Kia Lotos Race | Nie było faworyta, jest zwycięzca

Zakończył się konkurs dla amatorów, którzy chcą rozpocząć karierę w wyścigach samochodowych - Kia Lotos Race 2011. Wygrał Grzegorz Kubat z Radomia. To w jego ręce trafią kluczyki do wyścigowej Kia Picanto Race oraz 30 tysięcy złotych, przeznaczone na starty w przyszłym roku. - To był chyba najbardziej niesamowity projekt w mojej karierze -  mówi Tomasz Kuchar, firmujący akcję

W Kia Lotos Race 2011 wzięło udział ponad 12 000 osób. Konkurs miał znaleźć amatorów, talenty kierownicy, a następnie wprowadzić  ich w świat samochodowych wyścigów. Rywalizacja trwała  od kwietnia.

W tym czasie uczestnicy muszli wirtualne testy, zaprezentowali swoje umiejętności na różnych torach kartingowych w Polsce, wzięli udział w kartingowych wyścigach kwalifikacyjnych. W finałowej rozgrywce zmierzyli się w Rallylandzie - obiekcie stworzonym w okolicach Debrzna przez Tomasza Kuchara, wielokrotnego rajdowego mistrza Polski.

Dwudziestka uczestników w wieku od 16 do 24 lat była szkolona i egzaminowana przez instruktorów związanych ze sportami motorowymi, pośród których znaleźli się Jakub Golec, Zbigniew Szwagierczak, Tomasz Kuchar, Jakub Gerber, Robert Hundla oraz Daniel Dymurski.

Nie zabrakło również zajęć praktycznych w zwykłych autach oraz profesjonalnych wyścigówkach Kia pro-Cee'd. Kurs uzupełniono wykładami dotyczącymi sportów motorowych, przepisów w wyścigach oraz rajdach, techniki, mechaniki i zasad żywieniowych dla sportowców.

Werdykt nie był jednogłośny

Nigdy nie doświadczyłem takich emocji i wrażeń, jak podczas finału Kia Lotos Race 2011. Mieliśmy do czynienia z paczką fantastycznych ludzi, spośród których musieliśmy wybrać najlepszych, ale wierzcie mi, to było potwornie trudne zadanie. Jako jurorzy kłóciliśmy się po każdym dniu, debatując do późna w nocy o każdym z uczestników. Każdego dnia odkrywaliśmy ich na nowo, a oni zaskakiwali nas niemal na każdej próbie czy teście. O tym, kto stanie na podium zdecydowaliśmy w ostatniej chwili i wcale nie jednogłośnie. Dla mnie przynajmniej połowa z nich zasługuje na to, by być zwycięzcami. Mają ku temu predyspozycje i umiejętności. Jestem poruszony tym, jak wielu utalentowanych i młodych kierowców mamy tuż pod ręką - podsumowuje Tomasz Kuchar.

Klucz to unikanie błędów

Zwycięzcą Kia Lotos Race 2011 został Grzegorz Kubat z Radomia. Zaskoczony 21-latek przyznał, że konkurs to świetny pomysł i podkreślił, że ogromną nagrodą dla niego był już sam pobyt w Rallylandzie.

Nie spodziewałem się wygranej i to jest niesamowite. Bardzo się cieszę, że będę miał szansę pokazania się w pucharze Kia Picanto 2012. Walka między nami do końca była bardzo wyrównana i chyba nikt nie mógł czuć się faworytem. Kluczem do wygranej było chyba szybkie uczenie się i unikanie błędów. To zaprocentowało - mówił mocno wzruszony zwycięzca konkursu.

Drugie miejsce zajął Łukasz Bylica z Roczyn, a podium uzupełnił Michał Dobrowolski ze Szczecinka. Laureat konkursu odbierze kluczyki do wyścigowej Kia Picanto Race oraz 30 tysięcy złotych przeznaczone na udział w przyszłorocznym pucharze marki. Zdobywcy drugiego i trzeciego stopnia podium otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe od organizatorów oraz sponsorów projektu. Dla wszystkich finalistów KLR 2011 przewidziano upusty na zakup pucharowych Picanto.

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Dolnośląski | Kierowcy o przygotowaniach

Tomasz Kuchar o sezonie i Dolnośląskim - wywiad

Nowa Kia Picanto | Galeria

Nowa Kia Picanto "na żywo" | Wideo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.