu znakomitych kierowców z czołówki cross-country. Sam jestem bardzo ciekawy tej rywalizacji. Pojedziemy w inne niż do tej pory regiony, będzie to dla nas całkowicie nowe doświadczenie.

Rajd rozegrany zostanie w formule trzydniowej na terenie Szczecina, gmin Dobra oraz Drawsko Pomorskie. W piątek o godzinie 17.30 spod Urzędu Miasta w Szczecinie ruszy prolog.

W sobotę i niedzielę zawodnicy rywalizować będą na 8 odcinkach specjalnych o łącznej długości 408 kilometrów (całkowita długość trasy to 713,40 km). Rajdowi towarzyszy impreza wspierająca - targi Motoshow Szczecin z mnóstwem atrakcji dla kibiców i możliwością bieżącego podglądu trasy rywalizacji.

źródło: Orlen Team

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Silk Way Rally | Krzysztof Hołowczyc zwycięzcą

Rajd Dolnośląski | Jednak Bouffier!

Rajd Dolnośląski | Szybsza pomoc, dzięki organizatorom

Rajd Dolnośląski | Kajetanowicz prowadzi, pech Bouffiera

Rajd Dolnośląski | Bouffier poza zasięgiem naszych - I dzień

Więcej o: